Канцлерът на Германия Ангела Меркел беше обвинявана, че се е присламчила към германския национален отбор и успехите. Резултатите от социологическите проучвания в Германия показват, че подкрепата към Меркел расте. Но докога ще продължи това?
Няма съмнение, че спечелената Световна купа по футбол „играе“ в полза на Меркел, отбелязва БиБиСи. За по-малко от час след награждаването на футболистите милиони съобщения в социалните мрежи, свързани със селфитата на канцлера с футболистите.
Нещо, което вероятно не всеки знае, е, че Меркел всъщност е голям спортен фен. Нейните посещения по стадионите започват много преди да влезе в политиката.
Ангела Меркел беше на стадиона още на първия мач на Бундестима при победата му с 4:0 над Португалия. Тя беше и на финала в неделя. За канцлера се говори като са талисмана на отбора. А феновете шеговито казват, че дванайсетият мъж в отбора всъщност е жена.
Политическите ползи от спортния успех не са толкова ясни.
Историята на световните футболни финали помни един интересен момент от 1966 г. В годината на провеждане на Мондиала били насрочени и избори в Англия. Лейбъристите и консерваторите били с изравнени резултати преди изборите. Домакини на Световното първенство са англичаните. На 31 март в страната се провеждат избори и феновете гласоподаватели преизбират лейбъристите на Харолд Уилсън.
На финала на първенството на 30 юли домакините побеждават отбора на Западна Германия с резултат 4:2. В този мач е отбелязан единственият и досега хеттрик на финал на Световно първенство от Джеф Хърст.
Четири години по-късно в Мексико Англия напуска надпреварата за купата по-рано от очакваното. На четвъртфинал 22 минути преди края Англия води на Западна Германия с 2:0. Тогава увереният в успеха треньор на англичаните прави ключови смени, за да запази футболистите си в добра кондиция за полуфинала на първенството. През оставащите 22 минути Западна Германия успява да вкара 3 гола и да отстрани отбора на Англия.
По-малко от седмица след отпадането на отбора се провели и избори в Англия. Тогава лейбъристите губят. Лидерът Харолд Уилсън твърдял, че не Мондиалът е причината за загубата на изборите, въпреки че години по-късно негови колеги споделят в мемоарните си книги нещо друго. Харолд бил притеснен, че представянето на финалите в Мексико ще се отразят върху изборните резултати.
Но това са само примери и предположения. Много често се говори за връзката между спорта и политиката, но такава реално е трудно доказуема.
Екип на учени от Лондонското училище по икономика са провели изследване по темата, търсейки каква е връзката между спортните успехи на една нация и тези на нейните политици. Връзката била пренебрежима. За целите на това изследване са включени 12 държави от Западна Европа със спортни и политически събития в периода 1974-2004 г.
Учените изследвали 8 турнира – Световните първенства във Франция (1998) и Италия (1990) и Европейските първенства в Италия (1980), Франция (1984), Западна Германия (1988), Англия (1996) и Белгия и Холандия (2000). Била открита връзка между индекса на щастието и провеждането на първенствата.
Единственото изключение е Англия, но там методът на сравнение не е достатъчно обективен за това. Проучването е проведено в цяла Великобритания, а не само в Англия.
Ако резултатите от това проучване наистина са верни, Ангела Меркел вероятно няма да събере чак толкова висока подкрепа, колкото се очаква към момента. Към момента канцлерът има достатъчно високо одобрение, а изглежда, че селфитата с известни спортисти и политици помага доста за имиджа на Меркел.