Mакедонският парламент избра Талат Джафери за премиер на страната. Той ще ръководи техническото правителство на РСМ до провеждането на изборите, предаде БГНЕС.
Талат Джафери е първият министър-председател на страната от албански етнически произход.
Кабинетът на Джафери бе избран със 65 гласа "за", трима бяха против. В гласуването не участваха депутатите от опозиционната ВМРО-ДПМНЕ. В програмата на Талат Джафери е записано, че основна цел на кабинета ще бъде да "бъдат организирани свободни, честни и демократични избори на 24-ти април и на 8-ми май, както и да продължи започналите предприсъединителни преговори с ЕС и ускоряване на евроинтеграцията."
В кабинета на Джафери първи вицепремиер, съгласно споразумението между СДСМ и "Демократическия съюз за интеграция" (ДСИ), ще бъде Боян Маричич, който остава и вицепремиер по европейските въпроси. Артан Груби, който досега заемаше позиция първи вицепремиер, ще бъде министър на политическата система и ще отговаря за отношенията между различните общности.
ВМРО-ДПМНЕ заема постовете в Министерството на вътрешните работи и Министерството на труда и социалната политика и допълнителни заместник-позиции в министерствата на финансите, на информационното общество и администрацията и на земеделието.
Панче Тошковски ще бъде технически министър на вътрешните работи, Гьоко Велковски министър на труда и социалната политика.
Кренар Лога запазва поста си на министър на правосъдието, а Буяр Османи това на външните работи, Фатмир Бесими остава министър за финансите, а Крешник Бектеши на икономиката.
Люпчо Николовски ще запази поста си на министър на земеделието, Фатмир Меджити на здравеопазването. Йетон Шакири също запазва поста си на министър на образованието, както и Ристо Пенов – на местното самоуправление.
Бисера Стойчевска ще продължи да ръководи министерството на културата, а Азир Алиу на администрацията, Благой Бочварски остава министър на транспорта и комуникациите, а Кая Шукова на околната среда.
Фатмир Битичи ще бъде министър без ресор отговарящ за икономическите въпроси. Славица Гърковска ще бъде министър без ресор отговорящ за добрите политики.
Техническото правителство се назначава за срок от 100 дни, до провеждането на изборите на 8 май, но ще продължи да работи до избора на нов кабинет на РСМ.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Янг: Излизането на ОАЕ от ОПЕК се очакваше от доста време
Лагард: Високите енергийни цени ще задържат инфлацията над 2% в краткосрочен план
Credit Agricole: Несигурността е силна, но е така от няколко тримесечия
Пауъл: Опасенията ми са свързани с редицата правни атаки срещу Фед
Бизнес климатът в индустрията, строителството и услугите се влошава през април
Войната в Иран е тласнала цените в САЩ нагоре през март
Учени: Рискът от рак на гърдата нараства с възрастта
Автомобил удари полицай на пешеходна пътека в Благоевград
Всички промени по пътищата ни заради Giro d`Italia между 8 и 10 май
Коби Мейно със силни думи за новия си договор с Ман Юнайтед + ВИДЕО
ЦСКА: Остана най-важната крачка! + ВИДЕО
Надцакването започна! От Левски обявиха защо стадионът им ще е по-добър от този на ЦСКА
Задава се трансферна битка за Джейдън Санчо
Барса се насочи към нов топ нападател
Стадион "Георги Аспарухов" – голямата болка на Левски
Месечен хороскоп за май 2026
Къде да заведем децата си през май? Театър „София“ представя два вълшебни спектакъла за малки и големи!
Дневен хороскоп за 1 май, петък
5 признака, че връзката ви е наистина здрава, а не просто удобна
7 перфектни места за разходка край София (ще искате да ги посетите всички!)
Британски съвет се включва в Day Off: Family Time с образователни изненади
Премахват незаконна надстройка на къща в Морската градина на Варна
Поставят специални контейнери за събиране на дървесни отпадъци за 4 дни във Варна
Забавен ВиК-проект обърква движението на автобусите до курортите край Варна това лято
Въвеждат извънреден хартиен билет за пътуване във Варна
Европейският парламент иска по-решителни действия срещу кибертормоза в съюза
AIBEST и Икономически университет – Варна подписаха споразумение за сътрудничество
Магнитните дъги на Слънцето: Как се раждат облаци с размерите на планета
Кога започва болестта на Алцхаймер: Установиха възрастта на първите незабележими промени
Роботи за багаж спасяват японските летища от недостига на персонал
Учени разкриха защо „призраците“ се появяват в стари къщи
Космолози оспорват фундаментално свойство на Вселената
Археолози идентифицираха мистериозен кораб, потънал в залива на Кадис през 1587 г.