В района на това далечно село китовете, полярните мечки, кучета и айсбергите вероятно са повече на брой от хората.
Малцина са тези, които могат да се похвалят, че са получили нокът от полярна мечка за рождения си ден. Е, това може да се случи в това гренландско село, което се казва Ниакорнат.
Малкото отдалечено селище, чийто псевдоним наистина е „село на края на света", е кацнало върху скалист бряг на северозападното крайбрежие на Гренландия.
Селцето е на около двеста години и в него живее невероятно гостоприемният местен народ инуити. В училището на селото има не повече от 8-10 деца. Местните имат традиционно номадски живот. Те не си заключват вратите на къщите и всеки може да влезе в най-близката от тях, за да си почине след изморителния ден на ловуване.
Наскоро това място от Арктика стана сюжет за документален филм на британската режисьорка Сара Гаврон. Тя ще представи лентата си на 56-ия филмов фестивал в Лондон този месец.
42-годишната Сара, съпругът ѝ Дейвид и двете им деца заминават за далечния север на Гренландия в проучване на една култура, която не само се бори да оцелее в съвременния свят, обхванат от глобализацията, но също така и е на предната линия на изменението на климата.
Филмът на Сара следва живота на четирима селяни в детайли. Първият е единственият тинейджър в селото - Ларс, който прекарва дните си във Facebook, носи футболен екип и мечтае да иде в Ню Йорк. Вторият е Карл - ловец, който така и никога не признава, че е баща на Ларс. Третият е Илангау - аутсайдер, който се е преместил в Ниакорнат, след като се е запознал онлайн с жена си, която е местна. Последната героиня на филма е Ани, която е старейшината на селото и е толкова възрастна, че помни времето, когато лампите са се палили с тюленова мас.
И така, документалният филм на Сара е хем за суровата природа на това място и ежедневната борба за оцеляване на местните, хем за човешката история на неговите малцина (59 на брой) обитатели. Той е сниман в продължение на три години, като за това време Сара и Дейвид са пътували до Гренландия шест пъти.
Вижте Селото на края на света в галерията на Tialoto.bg

Дигитализация и клиентско преживяване: Ролята на финтех сектора
Какво стои зад стратегията на Безос за AI трансформация на традиционни индустрии?
ЕЦБ ще започне нови проверки на излагането на банките към частния кредит
Европейските фондови пазари неглижираха развитието на конфликта в Иран
Украйна съобщи за унищожаването на установка на "Циркон", разположена в Крим
Икономиката на ЕС - от глобализъм към протекционизъм
Румен Радев, АИКБ: Нужен е ясен пакет от мерки, а не символични компенсации
Централна емисия
Централна емисия
Квантовите тайни: Защо вселената се дели, а не се копира
Експерти: Координационното звено няма да реши проблема с купения вот
Министър Христанов смени шевовете на ИАРА и ИАЛВ
Берое шокира ЦСКА, Левски на полуфинал
Испански гранд има нов треньор
Разкриха плановете за връщането на Малена Замфирова в България
Чутовна издънка и грандиозен скандал в Реал Мадрид заради Мбапе
Важна информация за Фейгин
Модрич подкрепи Чилич в Маями
Дневен хороскоп за 25 март, сряда
Gladen.bg представя новото поколение онлайн пазаруване – по-бързо и по-персонализирано от всякога
Цветове за добро настроение през пролетта
Здравословно пилешко с лимон, билки и зеленчуци
Женски хороскоп за април 2026
„Пролетна супер седмица“ стартира в Практикер
Български астрономи откриха нова свръхземя
България е сред най-големите търговски партньори на Иран – четвърти по внос, осми по износ
ЦРУ и Мосад допуснаха фундаментална грешка при подготовката на войната в Иран
Доклад: Лавинообразен ръст на дрогирани и неправоспособни водачи през 2025 г.
Българи масово купуват имоти в Кавала, вдигнаха цената до 2000 евро на квадрат
Във Варна ще вали до Цветница
Създадоха самопочистваща се тъкан, която не се нуждае от прах за пране
Краят на МКС: Ще се превърне ли станцията Axiom в мост към комерсиалния космос?
Метеор с тегло един тон избухна над Тексас, хиляди в Хюстън чуха звуковия удар
Товарният кораб „Прогрес-94“ се скачи с Международната космическа станция
Руският аналог на Starlink вече има 16 сателита в орбита
Artemis II: Поглед отвътре към мисията, която ще отведе човечеството по-далеч от всякога