Увеличават се жертвите на наводненията в Босна. Най-малко 21 са загинали, безследно изчезналите са над 40.
Най-тежко е пострадал районът Ябланица, на 70 километра югозападно от Сараево, където тежка техника продължава да разрива затрупани къщи и коли.
Водно бедствие засегна и други балкански държави - Хърватия и Черна гора. Според учени изсъхналата земя след горещото лято в обширни части на Балканите не е успяла да поеме големите количества валежи.
Окончателната равносметка за жертвите в Босна предстои, след като огромни количества дъжд паднаха в района на Ябланица и близкия град Кониц.
Водата е нахлула в домовете на хората, докато спят. Земни свлачища откъснаха от света цели населени места, сградите са погребани под дебел слой, както е в Ябланица с население 4000 души, разположен до едноименно изкуствено езеро, съобщава БНТ.
Километри пътища вече не съществуват. В редица засегнати райони всички стълбове са пометени, няма ток и телефонни линии.
Спасителните екипи изчакват багерите да разкопаят, за да проверят за оцелели. Камъни от рухнала кариера са помели село Доня Ябланица.
"Оттам чух страхотен грохот, сякаш целият хълм се устреми към нас. Чух и писъци, които продължиха няколко минути. После всичко утихна. Тогава си помислих, че всички там са мъртви", заяви Низима Бегович, жителка на Доня Ябланица.
Съобщава се за загинали цели семейства. Алка Глусич, жителка на Доня Ябланица, е загубила брат си и цялото му семейство, а синът ѝ е в кома в болница.
"Как да се чувствам? Загубих четирима близки, вече нямам никого, къщата ми е напълно разрушена, няма никой, никой. Какво да ви кажа?", допълни Алка Глусич, жителка на Доня Ябланица.
Под вода остават и много къщи, дворове и коли в градчето Киселяк, на 20 километра югозападно от Сараево.
Заради проливните дъждове и в Хърватия от коритата си излязоха реките Сава, Купа и Одра. На места са регистрирани 249 литра на квадратен метър.
Под вода са мазета и дворове. Строи се система за задържане на водата на стойност 30 милиона евро, която се очаква да бъде готова догодина.
"Когато всичко се уталожи ще ни трябват повече от два месеца за възстановяване. Предстои ни зима, а всичко е мокро. Вътре мирише, кално е, направо си е жива болест. Всяка пролет и зима гледаме небето и се чудим какво ще стане с река Добра", каза още Желко Миович, жител на Огулин, Централна Хърватия.
Наводнени са и редица населени места в Черна гора. Река Морача заля пътища и в района на столицата Подгорица. Водопадът Скакавица отнесе два моста в природния парк Комарница.
Водната стихия блокира за кратко около 30 къщи в ниските части на едноименното село. Според учените заради глобалното затопляне атмосферата съдържа все повече водни пари, което увеличава рисковете от възникване на наводнения.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Цените на жилищата в София забавят ръста си, купувачи и продавачи преразглеждат поведението си
Мъск загуби делото срещу OpenAI, но Алтман може би изгуби Wall Street
Заплатата и професионално развитие – базови фактори за младите при избор на работодател
Какво спира притока на инвестиции в аутомотив сектора в България?
Свръхпроизводство в Европа и скъпи консумативи притискат млечния сектор у нас
Творби от ранните години на колумбийския художник Ботеро отиват на търг
Море от фенове изригна на "Васил Левски" за финала между ЦСКА и "Локо" (СНИМКИ)
Централна емисия
След матурата по БЕЛ: От "доволни сме" до "само се изложих" (+ВИДЕО)
Временните комисии вече ще се създават с 48 подписа, въпреки критиките на опозицията
Лудогорец? Гранд отмъква испански треньор под носа на разградчани
Тъжна вест! Напусна ни огромна легенда, създала големи шампионки
Майкъла отсече: Последен шанс, Левски ни пребиха два пъти
Крушарски се подигра с Майкъла и се закани: Този път ще сменим целия отбор на ЦСКА
Стоичков празнува огромен триумф
Официално! Нов член на Първа лига обяви раздяла с треньора си
Психотерапевтът Милица Бельовска: Тийнейджърите не искат лекции, а разбиране
Поверия за празника на св. св. Константин и Елена
Филмовият проект „Дълговете на инспектора“ на Теодора Маркова спечели награда в Кан
Трикове как да подобрите съня чрез дизайн на спалнята
5 фатални грешки, които допускате в отношението си към партньора
Maserati GT2 Stradale направи своята ексклузивна премиера в София
Как се промени светът след последната титла на Арсенал през 2004 година
Българските работещи са най-недоволни в региона
Интензивни валежи и риск от наводнения до 25 май
Вицепремиерът Иво Христов ще организира "Евровизия 2027" в България
Краткосрочното отдаване на стаи и апартаменти изисква регистрация, напомнят от Община Варна
Разгадана мистерията около произхода на вулкана Етна
Гърбат кит постави абсолютен рекорд с епично пътешествие до Австралия
Разкриха тайните на Великата китайска стена: Намериха скрити артефакти
„Джеймс Уеб“ предизвиква науката: Вселената може да е два пъти по-стара
НАСА променя плановете си за мисията „Артемида 3“ и отлага кацането на Луната
Трагичен инцидент в Starbase преди изстрелването на Starship V3