"Ще има вътрешни политически бури, но всичко зависи от коалиционните партньори на Социалдемократическия съюз на Македония. Техният интерес ще определи дали да има предсрочни избори, или да продължи мандатът на сегашното правителство с друг премиер. Въпрос на преговори е и най-вероятно това ще продължи до Коледа и Нова година. Заев ще е премиер, когато ще се решава дали да започнат преговорите за еврочленство със Северна Македония или не", прогнозира международният анализатор Илия Лазаров в студиото на "Денят ON AIR".
Зоран Заев подаде оставка като премиер на РСМ след провала на неговата партия – Социалдемократически съюз на Македония, на местните избори в неделя. От ВМРО-ДПМНЕ призоваха за предсрочни парламентарни избори.
Според Лазаров изборната загуба на Заев е в резултат на "евтините балкански тарикатлъци" на управлението му.
"Българският национален интерес е Северна Македония да е част от Европа единствено и само ако изпълни условията, които се изискват от тях като добросъседство. Но не е задължително да са член на ЕС – ако не изпълнят критериите на този клуб, не е нужно да влизат", категоричен бе Лазаров.
"Когато влизаш в това семейство, не е въпросът всеки ден да има скандали. Кампанията им показа не само, че не са готови, а много правилно сме ги спрели", добави той.
И даде за пример отстъпките, които България направила по време на съвместното управление на Обединените демократични сили (ОДС), когато премиер бе Иван Костов, а президент – Петър Стоянов.
"Имаше правителство и президент, които бяха готови да поемат отговорност и да направят съответните жертви – включително и да загубят изборите. Извършихме всички жертви, за да не получим вето от Гърция. Северномакедонците да бъдат така добри да извървят този път по правилния начин", призова Лазаров в ефира на Bulgaria ON AIR.
По думите му от управлението на ОДС досега качеството на българската политическа класа е деградирало, а политиката е станала мръсна дума.
"Политиците тогава бяха или с идеализъм, или с користни цели, но всички бяха с умствен багаж и бяха подготвени. Сегашната класа, за съжаление, не блести с подобни качества", смята Лазаров.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Google обновява YouTube и Google Docs с изкуствен интелект
ИПИ: С конкретни политики в рамките на 3-4 години може да има устойчиво развитие на България
Двата водещи индекса на БФБ отчетоха спадове за пета поредна сесия
Войната в Иран разкрива слаби места във веригата на доставки на AI компаниите
Румен Генов: Партията Найджъл Фараж разклати традиционния двупартиен модел на Острова
Лондон: Разходите за железопътната линия HS2 ще достигнат 102 млрд. паунда
Супа от пресни пролетни билки и зеленчуци
Как трябва да изглежда Бюджет 2027 в условията на инфлационен натиск?
Дара: Bangaranga е на 11-о място в класацията на Spotify, има шанс да влезе и в тази на Billboard
Лудогорец копира Левски, взима испански треньор!
Сензация на финала? Косич реши с кои играчи ще тормози ЦСКА
Голяма драма! Шпионаж лиши Саутхемптън от шанс за Висшата лига!
Голям обрат със звезда на Левски!
Огромен клуб отмъква голямата звезда на ЦСКА!
Левски трепери за Сангаре
5 ястия за Спасовден
Дневен хороскоп за 20 май, сряда
Марс преминава в Телец: от 19 май до 28 юни 6 зодии ще има за какво да са доволни
Какво все пак значи „бангаранга“?
5 грешки, които излагат личната ти информация на риск
Рецепта за царевична питка с мащерка
Как думата "бангаранга" навлезе в българския език
Делото „Мъск срещу Алтман“ доказа, че изкуственият интелект е в грешните ръце
Ситуацията за Путин в Украйна е критична, но не и до степен да го откаже
Рейтингът на Доналд Тръмп се срина до най-ниското си ниво
ПБ: Ще опитаме да намерим финансиране за домакинството на „Евровизия” през 2027 г.
Недостигът на кадри остава най-големият проблем за бизнеса
В Япония отвори врати първата в света лаборатория, управлявана изцяло от роботи
Извънземните вероятно са много по-развити от хората, твърди астрофизик
Европа разработва космически самолет за многократна употреба
Откриха следи от изчезнал океан в Централна Азия
Изследовател: САЩ са открили четири вида извънземни от катастрофирали НЛО
Сигналът от „Вояджър 1“ вече пътува над 23 часа до Земята