Турски поток има своите предимства, от транзитната такса бихме очаквали 200 млн. лева годишно, коментира Галина Александрова, 3E News, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
"Аз съм за това да преминава газопровод през България с транзитни параметри, за да се пренася газ от Близкия изток, Средиземно море, Егейско море, Русия. Все още няма достатъчно информация за този проект. Параметрите на Южен поток биха били по-добри и като транзитни възможности, и като пряк достъп до руския доставчик. Турски поток също има своите предимства. Ако втората тръбата е само транзитна, минава през Турция, количествата газ се пренасят през България – тогава би бил добрият вариант. Пазарният тест ще отбележи колко е изгоден икономически проектът. От транзитната такса бихме очаквали около 200 млн. лв. годишно според министъра на енергетиката Теменужка Петкова. В момента приходите за Булгартрансгаз са около 100 млн. лв. годишно".
Спирането на Южен поток беше грешка от гледна точка на инфраструктурата на евентуални ползи за България и предвид това, че щяхме да запазим позицията си за център на транспортирането на газ, заяви Галина Александрова. "При схемата на структуриране на сделката нямаше грешка. Тази структура не беше добър вариант", допълни тя.
"Във връзка с продажбата на активите на чешката CEZ би трябвало самата CEZ да избере купувача на базата на прозрачна процедура. CEZ избра Инерком България. Случилото се впоследствие е странно. Оставя се впечатлението, че целта е била да се елиминира Инерком България. За India Power знаем, че се занимава със сектор в енергетиката и е част от семеен бизнес, но няма повече подробности. ВАС вече се произнесе, че становището на КЗК е незаконно или поне не добре аргументирано. Цялото становище почти до края е в полза на сделката и накрая във финално изречение се дискредитира Инерком. Инерком от своя страна трябва да изчака срока за обжалване от страна на КЗК, които пък са обжалвали решението на ВАС. Надяваме се окончателното решение все пак да бъде в полза на българската фирма".
Що се отнася до решението за намаляване на добива на петрол Галина Александрова заяви, че е логично е да се търси такъв вариант, тъй като това би повлияло положително на цените.
"Цените варират. Прогнозите са за над 65 долара за барел и най-вероятно страните от ОПЕК ще се опитат да ограничат добави, за да се надмине тази цена", уточни гостът.
Вижте още на сайта на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Фондовата борса във Варшава се надява до 5 години да получи статут на развит пазар от MSCI
"Детройт на Европа" губи блясъка си на двигател в автомобилната индустрия
Китай ще отложи правилата за редкоземните елементи и ще възобнови покупките на соя от САЩ
Кадър на деня за 26 октомври
Кюрдските бунтовници от ПКК се оттеглят от Турция, искат влизане в политиката
Косово не можа да сформира правителство, политическата безизходица се задълбочава
Симеон Николов изведе до нова победа "Локомотив" (Новосибирск) в Русия
Жители на Велико Търново протестират заради мътната вода от чешмите
Централна прогноза
Ред Роуз
Това не е шега: ЦСКА бие с 5:1
Реал Мадрид – Барселона 2:1
Шоу, спорни моменти и скандали на "Ел Класико": Реал прекъсна черната си серия срещу Барса
Порязаха ли Реал Мадрид срещу Барса? Съдия каза тежката си дума + ВИДЕО
Червен картон спря тима на Мъри Стоилов срещу Галатасарай
Дневен хороскоп за 27 октомври, понеделник
Седмичен хороскоп za 27 октомври – 2 ноември
Седмична нумерологична прогноза за 27 октомври – 2 ноември
Мъдър бюджет: 6 съвета как да спестим за празниците отрано
5 храни, които задължително да премахнете при раздразнен стомах
Нумерологична прогноза за 26 октомври
Охранител е помогнал при обира в Лувъра?
68 дни до момента, в който ще заменим левовете с евро: КЗК със съвети
ИПИ със сериозни критики към Силви Кирилов
Какво ще е времето през следващата седмица: Температурите се повишават
Мистериозен дарител даде $130 млн. на Пентагона
Явор Божанков: Ние няма да подкрепим друг председател на Народното събрание
Междузвездната комета 3I/ATLAS не успя да се скрие от космическите апарати
Определиха химичния състав на кометата Понс – Брукс
Учените съставиха най-големия в историята каталог на галактическите купове
Русия ще достави на Луната първите елементи за лунна станция до 2034 г.
„Най-евтиният в света“ хуманоиден робот струва само 1370 долара (видео)
Суперземя в съседство може да е най-доброто място за търсене на извънземен живот