Шампионът от 2009 година Рафаел Надал е първият финалист в Откритото първенство на Австралия по тенис, след като спечели срещу своя най-голям опонент Роджър Федерер с 3:1 сета, в отделните части 6:7, 6:2, 7:6, 6:4.
Двубоят започна перфектно за швейцареца, който с лекота си осигури комфортна преднина от 3:0 и изглеждаше така сякаш изцяло контролира събитията на корта.
Постепенно обаче се видя, че Надал навлезе в ритъм, намери ударите си от основната линия и логично стигна до връщане на ранно допуснатия пробив, а в последствие и до тайбрек.
В него с ранно предимство отново се “снабди” Маестрото от Базел, като този път не допусна испанецът да заличи изоставането си и след 7:5 измъкна първата част и поведе в резултата.
Вторият сет също започна изключително позитивно за швейцареца, който записа пробив на нула, но отговорът на “Ел Торо” бе светкавичен и също толкова категоричен.
Оттук нататък инициативата изцяло премина на страната на световния №2, който набързо поведе с 5:2 и бе само на гейм от спечелването на сета, преди двубоят да бъде прекъснат заради празничната заря над Мелбърн по случай националния празник на Австралия.
След около 10-минутна пауза Федерер трябваше да сервира за оставане в сета, но очевидно не бе максимално концентриран, изигра един от най-слабите си сервис геймове и не само че загуби втората част, но даде преимущество на Надал да започне със свой сервис на старта на третия сет.
Надал се възползва от предоставената му възможност, с лекота спечели подаването си, а след две поредни двойни грешки Федерер се озова в крайно критична ситуация да отразява три последователни брекпойнта във втория гейм.
Този път Маестрото издържа на напрежението, успя да се измъкне, а в емблематичния седми гейм дори да стигне до пробив, който обаче отново бе върнат още в ответния гейм от испанеца.
Така за втори път се стигна до тайбрек, в който резултатът отново бе 7:5, но този път в полза на “Ел Торо”, което го приближи само на крачка от така ценния успех.
Четвъртата част предложи истинска битка, в която двамата велики майстори на аристократичната игра предложиха най-доброто от своя арсенал, а след извънземен минаващ удар от форхенд на Надал и непредизвикана грешка на Федерер испанецът проби в деветия гейм, след което с много усилия успешно сервира за крайния успех.
Още новини от света на тениса четете в Gol.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 30 декември
Warner Bros. планира отново да отхвърли офертата на Paramount
Протоколът от последното заседание на Фед разкрива голямо разделение сред централните банкери
САЩ налагат санкции на Иран и свързани с Венецуела фирми заради търговия с оръжие
Шефът на Deutsche Bank: Германците трябва да работят повече
Китайските електромобили ще се сблъскат с тест за оцеляване през 2026 г.
Лесна рецепта за руска салата
Русия бележи рекордни приходи от шоколад
Вятър със 100 км/ч връхлетя Сливен
Късна емисия
Какво да облечем и какво да правим в новогодишната нощ за късмет
ЦСКА махна трансферна издънка
Изненада: Трент сменя Реал Мадрид с английски гранд, но не Ливърпул
Добруджа се раздели с трио
Босът на АЕК Атина в еуфория от трансфера на Мартин Георгиев
Кристиано Роналдо не спира с головете
Национал предложи брак на тенисистка + СНИМКИ
Дневен хороскоп за 31 декември, сряда
Месечен хороскоп за януари 2026
Новогодишната нощ – ритуали и суеверия, които изпращат старата година
Кои храни носят лош късмет, ако ги сложим на новогодишната трапеза?
Василопита (Vasilopita) – сладкиш с паричка за късмет през новата година
Неустоими пържени филийки от панетоне
Министерството на здравеопазването издаде важни препоръки за защита от грип и ОРЗ по празниците
Петър Станев, внук на една от загиналите жени във Варна: Един двоен убиец бе пуснат на свобода
"Антиспекула": Не обменяйте пари преди 1 януари!
Тръмп ще разболее, войната ще свърши: Какво предсказаха шаманите от Перу? ВИДЕО
Изплащат първите пенсии в евро на 7 януари
Големи опашки пред обменните бюра и БНБ часове преди да започнем да плащаме с евро
Търси се мениджър, който да… „защити човечеството от изкуствения интелект“
Растителните полифеноли могат да забавят развитието на катаракта
Оказва се, че 3I/ATLAS не е уникален обект
В пустинята Гоби стартира най-голямата в света „въздушна батерия“
Междузвездната комета 3I/ATLAS, живот на Марс и още ключови научни открития през 2025 г.
Умните системи за защита: Как ще изглежда домът на бъдещето?