Около 30 000 души, предимно младежи, излязоха по улиците в Румъния за втори пореден ден въпреки оставката на правителството след смъртоносния пожар в нощен клуб в Букурещ, предадоха Франс прес и ТАСС.
Над 20 000 души според жандармерията се събраха на Университетския площад в столицата - епицентъра на антикомунистическия бунт в страната през декември 1989 г. Близо 10 000 души демонстрираха в десетина големи градове, сред които Тимишоара, Клуж и Яш. Акциите преминаха мирно.
Участниците в протестите издигнаха лозунги като "Долу мафиотската система" и "Румъния, събуди се". Част от демонстрантите развяваха национални знамена.
"Искаме промяна на манталитета на политическата класа, една оставка не е достатъчна", каза един от участниците в протеста, младият инженер Корнел Апостол.
Демонстрантите обвиниха властите в некомпетентност и корупция. Те се обявиха за технократско правителство, тъй като дадоха да се разбере, че не вярват в нито една политическа партия.
Част от демонстрантите в Букурещ проведоха шествие до сградата на парламента, където призоваха всички депутати да си тръгнат.
Подложен на натиск от месеци заради проблемите си с правосъдието, румънският премиер Виктор Понта подаде оставка вчера, признавайки, че общественият гняв е основателен.
Във вторник вечерта над 20 000 души демонстрираха в Букурещ и още няколко големи румънски града, настоявайки за оттеглянето на Понта и на министъра на вътрешните работи Габриел Опря, които обвиниха, че са индиректно отговорни за смъртта на 32 души при пожара в петък вечерта.
Според очевидци и прокурори трагедията е била благоприятствана от поредица нарушения на правилата за безопасност, за които местните власти са си затворили очите.
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Робърт Джордан за Ормуз: Безопасното преминаване е в очите на наблюдаващия
БАКБ с 20% ръст на привлечените средства
Какво се знае за турската програма за балистични ракети?
Тримесечната печалба на Lyft разочарова, задушена от разходите за глобално разширяване
Илон Мъск е притеснен за веригите за доставки
БОРИКА: България е сред малкото държави в Европа със самостоятелна платежна система
Старт на Giro d’Italia – едно от най-престижните колоездачни състезания
Иван Демерджиев се завърна начело на МВР с обещание за борба с корупцията
Напрежение в Габрово след масов бой (+ВИДЕО)
Кандев остава главен секретар на МВР, сменят шефа на ДАНС
Кабинетът "Радев" положи клетва, опозицията скочи в парламента с остри реплики
Натали Вебер
Конър Макгрегър ще се завърне в UFC това лято
Официално: Берое остана без лиценз
Милан готви нов голям трансфер
Ясно е дали Флик напуска Барселона
ЦСКА отбеляза 5 години от кончината на легендарния Джеки
За 3 китайски зодии животът става по-лесен от 9 май
VARTA и Day Off: Family Time – енергия за най-ценните семейни моменти
Педикюри за пролет-лято 2026: В красиви цветове и с блясък (+Снимки)
„Резерватът Куба“: живописните кътчета в Стара Хавана с нейните легендарни кръчми и магазините с купони
Спатифилум – как да се грижим за цветето „женско щастие“
Истории, които не губят нишката: Storytel идва с интелигентни функции за по-плавно слушане
Песков: Путин е готов да преговаря с всички
Съдът във Варна отхвърли жалбата срещу решението на РИОСВ за изграждане на международен конгресен център
СЗО с нова информация за хантавируса
Какво ще бъде времето в събота?
Черно море Тича ще домакинства на Балкан в Шумен
ЗАД „Армеец“ отбеляза три десетилетия възход, доверие и лидерство в застрахователния пазар
НАСА тества революционен двигател, който може да отведе хора до Марс
„Афелион“: Европейската космическа агенция влиза в света на видеоигрите
Човешкият мозък обработва реч дори в безсъзнание
Учени създадоха свръхточни топлинни карти на Марс за търсене на ресурси
Япония създава елитна група за търсене на извънземни
Нарастващият туризъм в Антарктида носи риск от зарази