Лео Меси спечели скандално "Златната топка" на ФИФА за №1 на световното първенство, но в последно време този приз сякаш носи лош късмет на притежателите си.
Всичко започва още през 1998 година. Тогава носителят на трофея Роналдо (победителят се определя още преди финала, но се връчва след него) припада преди битката за купата между Франция и Бразилия, след което се съвзема и взема участие в мача. Селесао обаче губи с 0:3.
Лошия късмет преследва Феномена и в клубния футбол. През ноември 1999 той получава тежка травма в коляното. При завръщането му на терена няколко месеца по-късно Роналдо се контузва повторно и пропуска целия сезон 2000-2001.
Все пак бразилецът успява да се възстанови и навлиза във форма за мондиала през 2002, където с головете си носи световната титла на Селесао.
"Златната топка" в Япония и Южна Корея e спечелена от Оливер Кан. Германецът обаче допуска голям гаф на финала, като подарява първия гол на Роналдо. Вратарят на Бундестима не се представя особено убедително и с екипа на Байерн в следващите два сезона. Той допуска нова сериозна грешка в двубой от Шампионската лига срещу Реал М и баварците в крайна сметка отпадат.
През 2006 година Зинедин Зидан комбинира наградата за №1 на мондиала със скандален завършек на кариерата си. Зизу изпуска нервите си, удря Марко Матераци с глава в гърдите и оставя своите с човек по-малко на финала. В крайна сметка Петлите губят от Италия с дузпи.
Нещата се развиват малко по-добре за Диего Форлан, следващия носител на прокълнатата "Златна топка". В смисъл, че лошия късмет не започва да го преследва още на световното.
Именно след мондиала в ЮАР обаче уругваецът тръгва по пътя към залеза. Той прави слаб сезон в Атлетико М (само 8 гола в 32 шампионатни мача), след което преминава в Интер, където също не блести. Следват два сезона в бразилския Интернасионал и японска авантюра с екипа на Серезо Осака.
Остава да видим как ще се развие кариерата на Лео Меси след спечелването на приза.
Още футболни новини четете в Gol.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 23 март
Dow Jones прибави над 600 пункта след коментара на Тръмп за преговорите с Иран
Звено на Alphabet ще стартира доставки с дронове в район на Сан Франциско
Превръща ли се конфликтът в Иран в поредната война на изтощение?
Ще се превърнат ли в печалби инвестициите в изкуствен интелект?
AI води до огромна трансформация на трудовия пазар, но промените още не са видими
Животът на 5 зодии ще се подобри до 20 април в сезона на Овена
Забраните за църковния празник на 24 март и кой има имен ден
Реал Мадрид готви шеметен трансфер
Ясно е дали Ливърпул ще е с Исак срещу ПСЖ
Клоп намекна за завръщане, говори за Реал Мадрид
Аржентина остана без защитник
Пепи се размина с Фулъм
Спортът по телевизията днес, 24 март
Паста с телешко месо
Нумерологична прогноза за 24 март
Таро карта за 24 март, вторник
Театър „София“ подарява -50% отстъпка за 27 март – Световния ден на театъра
Дневен хороскоп за 24 март, вторник
Елегантност и модерни силуети от Lanvin за есен/зима 2026/2027 (+Снимки)
Облаци и дъжд ни очакват в днешния ден
Кризата с Иран се оказа "мана небесна" за производителите на електромобили
Парад на планетите ни очаква през април
Кои са колите с най-нисък реален разход на гориво
Помните ли сградата опакована с кашони?
Фрегатата „Верни“ се включва в многонационалното военноморско учение „Морски щит 2026“
Американска частна компания ще осъществи първото кацане на астероид през 2029 г.
ЕКА си купи място в ракета на SpaceX: Какво стои зад това решение
Учени откриха продукт, който може да предпази червата от нанопластмаса
23 март 2001 г.: Денят, в който космосът се превърна в океан за станцията „Мир“
Най-самотните места във Вселената може да са идеални за извънземен живот
Телескопът „Нанси Грейс Роман“ на НАСА преминава финални тестове