Стачката на гръцките моряци блокира на островите хиляди български туристи. За 24 часа е прекъсната връзката с островите, като не се движат фериботите и товарните кораби.
Българските туристи, които приключват почивката си, не могат да отпътуват днес. Малко от тях успяха да си осигурят място в последните фериботи преди моряците да започнат стачката.
Повече от 200 хиляди пътници, сред които и много българи, бяха купили места за фериботите днес, но стачката ги принуди да останат на островите и то без гаранция, че ще успеят да намерят място в първите кораби утре.
В пълна безизходица са туристите с кемпери и каравани, защото за тях местата са ограничени. Някои от тях ще се наложи да чакат с дни, пише кореспондента на "24 часа" от Гърция.
Няколко фериботни компании пускат утре допълнителни кораби, но не по всички направления. Проблемът е комплексен за туристите, които пътуват с ферибот от остров към някое гръцко летище. Те се опитват не само да си осигурят място за ферибота, но и да намерят билет за самолета след това.
Круизните кораби не акустират днес на гръцки острови, а тези, които са на котва, променят програмата си въпреки недоволството на пътуващите.
Стачката на гръцките моряци и пристанищни работници доведе до огромни щети за туризма и бизнеса. На котва остават и всички търговски кораби, като някои от тях транспортират бързоразвалящи се хранителни продукти.
Шофьорите на ТИР-ове също са в безизходица, принудени да чакат едно денонощие по пристанищата. Български камиони има на портовете Игуменица и Патра, които изчакват да премине стачката, за да отпътуват към Италия.
В обратна посока, от италианските пристанища към Гърция, фериботите се движат по разписание.
Припомняме ви, че синдикатът на моряците в Гърция премина към стачни действия след продължителни и безрезултатни преговори с работодателите и правителството.
Исканията им са за 5% увеличение на заплатите и подписване на колективни трудови договори, както и отмяна на закони, които намалиха пенсиите на работещите в морския транспорт.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 28 март
Въздушният транспорт в САЩ е счупен, но има начин да се поправи
Петролните и газови компании отново се насочват към проучванията
Криптовалутите създадоха семейна драма в една от водещите швейцарски банкови династии
От купувачи към продавачи, или как централните банки обръщат пазара на злато
Преговорите за бюджета на ЕС до 2034 г. зависят от резултатите от изборите в Унгария
Традиции и забрани за празника на 29 март
Дневен хороскоп: Увереност, новини и шанс за развитие за няколко зодии
Времето днес: Облачно и хладно, на много места ще има валежи
Как да предпазим децата от топлинен удар с правилните плодове
Най-голямото щастие споходи звезда на ЦСКА
Гранд купува вратаря на ЦСКА, от засада дебне и клуб на боса на Гьозтепе на Мъри Стоилов
Наша тенисистка продължава битката за основната схема в Богота
Вини Жуниор държи на тръни Бразилия
Спортът по телевизията днес, 29 март
Мачовете по телевизията днес, 29 март
Трикове за 15-минутно освежаване на дома
Уморени дори след сън? Кои са 5-те скрити пречки за пълноценния сън?
Нумерологична прогноза за 29 март
Пудинг с чиа, кокосово мляко и плодове
Таро карта за 29 март, неделя
Как да избереш плочки за баня според размера на помещението и светлината?
Ето какво ще е времето днес
Седмичен хороскоп 30 март - 5 април 2026
Черно море Тича загуби от Спартак (Плевен) във Варна
Сериозен ръст на случаи на домашно насилие през 2025 г.
Протести срещу Тръмп в САЩ
България завърши със седем титли на турнира "Дан Колов - Никола Петров"
Сателитни данни разкриват изненадващи промени в сладководните запаси на Арктика
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите