Днес, на втория ден от визитата на премиера ни Бойко Борисов в Македония, родната делегация, заедно с министър-председателя на южната ни съседка Зоран Заев, ще отбележат 114-тата годишнина от избухването на Илинденско-Преображенското въстание.
По този повод Борисов и Заев ще участват в церемонията по полагане на венци пред гроба на Гоце Делчев в църквата "Св. Спас".
След вчерашната среща, на която България и Македония си стиснаха ръцете в добросъседски договор, днес започнаха да излизат наяве и договореностите, постигнати между София и Скопие.
Финансирането на железопътната връзка между София и Скопие с 250 млн. евро ще е първият пряк ефект от подписания документ.
"Това са немалко пари и ще е от полза както на Македония, така и на България", даде пример за ефекта от договора българският премиер и изрази надежда, че двете държави ще работят заедно, за да бъде завършена жп линията в срок. Това трябва да стане през 2027 г.
Договорът прави възможно и завършването на транспортния коридор №8, който свързва всяка една страна в региона с нейните съседи.
"Ние сме най-напред с построяването на коридора с магистралите "Тракия" и "Марица" и железопътните линии. Но сега ще стане възможно и изграждането на пряка връзка между София и Скопие", посочи Борисов.
"Този договор показва на целия ЕС, че размирните Балкани вече са различни... Договорът ще остави младите хора в нашите страни и ще ни направи силни и значими. Със Зоран Заев решихме да гледаме напред и след 10 години резултатите от днешния ден ще са много видими", настоя премиерът ни.
По думите му този договор не е насочен срещу никой от съседите ни, като посочи, че в съвместното развитие на Балканите трябва да се включат и Сърбия, и Гърция.
Посещението на Борисов в Македония, което е първото на чужд премиер след встъпването в длъжност на правителството на Заев през юни, премина при големи мерки за сигурност.
Районът около Министерския съвет в Скопие бе отцепен напълно, в охраната се включиха тежковъоръжени полицаи, а над града летяха хеликоптери. Мерките за сигурност бяха заради очаквани протести от противници на подписването на договора, сред които е и бившият македонски премиер и лидер на опозиционната ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски.
До подписването на договора се стигна благодарение на работата и на всички предни правителства, подчерта Зоран Заев. На въпрос какви отстъпки са направили двете държави, македонският премиер отговори: "С премиера Борисов решихме да гледаме на чашата като наполовина пълна, а не като наполовина празна".
"Балканите вече са на вниманието на ЕС. В следващите шест месеца ще говорим за разширяването на ЕС със страните от Балканите и след 2 г. тази тема ще стои на вниманието на всички в съюза", увери Бойко Борисов и се обърна към домакините с думите: "В България всичко хубаво се е случило след влизането в ЕС. Живял съм в социалистическия блок, тогава нямахме метро в София, нямахме магистрали, нямахме пречиствателни станции. В ЕС е по-хубаво и Македония трябва бързо да влезе в ЕС".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Румен Радев предложи кабинет с четирима вицепремиери и едно министерство по-малко
Правителството одобри данъчни облекчения за дарения за подпомагане на спорта
175 млн. евро вече са разплатени на общините по програмата за саниране на жилищни сгради
Ограничаването на метановите емисии ще компенсира блокирания газ заради Ормузкия проток
UniCredit продава части от руския си бизнес на инвеститор от ОАЕ
McDonald’s отчита по-високи приходи и печалба от очакваното, но сравнимите продажби изостават
Вижте министрите в кабинета на Румен Радев
Румен Радев - премиер: Първо се заемаме с галопиращите цени, след това - нов ВВС
Христанов внесе в прокуратурата нови сигнала за злоупотреби за стотици милиони
Безплатни грипни ваксини за деца до 7 години от есента
Работник е в тежко състояние след падане от покрив в Симитли
Астън Вила - Нотингам Форест
Ще отложи ли празника на Барса? Мбапе е готов за Ел Класико
Драгомир Петров е напълно готов за тежък сблъсък с японец на SENSHI 31 Gladiators
Фиорентина, Болоня, Наполи и Лацио искат треньора на Сасуоло
Ясен е последният противник на Нидерландия преди световното
Играч на Ливърпул намекна за трансфер в Интер
Истории, които не губят нишката: Storytel идва с интелигентни функции за по-плавно слушане
10 трика за стилна визия с дрехите, които вече имате
3-дневен план, с който ще се отървете от излишната вода
Любовен хороскоп за май 2026
Нискокалоричен десерт без захар с извара и яйца
Астролозите разкриха: това са най-интровертните зодии
Вижте кои са предложените от Радев министри
Президентът връчва първия мандат за правителство на "Прогресивна България"
На последното си заседание: Кабинетът одобри безплатни противогрипни ваксини за деца до 17 г.
Драгомир Петров е напълно готов за тежък сблъсък с японец на SENSHI 31 Gladiators
България даде старт на Giro d’Italia 2026 в Бургас
Спартак Варна изригна срещу президента на Добруджа
Нарастващият туризъм в Антарктида носи риск от зарази
В Шотландия откриха мистериозен изкуствен остров, по-древен е от Стоунхендж
Китай разработи революционна „желязна“ батерия с 16-годишен живот
Учени тестват реанимиране на сърце в Космоса – системата е уникална
Китай планира да достави проби от Марс до 2031 г.
Доказаха теоретичната възможност за изпращане на съобщения в миналото