Гръцкият премиер Георгиос Папандреу определи като „успех на всички гърци“ постигнатото тази нощ споразумение за намаляване на гръцкия дълг с 50 на сто, което се равнява на 100 млрд. евро, пише пресата в съседната страна.
Вестниците изтъкват задоволството от това споразумение, изразено от президента на ЕС Херман ван Ромпой и от председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу. Съобщава се още, че еврозоната и МВФ ще предоставят на Гърция допълнителна помощ от 100 млрд. евро.
"Гърция затваря страница, имаме възможност да закрием сметките с миналото и да навлезем в една епоха на растеж, основаващ се на собствените ни сили", каза премиерът Папандреу, цитиран от в. "Етнос".
В. "Катимерини" извежда думите на Папандреу, че с това споразумение Гърция е избегнала смъртната опасност от фалит.
"Споразумението е шанс за Гърция да скъса с миналото", посочва в. "Та неа" с коментара, че европейските лидери са били принудени да поставят на масата своя коз за гръцкия фалит, за да заплашат и да убедят кредиторите да поемат тежестта от дълговата криза.
Германският канцлер Ангела Меркел обаче е предупредила, че занапред Гърция ще бъде изкъсо следена и че европейски комисари трайно ще се настанят в страната, за да наблюдават реализирането на реформите в страната. За целта се предвижда да бъде подписан меморандум за разбирателство с Гърция.
"Нуждаем се от промени, а не от избори", уточнил Папандреу.
В. "Елефтерос типос" отделя място на реакциите на консервативната опозиция. Говорител на партията Нова демокрация окачестви като погрешни подходите на правителството за случилото се в Брюксел. Той призова Папандреу да не приема страната да загуби национален суверенитет заради намаляването на дълга.
"Национално унижение" пък нарече споразумението националистическият водач на партията ЛАОС Георгиос Карадзаферис. "Преди 71 нашите бащи и дядовци са се борили срещу това унижение, а днес Папандреу върви доброволно към него", каза той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Руската централна банка намали прогнозата си за икономическия растеж за 2026 г.
ИПИ: Всеки бюджет лесно може да е по-добър от гласувания за 2026 г.
Кадър на деня за 25 юли
Как САЩ станаха световната суперсила при втечнения газ
Термометърът – следващият ключов показател, който икономистите трябва да следят
Йемен удари установки на хутите за изстрелване на ракети и дронове
Овчаров: Слугувайки на гърци и американци, правим вертикален газов коридор - конкурент на "Боташ"
Съдът в Дупница с нова глоба от 154 000 евро за ТЕЦ "Бобов дол" заради замърсяване със серен диоксид
Радомир Чолаков, КЗК: Умишлено са изчезвали лекарства чрез паралелен износ
Станишев: България взема страна във военен конфликт, очаквах повече от управляващите
Централна емисия
НА ЖИВО: Локомотив София - Левски 0:0
Шок! Героят на Испания целува съотборник на Ибиса + СНИМКИ
Сръбски национал и моделка разтърсиха Комо + СНИМКИ
ЦСКА 1948 записа първа победа за сезона
Лошо: Наказаха Никола Цолов с 5 места
Аматьори удариха Байерн Мюнхен
Дневен хороскоп за 26 юли, неделя
Седмична нумерологична прогноза за 27 юли - 2 август
5 растения за спалнята, които пречистват въздуха и носят хармония
Гръцка разядка Хориатики
Десерти без захар, които са невероятно вкусни
Поверия и забрани за Света Анна на 25 юли
Ранното излагане на захар се свърза с повишен риск от депресия и тревожност по-късно в живота
Младите донорски яйцеклетки не компенсират напълно стареенето на матката
Ухапвания от насекоми през лятото при децата
Екипи на РЗИ ще активират мобилното приложение „еЗдраве“ в цялата страна
Мицетом – хронична инфекция, която постепенно разрушава тъканите
Експерти подготвят обновено клинично ръководство за лечение на рак на черния дроб
От 780 лв. до над 20 000 евро: Какво получават майките на Балканите?
CNN: Хакери от Русия са проникнали в ядрените разработки на САЩ и НАТО
Нов анализ на ССБ: Какво се случва с цените на зърното и горивата?
"Картонения Майдан" в Украйна принуди Зеленски да отмени уволнението на популярен министър
Психиатър предупреди: Жегите могат да доведат до халюцинации и тежка тревожност
Над 240 души дариха кръв за седмица във Варна, нужни са дарители с групи 0+ и AB+