Министерството на образованието и науката на Република Северна Македония и Държавният изпитен център излязоха с позиции, след като на матурата по английски език в събота тестът се оказа споделен във "Вайбър" група, в която зрелостниците са обсъждали отговорите по време на изпита.
Медиите в Северна Македония писаха за това, че тестът е изтекъл във "Вайбър" група още по време на провеждането на матурата, а според телевизия "Сител" в групата са участвали 7 000 зрелостници.
От Министерството на образованието и науката (МОН) в Република Северна Македония излязоха с позиция, че Държавният изпитен център е компетентната институция за организиране на държавната матура и предложиха организационни промени от следващата година.
"Задължение на Държавния изпитен център е да проведе матурата, като подготви тестовете и ги раздаде в училищата и този процес беше извършен професионално. Тестовете не са „изтекли” до началото на изпита, споделянето във Вайбър група е започнало след началния час на изпита", съобщиха от Държавния изпитен център.
„Въпреки че тестът не е станал достъпен за учениците преди изпита и е бил споделен между зрелостниците чрез приложение за електронна комуникация по време на самия изпит, това е пропуск, който по никакъв начин не е трябвало да се случва и води до поемане на отговорност“, се казва в съобщението на Министерството на образованието и науката, според което заради стачката на работещите в Държавния изпитен център изпитът не се е провел в по-големи помещения и с повече квестори, както е било препоръчано.
"Споделянето на въпроси и отговори по време на матурата по английски език ще бъдат обсъдени от Държавната зрелостна комисия като висш орган за провеждане на държавните зрелостни изпити. На заседанието ще бъде решено дали и какви санкции ще бъдат наложени на всички замесени в нарушаването на процеса на държавните зрелостни дипломи. Позицията на Държавния изпитен център е да не се отменя изпитът по английски език за всички, които са спазили правилата за провеждане на държавния зрелостен изпит", се казва в писмото, подписано от директора на Държавния изпитен център Благица Павловска.
Стачката в Държавния изпитен център непосредствено преди провеждането на матурите беше прекратена "в името на зрелостниците", след като от МОН обявиха, че датите за зрелостните изпити няма да бъдат променени и ако се налага изпитите ще бъдат организирани от министерството, предаде БТА.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Ат. Пеканов: Средствата за въглищните региони са осигурени, но в по-малък размер
Защо Украйна взе на мушка "руския Amazon" Wildberries?
Испания започва да дразни останалата част от Европа
Ще бъде ли апетитът на Китай за петрол достатъчен, за да поддържа цените?
ГЕРБ ще сезира Конституционния съд заради бюджета за 2026 г.
Може ли Европа да избегне рецесия?
Никола Цолов продължава да води в генералното класиране на Формула 2
Обедна емисия
Стотици двойници на Хемингуей дефилираха с дървени бикове във Флорида
Арсенал взима талант с български произход
Интер с офанзива за капитана на Тотнъм
ЦСКА или Карабах? Тотален обрат за крайния победител
Слабак отървава ЦСКА от нежелан
Цолов финишира седми на „Хунгароринг“, но увеличи преднината си в генералното класиране
Леброн Джеймс получи още едно сериозно попълнение
Скандинавският интериор – минимализъм и топлина (практични идеи)
Поверия и обичаи за църковния празник на 27 юли
Знаци от вселената, че скоро ще срещнете нова любов
Бърза салата с кисело мляко и краставица
Десерти без захар, които са невероятно вкусни
Седмична таро прогноза за 27 юли - 2 август
Ранното излагане на захар се свърза с повишен риск от депресия и тревожност по-късно в живота
Младите донорски яйцеклетки не компенсират напълно стареенето на матката
Ухапвания от насекоми през лятото при децата
Екипи на РЗИ ще активират мобилното приложение „еЗдраве“ в цялата страна
Мицетом – хронична инфекция, която постепенно разрушава тъканите
Експерти подготвят обновено клинично ръководство за лечение на рак на черния дроб
Ива Ереминова взе титлата на скокове във вода във Варна
Откриха жена, която се изгуби в планината
Никола Цолов запази лидерството във Формула 2 след старта в Унгария
Допълнителни медицински екипи и линейки по черноморските курорти
Ограничават движението на няколко места във Варна в днешния следобед
Пеканов: Успяхме да спасим още 128 млн. евро по ПВУ