Бразилското домакинство за световното първенство по футбол далеч не е перфектно, но върви по-леко, отколкото мнозина очакваха, повишавайки шансовете на президента Дилма Русеф за преизбиране през октомври, пише Брайън Уинтър от Ройтерс.
Подготовката за едномесечния футболен турнир беше нарушена от закъснения, преразходи за стадионите и множество инфраструктурни проекти, които не бяха завършени.
Общественото недоволство по тези проблеми, към което идва в добавка бавно растящата икономика, подхрани уличните протести и общото огорчение сред бразилците през последните месеци. Тези проблеми не изчезнаха с магическа пръчка, когато Бразилия откри турнира в четвъртък с победа над Хърватия.
От друга страна, опасенията от големи логистични проблеми на стадионите и претоварени летища засега се оказват неоснователни. Антиправителствени протести избухнаха в няколко града и при някои се стигна до насилие, но повечето събраха само няколкостотин души и изглежда стават все по-малки с всеки изминал ден.
Русеф обвърза съдбата си със Световната купа, подкрепяйки я като шанс да покаже пред света постигнатия в последно време от Бразилия икономически напредък. Провал щеше да влоши съществено шансовете й за преизбиране през октомври, особено когато двама от нейните основни съперници я догонват в проучванията на общественото мнение.
Все още има достатъчно шансове за грешки преди финала на Световната купа в Рио де Жанейро на 13 юли, но всичките 12 стадиона вече бяха изпробвани и резултатът изглежда надхвърляше като цяло ниските очаквания както на бразилците, така и на около 600 хиляди фенове от чужбина, които присъстват на първенството.
"Бях уплашен, че ще се изложим... но всичко е наред", казва Жоао Веига Мораис, застрахователен агент в Сао Пауло, който носи фланелка на бразилския национален отбор, докато отива на работа във вторник сутринта. "Всички изглеждат щастливи", пояснява той.
Дори това, което изглеждаше в началото като унизително поражение за Русеф, когато футболни фенове често я освиркаха и псуваха, докато тя присъстваше на мача на откриването в Сао Пауло, изглежда работи в нейна полза.
Гледката на хиляди бразилци, скандиращи "Хей, Дилма! (обиден израз)!" към първата жена, станала президент на Бразилия, предизвика широк отзвук и вероятно ще стане тема, която често ще навестява предизборната кампания на Русеф за преизбиране.
В една от страните в света, където пропастта между богати и бедни е най-голяма, лидери на управляващата лява "Партия на трудещите се" описаха тълпата като представители на елита от големия град, ядосани заради социалните програми и другите признаци за постигнат в последно време от по-низшите слоеве от обществото икономически напредък.
Луис Инасиу Лула да Силва, предшественикът на Русеф на президентския пост и неин политически наставник, й поднесе бяла роза на среща от нейната предизборна кампания в петък и изрази съжаление за "малоумната постъпка".
"Бразилският елит успява да направи това, което ние никога не сме правили, а именно да събуди омраза между класите", казва Лула.
Някои опозиционни лидери споделят в лични разговори, че облекчението от откриването на турнира и симпатията заради обидните скандирания може да осигурят на Русеф малко по-голяма подкрепа на предстоящите избори.
Но обществените настроения може да се влошат, ако бразилският отбор не успее да отговори на очакванията да спечели рекордната шеста Световна купа и първа като домакин.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Защо Русия засилва подкрепата си за Иран?
Китай задава нови стандарти за иновации в световната автомобилна индустрия
Anthropic не преувеличава за паноптикума на изкуствения интелект
Кадър на деня на 29 март
Затворените заводи във Франция са нараснали с 30% заради конкуренцията от Азия и митата
Eli Lilly сключи споразумение за 2,75 млрд. долара да доставя създадени с AI лекарства
Край на предизвикателствата за 3 зодии в деня на ангелското число 3/30
Централна емисия
Пожар в нощен клуб в Германия: Евакуираха 750 души
Звезда на ЦСКА блести в Европа
Кабаков ще свири на Ламин Ямал
Нов провал: ЦСКА падна и от Етър - 1:3
Сребро за Стилияна Николова в многобоя на Световната купа
Левски с нова победа, но Лудогорец е лидер
Край, свърши се! Тотнъм се раздели с Игор Тудор
Дневен хороскоп за 30 март, понеделник
Седмичен хороскоп за 30 март – 5 април 2026
Smart Care реализира 10000 поръчкови душ кабини в София – Какви са съветите на екипа?
Reebok пренаписва правилата между спорт и стил
Маникюри за късмет и пари през април (+Снимки)
Седмична таро прогноза за 30 март – 5 април
Тревогите на унгарската провинция ще решат съдбата на Орбан
Забравената болест се завръща: Туберкулозата отново застрашава света
Какво ще е времето през следващата седмица?
Варненският „Комодор” спечели купата на България по водна топка
Делфините в Черно море са около 73 000
Три катастрофи на "Хемус" край Шумен, дете е в болница
Четири възможни сценария за еволюцията на Венера са разкрити чрез 234 хил. симулации
Сателитни данни разкриват изненадващи промени в сладководните запаси на Арктика
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки