За 77-годишния Стефан Дулев от Копривщица – Бургас е градът, в който се случват чудеса. Мъжът е с ампутирани крайници и от 10 години е в инвалидна количка.
Сега обаче той ходи – благодарение на специалистите от Центъра за специализирано протезиране и рехабилитация в УМБАЛ Бургас.
"Чувството да гледаш света отгоре е неописуемо. Благодаря на всички, които ми помогнаха да го изпитам отново", казва той.
Чичо Стефан, както му казват тук, вече има нови крака. Това са протези, изработени специално за него. Ще може да се придвижва сам, да излиза в двора на къщата си, да се обслужва – нещо почти невъзможно до момента.
Центърът е съвместен проект на УМБАЛ Бургас, Националния алианс за интеграция след ампутация и протезиране и Община Бургас. Намира се в Отделението за долекуване на Бургаската болница.
Тук работят рехабилитатори, специализирани да помагат на лица с ампутирани крайници. Тази рехабилитация е специфична и изисква специални умения, различни от рехабилитационните дейности след залежаване, операции и др.
Помощта им включва протезиране, рехабилитация, социална помощ от експерти. Хората пристигат от цяла България. Като Чичо Стефан от Копривщица.
"6 пъти е падал от инвалидната количка. В началото рехабилитацията беше много трудна, защото постоянно гледаше краката си и се радваше, че ходи. Задъхва се, защото е болен от сърце. Трябваше да работим много бавно", обясняват рехабилитаторите.
Трудно било и да го отучат да "ходи на ръце" - да се набира и премества тялото с помощта на ръцете, а не на краката.
Престоят на пациентите тук е по клинична пътека, а протезирането се поема от социалното министерство. На подобна помощ има право всеки човек с ампутирани крайници, но малцина знаят това – след ампутацията информацията им се спестява, или се изпращат в магазини за санитарни принадлежности, където протезите не са индивидуални, а по общ калъп и трудно се постига този добър ефект, обясни адв. Теньо Тенев, зам.-председател на Националния алианс за интеграция след ампутация и протезиране.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Шефчович: ЕС обмисля да спре временно въглеродния данък върху торовете
Кадър на деня за 7 януари
Ценовата война на автомобилния пазар в Китай продължава въпреки по-строгите регулации
Тръмп: Без дивиденти и обратно изкупуване на акции при отбранителните компании
Компаниите криптотрезори се разминаха с удар от доставчика на индекси MSCI
Н. Стойков: Под 50 долара за барел може да падне цената на петрола при по-дълбоко дъно
Зодиите, изправени пред кармични изпитания през 2026 г.
Ферментиралите храни са полезни за червата и стомаха
Червен код за валежи в община Крумовград: Обявиха 8 януари за неучебен
Късна емисия
Петзвездна Барселона избърса пода с Атлетик Билбао
Звезда на Реал Мадрид удари рамо на Винисиус
Венци Стефанов с голяма новина за Славия
Дузпата на Турицов остави отпечатък върху ЦСКА
Людовика Павани
Ливърпул избра Юго Екитике за №1
Дневен хороскоп за 8 януари, четвъртък
Лесна питка за Бабинден
Зимна промоция на „България Еър“ с отстъпки до 35% за 12 дестинации
Само месец остава до най-личния концерт на Николина Чакърдъкова
Смяна на професията след 40: Съвети, които ще са ви от полза
Лесен 3-дневен детокс след празниците
Една държава в ЕС не е длъжна да приеме еврото - ето коя е тя
Мицкоски се жалва от България: София иска цялостно предефиниране на македонската идентичност
Периодът на двойно обращение на левове и евро няма да се удължава
Зеленски се оплака: ЕС не ни казва как ще ни защити от Русия
Астрономи от Варна: Тази вечер ни очаква рядко астрономическо зрелище
17-годишен ученик направи приложение за еврото: Eurobuddy
Под пустинните пясъци на Южен Египет откриха византийски манастир
Британски учени с революционно откритие за живота след смъртта
Гигант се издигна над марсианските облаци: Какво видяха учените на Червената планета
НАСА се опитва да спаси обречения телескоп Swift
Професиите на бъдещето: Как ще изглежда ИТ пазарът след 2030 г.