"Ако футболът беше добър бизнес, щеше да принадлежи на банките".
Поне така твърдеше навремето легендата на Барселона Хосе Самитиер. Той отдавна не е между живите и не може да знае, че времената са се променили драстично.
Отдавна големите футболни турнири, като Световните и Европейските първенства и Шампионската лига, са спонсорирани от банки. И не малко хора възприеха първоаприлската шега, че изпадналата в криза Португалия ще продаде звездата си Кристиано Роналдо, за да се спаси от фалит, за чиста монета.
Не е виц обаче онова, което през последните няколко дни се случва в Испания. Първата испанска банка за вътрешен бизнес Bankia, която се появи на бял свят в края на миналата година в резултат от сливането на седем испански финансови институции, иска да заложи като банкова гаранция финансовите си вземания от Реал Мадрид, за да получи свежи пари от Европейската централна банка (ЕЦБ), пише местният вестник El País, цитиран от Süddeutsche Zeitung.
При това става дума за покупките на най-големите звезди на столичния клуб – португалеца Кристиано Роналдо и бразилеца Кака.
От документите, които Bankia е предоставила, става ясно, че тя иска да продаде вземанията си чрез базирания в Мадрид фонд Madrid Activos Corporativos V, който има активи за около 770 млн. евро. Този фонд от своя страна има гаранции за кредити, които в миналото Bankia е предоставяла на големи испански концерни, сред които инфраструктурните компании Abertis и Acciona, на строителните FCC и ACS, които принадлежат на президента на Реал Мадрид Флорентино Перес. Както и на самия Реал.
Кралският клуб е сключил през юни 2009 г. договор за кредит за 76,5 млн. евро с влялата се в Bankia банка Caja Madrid. Кредитът, който беше решаващ за плащането на трансферната сума на Роналдо, трябва да се погаси до 2014 г. Предишният клуб на португалската звезда – Манчестър Юнайтед, получи почти 100 млн. евро от трансфера.
За Кака Реал плати около 60 млн. евро на бившия му отбор Милан. За тази сума Реал получи кредит от друга банка.
По онова време Caja Madrid е договорила лихва, която е с между 1,5 и 2,5 пункта над шестмесечния Euribor.
Дали наистина ЕЦБ може да получи достъп до двете звезди? Действително ли банката може да получи като гаранция Кака и Роналдо? Чисто теоретично това не е изключено. За да се случи обаче трябва Реал да престане да изплаща дълга си, който предварително е бил обезпечен с постъпления от реклами и телевизионни права.
Наистина кралският клуб има трицифрени задължения в милиони. В Испания обаче отдавна за развили майсторството да спасяват футболните клубове с обществени средства, все едно са банки, пише в заключение немският Süddeutsche Zeitung.
Още Style новини четете в Investor.bg

Wall Street изпрати най-лошата си сесия от седмици след глобални разпродажби
Кадър на деня за 15 май
Руски съд нареди на Euroclear да върне замразените активи на централната банка на Русия
Росен Георгиев: Навлизането на AI налага нов баланс в подбора на IT кадри
Новите договори за финансов лизинг се увеличават с над 11% през първото тримесечие
Икономист: Опитите за административен контрол върху цените могат да имат обратен ефект
Църковен празник на 16 май - традиции, обичаи и народни вярвания за късмет и благополучие
4 зодии ще получат силен знак от Вселената на 16 май 2026
Рецепта за точена питка с плънка от сирена
Юпитер в Рак носи късмет за 3 зодии в събота
Регистриран е случай на заразен с хантавирус край България
Късна емисия
Всичко е ясно. Постоянният бос на Червените дяволи вече е сигурен
Астън Вила нашамари Ливърпул с 4:2 и си гарантира Шампионската лига
ЦСКА чака пачки: Араби идват за водещ футболист!
ЦСКА и Левски се обединиха, но Гонзо ще загуби 30 милиона
ЦСКА с първо лятно попълнение
Стилияна Николова поведе на Държавното в София
Нумерологична прогноза за 16 май
5 трика, които премахват мазните петна от мебелите
Италианска торта Barozzi с ядки и шоколад
Любовен хороскоп за 18 – 24 май
Бързи пухкави питки със сирене
Дневен хороскоп за 16 май, събота
Мъж стреля след скандал с младежи в София
Първи заразен с хантавирус в Румъния
Си Дзинпин ще посети САЩ през есента
Мотористи протестираха с шествие по два лъча във Варна
Конкурс на Обсерваторията във Варна е част от честванията по случай Международния ден на светлината
Дисципът на БФС обяви, че няма убедителни данни за расизъм на мача Черно море - Ботев
Ледена проба разкри най-дългата хроника на земния климат
Нов експериментален медикамент показва обещаващи резултати срещу рак на бъбреците
Патент за дистанционно управление на човешки клетки предизвика спекулации
Осмоъгълни звезди и зловещо извънземно послание се крият в секретните файлове на ФБР
Британската „Зона 51“ е в центъра на вниманието: Очевидци съобщават за призраци
Мисията Blue Ghost 4 на Firefly премина ключов етап в проектирането си