Световното първенство в Бразилия е най-скъпият Мондиал, провеждан някога. Организацията му струва около 14-16 млрд. долара, пише DPA. За сравнение, последните три първенства са стрували доста по-малко: в Япония и Южна Корея през 2002 г. организаторите са похарчили 5 млрд. долара, през 2006 г. Германия отдели 6 млрд. долара, а последният домакин - Южна Африка, инвестира през 2010 г. около 4 млрд. долара.
Високата цена на това първенство се дължи на инвестициите на бразилското правителство в инфраструктура и мерки за намаляване на престъпността. В сумата влизат и реновиране и строежът на нови стадиони, осигуряването на транспорт и добра сигурност на Мондиала.
Огромното вложение обаче предизвика серия от протести по улиците на страната през последните две години, преди всичко заради дефицита на средства в други ключови сектори, като здравеопазване и образование.
Организаторите са пуснали в продажба общо 3,334 милиона билети, като най-скъпи са тези за финала от категория 1 – по 990 долара. Обявеният награден фонд на първенството възлиза на 576 млн. долара, което е увеличение от 37 на сто спрямо последното първенство. От тях 35 милиона долара ще вземе отборът победител.
Властите в страната се надяват Световното първенство да вкара 3 млрд. долара в икономиката на страната, съобщи преди време министърът на туризма Винисиус Лажеш.
Бразилия очаква 1,9 млн. туристи за мачовете и фен фестивалите, а още 1,8 милиона души ще участват в различни мероприятия, свързани с първенството. Очаква се първата група да вкара в местната икономика 1,83 милиарда долара, а втората - още 1,19 млрд. долара.
Властите очакват чужденците да похарчат средно по 2488 долара по време на престоя си, като в тази сума не влизат разходите за самолетни билети. Около 300 хиляди чужденци ще пристигнат специално за първенството, а данните се базират на броя продадени досега билети.
Ако страната успее да постигне очакваните финансови резултати от 3 милиарда долара, това ще представлява едва 0,1% от БВП.
Девет любопитни икономически факта за Световното първенство вижте в Investor.bg

Според Симеон Дянков управляващите "пробват" някои теми в бюджета
Societe Generale надмина очакванията за печалба през третото тримесечие
Л. Минчев: Комбинация от атомна, соларна енергия и заводи за батерии помага за енергийната независимост
Срещата между Доналд Тръмп и Си Дзинпин тласна цената на петрола надолу*
Със силна печалба за тримесечието Alphabet отново увеличава капиталовите разходи
30 години Argent Group: Това не е ретроспекция
Почина Иван Тенев
Депутатите избраха Костадин Ангелов за зам.-председател на НС
Болницата в България, която вдига заплатите със задна дата
566 деца ще участват в най-старото състезание по плуване у нас "Замората"
Арсенал се падна с палача на Ливърпул на 1/4-финалите
Гостуване с вкус на домакинство чака Левски
Халанд е основната трансферна цел на Реал Мадрид
Лудогорец пусна билетите за Ференцварош
Филипов отвърна на старото ръководство: Ботев оцеля въпреки тях
3 чая за по-добър имунитет
Таро карта за 30 октомври, четвъртък
Дневен хороскоп за 30 октомври, четвъртък
Месечен хороскоп за ноември
Бъди звездата на града с новата колекция NINE WEST!
Женски хороскоп за ноември
Благомир Коцев с нова заповед от ареста: Павел Попов остава и.ф. кмет на Варна
„Тренд“: Всеки втори българин вярва, че тайни общества управляват света
Има още арестувани за обира в Лувъра
Виц на деня - 30 октомври
Хороскоп за 31 октомври 2025
Мачовете по ТВ днес (30 октомври)
Кои органи на мъжете и жените страдат най-много в Космоса
Тихият свръхзвуков самолет X-59 на НАСА извърши първия си изпитателен полет
Музиката намалява риска от деменция с 39%
Ново радиоизображение показа Млечния път в неочаквани цветове
Среща със Слънцето: Междузвездната комета 3I/ATLAS премина през перихелия си
Минало и извънземни: Какво крият дълбоките води под леда на Антарктида