Македония трябва да постигне компромис с Гърция за името и да влезе в Европейския съюз и НАТО. В имена като Северна Македония или Горна Македония няма нищо драматично. Това заяви бившият македонски премиер Любчо Георгиевски по време на лекцията си пред препълнената аула на Софийския университет.
Георгиевски бе категоричен, че ако Скопие не влезе скоро в ЕС или НАТО, Охридският договор, който регламентира съжителството на етническите общности в младата република, ще престане да действа до 5 години и албанските партии в Македония ще поискат нова формула.
Македония вече няма време за чакане, определи македонският политик. Иначе оставаме заедно със страни като Босна и Херцеговина и Косово – страни, които не са стабилни.
Георгиевски засегна и темата за периодичните скопски провокации към България и окачестви политиката на София като правилна. България също като Гърция можеше още преди 20 години да предяви претенции към Македония и абсолютно оценявам, че нито за секунда не тръгна по този път, заяви Георгиевски.
Той не пропусна да напомни, че основното, което се учи в последните десетилетия в Македония, е, че България е враг. Бившият премиер обаче смята, че това са исторически най-близките народи.
В същото време позицията на Гърция спрямо Скопие е ирационална. Македонският политически връх обаче реагира също нерационално, коментира Георгиевски.
Саркастичен беше неговият коментар за политиката на т.нар. антиквизация на Македония. Ставаме историческа карикатура с измислянето на някакви антични корени на днешния народ около Вардар, категоричен бе бившият премиер.
Той коментира парадокса, че идеята за някакви наследници на Александър Македонски и Филип е на практика идея на идеолога на гръцката завоевателна политика в Македония, печално известния Каравангелис.
Любчо Георгиевски определи демографската ситуация в републиката като много тежка – с масова емиграция. Имаме нови герои като Александър, Филип и Аристотел, но напускаме страната, посочи македонският политик.
Боя се, че ще има отрезвяване на македонците, но то ще е с плачене и се страхувам, че ще дойде от албанците, обобщи той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Лихвите по кредитите за бизнеса се увеличават през юни
Анализатор: Инвестициите в AI в дългосрочен план са оправдани
Непознатата Гърция 4: Воница и Нафпактос
Какво е бъдещето на ЕС: Федерация или група на суверенни нации?
Държавата пласира на аукцион петгодишни облигации за 100 млн. евро
Porsche ще съкрати 5 хил. работни места до 2035 г.
Валентин Радев: НАТО ни пази, малко е остра реакцията на Иран
Шоколадов мус с авокадо - бързо, полезно и апетитно
КТ "Подкрепа" поиска Йотова да наложи вето на текстове от Закона за бюджета
Централна емисия
Централна емисия
Секси щерката на Шиърър се омъжи за ръгбист + СНИМКИ
ЦСКА го закъса: Джеймс Ето‘о се маха от клуба?
Бивш лидер на Левски аут за мача с ЦСКА 1948
Той се провали в ЦСКА, но сега пое гранд от Европа
Трансферен удар за Барса, взима голмайстор от Висшата лига
От ЦСКА 1948 казаха дали ще направят пробив в Европа
Дневен хороскоп за 28 юли, вторник
Традесканцията – красивото цвете, което расте без усилия в дома и градината
Таро карти за август 2026 за всяка зодия
Животът става по-лесен за 3 зодии до края на август 2026
Маникюр в доматено червено - хит за лято 2026 (+Снимки)
6 бързи начина да “детоксикирате” дома си
Как да консумираме кайсии и праскови за по-добро зрение?
Longevity – 7 стъпки за по-дълъг пълноценен живот
Креатинът може да подпомогне имунната система в борбата срещу рака
Заболявания, които се влошават през лятото
Средиземноморската диета – при кои заболявания е най-подходяща?
Какво са фонтанелите и защо не трябва да ни плашат?
Mъж е с опасност за живота след катастрофа край Варна
Международен музикален конкурс събира таланти във Варна
33-ма пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Европейската награда за архитектура гостува във Варна
Варна продължава да тъне в боклук
Какво време ни очаква във вторник?