Шум от палмови листа, зелени оризища край брега – в Керала Индия показва най-красивата си страна и същевременно най-туристическата. Дори с лодка трудно може да се измъкнеш от тълпите, освен ако не си останеш в реката.
Клаксоните на колите все още свирят, а триколките дрънчат, но шумът вече не се чува. Намираме се във водата, на път към лодката ни, която през следващите дни ще ни носи през каналите на Керала, щат в индийския югозапад. След няколко минути път с моторница зад един завой на реката се появява нашият плаващ хотел. „Welcome on board“ казва един от членовете на екипажа, докато се качваме.
Каналите са дълги стотици километри мрежа от водни пътища. В Керала те покриват огромна площ. Някои са толкова тесни, че дори дете може да ги прескочи, други се събират в големи езера. От десетилетия по каналите местните жители си доставят продукти и пренасят реколтата си до градовете. Използвали дълги по 20 метра шлепове, на които днес е намерена друга работа.
Преди известно време на някого хрумнала идея, която трябвало да превърне региона в едно от най-харесваните туристически места в Индия. Превърнали старите лодки в плаващи хотели, като им сложили дървени постройки. В момента стотици такива лодки се движат из каналите. На някои има място за големи семейства с деца, други предлагат стая за двама и трима души екипаж. Такава е и нашата „Lakes and Lagoons“.
Слабият Антони, на около 50 години, е капитан. Сутрин отваря чадъра си, за да се пази от слънцето, и през следващите часове седи на кормилото. Винсент, значително по-млад, се грижи за техниката, както казва сам, но всъщност извън пускането и спирането на моторите, няма много работа.
Освен тях на борда е Деепу – готвач и момче за всичко. Почти непрекъснато тропа в кухнята в задната част на лодката. Тигани и чинии тракат, докато Деепу реже зеленчуци и подправки и ги запържва с прясно уловени скариди. На всеки няколко часа той се появява, постила масата и обявява: „Яденето е готово“. Съдържанието на изпускащите пара съдове е вкусно, а количеството – впечатляващо. Когато кажем да Деепу, че пак е сготвил много, той отново се вмъква доволен в кухнята.
Между храненията няма много какво да се прави, освен да се наслаждаваш на прекрасния пейзаж на каналите. С пешеходно темпо лодката се плъзга по водата край бамбук и палми, чиито листа се клатят от вятъра. Край пищни зелени поля, на които се виждат крави. Край самотни къщи и селца.
Няколкодневното пътуване позволява на туристите да хвърлят поглед на всекидневния живот на хората, които живеят край каналите. Потегляме рано сутрин, след като ни събуди някой петел. От водата можем да наблюдаваме как селата се събуждат. Цели семейства се мият във водата на каналите. Момчета и момичета в ученически униформи крачат с раниците се по тесните пътечки край брега.
Малко по-късно, ние междувременно сме се преместили на горната палуба, чуваме шляпане. Жени са нагазили до колене във водата и удрят прането си в камъните на брега. Наблизо стоят мъже, поправят лодките си или прекарват продукти до домовете си. Около обяд се чува тракане из каналите – мият се чиниите.
Така ставаш част от живота край каналите, макар и само като наблюдател. Дистанцията може да е удобна, но истински контакт с местните хора практически няма. Това не пречи на туристите.
Каналите привличат безброй гости от целия свят. Някои се надяват да попият атмосферата дори и с еднодневно пътуване. Натъпканите кораби обаче не могат да стигнат далече, те остават в широките канали, често плътно следвани от други лодки. По-малките лодки са далеч от тези тълпи.
На каквато и лодка да са туристите обаче, имат възможност да видят Индия по специален начин – как пъстри рибарчета се редят по жиците и се спускат за секунда за плячка под водата, докато патиците тракат с клюнове край брега.
(Spiegel, DPA)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Стволови клетки и АI в стоматологията връщат усмивката
Кристин Лагард: Рисковете за цените в еврозоната вече са насочени към повишение
Д. Белелиев: Соларни централи се строят на всевъзможни места, а не където е нужно
Димитър Димитров: Климатичните промени са основен фактор при застраховането на ВЕИ проекти
Новината за отварянето на Ормузкия проток изтласква Dow с над 500 пункта нагоре*
Ормузкият проток отново е отворен, цената на петрола пое надолу
Избори на кораб в морето, на сушата - проблеми: Липсва обхват в Кюстендилско (ВИДЕО)
Дерби ЦСКА - "Левски" на старта на плейофите в Първа лига
БЛС иска 904 млн. евро за 25% ръст в цените на медицинските дейности
Акция "Купен вот": МВР с големи удари в навечерието на изборите (ВИДЕО)
"Мяра" за изборите: Радев води убедително на ГЕРБ, БСП е на ръба за влизане в НС
Прокуратурата погна Гюров, министри и главния секретар на МВР (+ВИДЕО)
Боримиров се закани за бой над ЦСКА
Шеф на ЦСКА с голяма разкритие за бъдещето на клуба
Ново шоу: ЦСКА срещу Левски още на старта на плейфите в Първа лига
Артета каза как Арсенал ще стане шампион
БФС обяви голяма промяна. ЦСКА, Левски и Лудогорец ще пострадат
Вили Вуцов не спира да пада, но сипе закани
Ексклузивен разговор с министъра на енергетиката Трайчо Трайков открива Energy of Tomorrow 2026
Защо образователните играчки са ключови за развитието на детето?
Как да изберем мъжки часовник за подарък?
Дневен хороскоп за 18 април, събота
Актьорите Елеонора Иванова и Михаил Милчев с първа репетиция на спектакъла „Уроци“
Българските бойни звезди на SENSHI 31 Gladiators
Хороскоп за 18 април 2026
Станаха ясни първите победители в XXVI Варненска студентска универсиада
Спипаха за ден 31 шофьори с алкохол или наркотици
Миглена Георгиева от Bulgaria ON AIR запали интереса към книгите сред седмокласници в 120-о СУ
Ученици от варненската Математическа гимназия организират акция по почистване
Магнитни бури ще връхлетят Земята до часове
Оказа се много по-ценен: В пирита са скрити истински съкровища
Пепел се разпростира по Марс: Mars Express засне планетата в движение (снимки)
Археолози откриха пълен със съкровища кораб на дъното на езеро
Парад на планетите: Кога можем да го наблюдаваме
За първи път измериха моментната мощност на струите от черна дупка