Медиите в Република Северна Македония информират за състоялите се вчера парламентарни и президентски избори в България. С голяма вероятност се налага бъдещо сътрудничество на три политически партии - Продължаваме промяната, Демократична България и Има такъв народ, пише информационният сайт 360 градуса. Трите партии са част от промяната и се смятат за естествени партньори в бъдещо правителство. Трите партии няма да имат мнозинство и им е необходим четвърти партньор. С оглед на това, че изключват преговори с ГЕРБ и ДПС, потенциалният четвърти партньор трябва да се търси в БСП на Корнелия Нинова.
Цитиран е Кирил Петков, който обяви, че ще води диалог с всички политически партии, представени в парламента, но без ГЕРБ и ДПС.
В изявления за агенция МИА Кирил Петков и Асен Василев посочват, че сега никой нито в България, нито в Република Северна Македония има полза от това, че между двете страни няма най-добри междусъседски отношения.
"Искаме нов подход за решаване на проблема между Скопие и София", е цитиран да казва за МИА Кирил Петков. "На Балканите живеят 65 милиона души и когато можем да имаме единен пазар, свободна търговия, инфраструктурни връзки и да летим от Скопие до София за 40 минути, всички ще живеят по-добре. Балканизацията и разделенията в региона попречиха да работим за по-голямата цел и да бъдем по-добри", казва Петков.
Той подчертава, че преди няколко месеца на среща със заместник-министър на икономиката на Република Северна Македония са се договорили да разговарят за общата търговия, както и за това кои са българските и македонските доставчици на стоки и услуги и кои са клиентите в двете страни.
"Видяхме, че София и Скопие имат много възможности за взаимна полза. Проблемите спряха тези възможности, от които двете страни може да имат полза и да напредват. България и Северна Македония трябва да работят заедно и това трябва да стане с работни групи, които трябва да бъдат съставени не само от историци, а и от хора от бизнеса, науката и културата, за да може да говорят за това, от което всички ще имат полза, а не за онова, от което едната или другата страна потенциално може да има загуби", казва Петков.
Според него това трябва да се прави в последователен процес, не веднъж на четири месеца, а всеки месец с конкретни резултати, за да може България да види коя е темата, от която Северна Македония е най-заинтересувана.
Петков прави оценката, че в момента никой и в двете страни няма полза от това, че между двете страни няма най-добри междусъседски отношения.
"Трябва да сменим парадигмата на нашите отношения и да видим кои са общите икономически работи, които може да направят двете страни. Например защо няма авиокомпания, която лети от София до Скопие. Това трябва да бъде темата", е казал Петков, цитиран от МИА.
Асен Василев казва също за МИА, че в отношенията между двете страни трябва да се говори за бъдещето и за настоящето.
"Хората трябва да се чувстват спокойни, никой да не бъде угнетяван, трябва да има общ бизнес, групи студенти от двете страни да могат да се посещават взаимно, да се организира балканско първенство по футбол, а не само българо-македонско, и хората да се опознаят и да живеят по-спокойно и в двете страни. Тогава фокусът на историята ще се прехвърли в настоящето и на онова, което можем да направим в бъдеще, тъй като ако гледаме само назад, никога няма да направим крачка напред", смята Василев.
Според Петков, ако историците в съвместната Комисия по историческите и образователните въпроси имат ясен мандат, ако се срещат веднъж месечно и постигат резултати, много по-бързо ще бъдат преодолени нещата, които правят невъзможна крачката, която иска Северна Македония - начало на преговорите с ЕС.
"Това се прави с работа, а не с "искам - не искам". От двете страни трябва да си подадем ръка, да бъдем добри съседи и да започнем да говорим за всички положителни неща, които можем да получим, както и за всички неща, които трябва да бъдат разчистени между нас. Не е добре проблемите да бъдат замитани под килима. Проблемите трябва да се решат", казва Петков.
Асен Василев и Кирил Петков са категорични в изявленията за МИА, че това може да се постигне със съвместна работа и действия на екипи от двете страни.
Петков изтъква, че има много близки приятели в Република Северна Македония, които му казали, че хората от двете страни на границата имат симпатии едни към други, но някои политици "объркали работата".
"Този път, ако зависи от българската страна, политиците няма да бъдат проблем", подчертава Петков.
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Поредният сондаж в "Хан Аспарух" разочарова и не откри природен газ
Производството и доставките на горива у нас намаляват в началото на годината
Наемането на служители в частния сектор на САЩ се е увеличило повече от очакваното
Wall Street започва търговията с надежда, че войната в Иран е към края си*
Азия се обръща към електрическите автомобили заради кризата с горивата
Mercedes инвестира 4 млрд. долара в американски завод до 2030 г.
В столицата на хумора: Как габровци празнуват Деня на шегата
Бранш под заплаха: Скъпите разходи тласкат фермерите към фалит
Костадинов: Скриването на информация за иранската нота е престъпление
Централна прогноза
Нотата от Иран до България е получена на 18 март: Има ли заплаха за страната ни?
Нов сигнал за съмнително месо: Затвориха цех в ловешкото село Торос
Бадоса с ключово разкритие
С „геврек“! Наша национална гази наред в Нант
Спортното министерство награди топ таланти в леката ни атлетика
Донарума с много емоционално признание след провала на Италия
Гибона сред първите с послание към Боби Михайлов на „Герена“
Печално постижение! Челси с рекордни финансови загуби в историята на Висшата лига
Хубави промени до 30 юни за 6 зодии
Цветни маникюри за Цветница
5 забележителни черти на родените през април
Пълнолуние във Везни на 2 април – енергия за успех
Италиански козунак със стафиди
Лунна диета за април
Цените на петрола и газа няма да се нормализират веднага, дори ако войната с Иран приключи
С икономически растеж от 3.1% България е сред водещите в ЕС
Какво ще е времето утре?
От днес музеите във Варна са по-скъпи
Георг Георгиев: Служебният кабинет въведе Украйна в заблуда
3-годишно дете увисна на парапет от 8-ия етаж в Ямбол, родителите не били вкъщи ВИДЕО
Предложиха нова мисия за изследване на Уран
Ново изследване: Земята е формирана изцяло от материал от вътрешната част на Слънчевата система
Какво ще се случи, ако астронавтите от „Артемис II“ попаднат в слънчева буря?
Кометата C/2026 A1 се разпада: последни дни преди сблъсъка със Слънцето
Втори сателит на Starlink експлодира в орбита
Доказателство за божествен произход? Учени анализираха структурата на Библията