Мнозинството в парламента със 130 гласа "за" бутна ветото на президента Румен Радев върху увеличаването на данъка на старите коли, които замърсяват повече.
Така народните представители отново гласуваха да се промени начинът, по който се образува данъка на автомобилите.
С поправките при определянето на налога се добавя и екологичен компонент, който зависи от екологичната категория на превозното средство. Така на колите, които имат категория под Евро 3, ще се увеличи данъкът. Според управляващите става дума за поскъпване с около 20-30%, а мярката е част от усилията за подобряване на качеството на въздуха.
Президентът Радев обаче не се съгласи, че увеличението на данъка ще стимулира замяната на по-старите автомобили с по-нови и ще доведе до постигане на търсения екологичен ефект.
Той наложи вето и върху текстовете в Закона за корпоративното подоходно облагане, с които се отлага реформата за таксата върху битовите отпадъци, въвеждането на по-високи данъчни ставки за имоти в населени места от Списъка на курортите в България и върху промените в Закона за митниците.
Зад ветото на президента Радев застанаха само от БСП и ДПС. Според левицата промяната в данъка на автомобилите е необмислена и ненавременна и е срещу гражданите.
"Цялото управляващо мнозинство се движи в насрещното движение и то срещу своите граждани. За това говори реакцията на българските граждани и на президентската институция, която съвсем мотивирано ви върна като първокласници", каза Иван Иванов.
Според шефа на депутатите на ГЕРБ пък след изборите именно президентската двойка се "движи само в насрещното движение".
Червеният Крум Зарков настоя, че новият данък няма да подтикне хората да си купят нов автомобил, а това е само една нова такса.
"Хората нямат избор, купуват това, което имат възможност, за да ходят на работа. Все едно да накажете едно дете, на което са купили марципан, защото няма два шоколада", настоя Крум Зарков.
Той добави и че замърсяването не трябва да се бори само с увеличение на данъците, а и с политики като безплатен градски транспорт, кампании за съвместно пътуване и редовно миене на улиците.
Рамадан Аталай от ДПС също обяви, че ще подкрепят ветото на президента, тъй като наложеният данък не е справедлив.
Николай Александров от "Обединени патриоти" пък каза, че няма как да подкрепят вето, което има политическа цел, а не разглежда закона по същество. Той разкритикува и че се обсъжда само въпросът за данъка върху старите автомобили, а никой не говори за другите три точки, по които държавният глава е наложил вето.
Колегата му от НФСБ Йордан Апостолов също заяви, че ще отхвълят ветото, но добави че след това ще внесат поправки в закона, с които от начало не са били съгласни.
"Кое ще ощети повече гражданите? Вдигането с няколко лева на данъка, или санкцията на ЕК от 770 хил. евро на ден", запита той.
Веселин Марешки от "Воля" пък обвини червените, че се държат цинично и че аргументите им са измамни.
"Може ли някой от БСП да каже, че ако приемем ветото, хората ще живеят по-добре от утре. Това е измама, цинично поведение спрямо българите и затова няма как да го подкрепим", каза той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Русия обвързва прехвърлянето на системите С-400 от Турция с АЕЦ „Аккую“ и „Син поток“
Повечето зеленчуци и плодове са били с по-ниски на борсите у нас и през тази седмица
Казахстан гласува на парламентарни избори с до голяма степен предизвестен резултат
Зеленски се срещна с бившия пратеник на САЩ Кийт Келог, Украйна отново удари търговски складове
AI компаниите стават все по-значими играчи на световния пазар на първокласни офис площи
В най-горещия град в Европа климатичните промени трансформират изцяло ежедневието
Дунав се покачва минимално в България след период на застой
150 000 км около света и арест в "Байконур": Човек може с много по-малко, отколкото предполага
Фюри обвини Джошуа в алчност, но Хърн отсече, че никой не може да провали мача
Нутриционист каза доколко можем да се доверим на AI при изготвянето на диети
Почина жената, паднала тежко под връх Мальовица
Ден 1 и първи съдийски скандал в Серия А
Нова лудост от Джани Инфантино: Световно по футбол с 211 отбора
Голово предупреждение: АЕК плаши Левски преди реванша в Атина
20 години от чудото във Верона: Левски отново мечтае за Шампионската лига
Ето как ЦСКА може да отстрани ОФИ Крит дори и след 0:3
Легенда на Левски избухна: Ще бием АЕК в Гърция
Седмична таро прогноза за 24 – 30 август 2026
Таро карта за 23 август, неделя - Тройка чаши
Често срещани грешки при съчетаването на цветове и как да ги избегнем
Магията на хортензията: Цветето на хармонията и късмета
Кои са едни от най-добрите съставки за кожата след плаж
Нумерологична прогноза за 23 август
Български учени проучват растителна комбинация за метаболитно здраве
Ротавирус при децата – какво трябва да знаят родителите на бебета и малки деца
Безплатни прегледи при детски кардиолог в бургаската детска болница от 24 август
Безопасно ли е плуването за бременни?
Нова животоспасяваща апаратура за най-малките пациенти получи МБАЛ Добрич
Витамин C в грижата за кожата - защо заслужава място в ежедневната рутина?
Планински спасители са пренесли с с количка-носилка пострадал турист
Трети ден проблеми с водата в много райони на Варна
Путин към Украйна: Отворихте кутията на Пандора
Стотици варненци станаха част от „Най-дългата вечеря на плажа“ в "Аспарухово"
Ясен Петров се извини на феновете на Спартак след срамната загуба
Жълт код за горещини в почти цяла България