Изходът от преговорите с България приключи с 3 на 1 за нас. Ние запазихме езика, започнахме преговори за членство в ЕС и оставихме историческите въпроси извън пътната карта. България получи промяна на Конституцията някъде по средата на процеса - след започването на преговорите. Поради тази причина смятам, че това бе един добър компромис.
Това каза македонският министър на външните работи Буяр Османи и добави: В обществото има консенсус, че конституционните промени не нанасят вреда. На въпроса, защо е срещу поискания референдум от страна на опозицията в лицето на ВМРО-ДПМНЕ за Договора с България Османи отговори: По същество никой не е срещу промените в Конституцията. Дори и във ВМРО-ДПМНЕ има хора, които смятат, че това е в интерес на македонския народ и на държавата. Това означава и институционално дефиниране на отношенията между мнозинството македонски народ и българското малцинство. За първи път в най-висшия държавен документ се определя това отношение и това става по искане на България. Ако ние бяхме поискали това нещо, това нямаше да го получим.
"Въпросът за промяната на Конституцията измести дебата за идентичността от това кой какъв е бил някога в дебата за правата на човека. Това е една голяма победа за нас, защото изместихме дебата за правата на малцинствата и правата на човека", каза Османи пред местната телевизия "Сител".
Според него с постигнатото споразумение с България "Северна Македония е приключила с екзистенциалните си предизвикателства".
"Референдум за Договора с България не може да има. Това е един международен договор. Охридското споразумение, Договърт с България и Преспанското споразумение са трите столба на Македония. Няма как те да бъдат премахнати", каза още Буяр Османи. Той смята, че "проблемът с интерпретацията на историята е реален".
В началото на септември ВМРО-ДПМНЕ поиска в РСМ да бъде проведен референдум за анулиране на Договора за приятелство между България и РСМ, който бе подписан на 1-ви август 2017г. Лидерът на партията Християн Мицкоски нарече Договора "отровно дърво".
Председателят на парламента Талат Джафери отхвърли искането и го определи като антиконституционно. /БГНЕС
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Продажбите на дребно във Великобритания рязко спадат преди новия бюджет
Признание за „Пазарно лидерство“ заслужи Системата на Кока-Кола в България
Азиатските пазари приключиха седмицата на червено
Фокусът върху Европа поставя под въпрос доминиращата роля на американския втечнен газ
Една Nvidia не е достатъчна, за да подкрепи нестабилния фондов пазар
"ИмПулс Растеж" обезценява инвестицията си в германската финтех платформа Tapline
Дългът на България ще достигне 37,6 млрд. евро през 2026 г., обяви Теменужка Петкова
Парите в банковата сметка - как да ги опазим от хакерите (ВИДЕО)
Коцев предлага билетът за пътуване във Варна да е 1 евро от 1 януари
България в Еврозоната: Промени в лихвите, риск при кредитите и има ли имотен балон
Шест китайски зодии посрещат изобилието на 22 ноември
Ламин Ямал се закани Барса да мачка на новия "Камп Ноу"
Японски майстори на каратето в залата на спортен клуб "Файтърс-НСА"
Пада нова треньорска глава в Първа лига
Ново уволнение: ЦСКА изгони Пламен Гетов
Още един играч с петдесетачка в НБА
Овечкин влезе в десетката по точки за всички времена
3 протеинови рецепти с пилешко за около 20 минути
Често задавани въпроси за първото бебешко легло
5 рецепти за неустоимо брауни
Задължителни ястия за 21 ноември – Ден на семейството
5 зодии с късмет в любовта в последната седмица на ноември
Поверия и обичаи за 21 ноември, Деня на християнското семейство
Фалшив дръгтест прати учител в ареста
Хартиеният билет за автобус във Варна става 1 евро от 2026 г.
Закопчаха гастрольор, откраднал електрическа тротинетка във Варна
Авария на водопровод обърка маршрута на редица автобуси във Варна
Арестуваха двама, "ошетали" аварирала кола край Горица
Мистерия: Млада жена, почина след екзорсистки ритуал
Слънчева буря сви щита на Земята – стана пет пъти по-малък от нормалното
Целувките не са човешко „изобретение“
До 2100 г. лятото в Европа може да стане по-дълго с 42 дни
Създадоха истински костен мозък от човешки клетки
Учени откриха специален тип имунни клетки, които забавят стареенето
Протуберанс, 80 пъти по-голям от Земята, се откъсна от Слънцето