Дистанции от 3 до 42 км, детско състезание Fun Run Kids, безплатен градски крос и игри на открито Park+ са част от осмото издание на Маратонът в Плевен. Събитието ще се състои на 22-и май и се очаква за пореден път да събере в града стотици почитатели на активния начин на живот, обединени около обща кауза.
Предлагайки голямо разнообразие от дисциплини, маратонът през годините се разви не само като състезание за утвърдени атлети, но и като семейно събитие, провокиращо хора в широк възрастов диапазон да спортуват. Най-младият състезател досега е едва 2-годишен, най-възрастният – на 84, а за тазгодишното бягане на 42,2 км вече има записал се 85-годишен участник.
За да направят събитието още по-привлекателно и достъпно и за начинаещи бегачи, организаторите за втора поредна година включват набиращата все повече популярност 10-километрова дистанция. По този начин състезанието вече има шест основни дисциплини, сред които класически маратон (42,2 км), полумаратон (21,1 км), щафета (2 х 10,55 км), 10,55 км, 3-километров безплатен масов крос "Аз мога", както и Fun Run Kids – детско бягане с различни дистанции според възрастовата група с безплатна регистрация.
Освен състезателната част, осмият маратон в Плевен ще предложи и атрактивна програма на централния градски площад. Тя включва игрите на открито Park+, които по достъпен и забавен начин популяризират активния начин на живот. Всички посетители на града ще могат да участват в занимания с мини-волейбол, тенис, уроци по танци и други активности.
Мотото на тазгодишното издание е "Бягаме в Плевен в подкрепа на деца с интелектуални затруднения". Всички участници в събитието и решилите да направят дарение ще могат да подкрепят инициативата на Българска асоциация за лица с интелектуални затруднения – гр. Плевен. Набраните средства ще се използват за закупуване на материали за изграждането на арт терапевтичен кът за работа с глина към Център за социална рехабилитация и интеграция за деца с увреждания – гр. Плевен. Каузата е в продължение на инициативата на второто издание на маратона от 2015 г., когато благодарение на дарения и отделени средства от таксите за участие в състезанието бяха обособени и оборудвани две зали в ЦСРИДУ – Плевен за провеждане на двигателна рехабилитация и за занимания по системата на Монтесори. Всеки, който желае да подкрепи каузата на осмия Маратон на приятелството в Плевен, може да го направи с дарение от уебсайта на събитието.
Маратон на приятелството в Плевен е отворен както за професионалисти, така и за любители и всички, които искат да се заредят с добро настроение. Регистрацията продължава на уебсайта като организаторите предлагат безплатно записване за всички участници в 3-километровия масов крос „Аз мога“, за децата, които се включат във Fun Run Kids, както и ветераните на възраст над 60 години. За втора поредна годината трасето на състезанието се отваря и за хора с увреждания, които могат да се включат без такса за участие. "По този начин искаме да покажем, че тези хора са интегрална част от нашето общество и имат равни права с всички останали", споделя за инициативата на събитието Станимира Георгиева, съорганизатор на маратона.
Събитието ще се проведе с помощта на доброволци от страната и чужбина, които се включват както в предварителната организация, така и в деня на събитието. Сред решилите за поредна година да дадат своя принос са цели семейства, които ще пристигнат в Плевен специално, за да са в помощ на маратона и неговата кауза. Най-малките записали се да доброволстват засега са едва на 6 и 7 години.

Печалбата и приходите на Nike надминаха очакванията макар продажбите в Китай да спадат
Dow се покачи със 100 пункта, отбелязвайки най-силното си първо полугодие от 5 години
А. Свердлов: Развитието на технологиите ще направи света неузнаваем след пет години
Турция: НАТО се приспособява към обстановката в областта на сигурността
Ормузкият проток ще остане със статут на военна зона поне до 9 юли
Експерт: Потенциалът за бърз растеж при имотите за инвестиция е временно изчерпан
Джулай морнинг - поверия, забрани и обичаи за празника на 1 юли
Юли започва с валежи от дъжд и температури до 37 градуса
Хороскоп за 1 юли 2026 г.: Промени и нови проекти за Стрелците, силни емоции за Раците
Учени откриха изненадваща връзка между космическите лъчи и слънчевите бури
Сондата "Арасе" разкри нови тайни за земната атмосфера
Какво показва цветът на трансмисионното масло при автоматиците
Спортът по телевизията днес, 1 юли
Мачовете по телевизията днес, 1 юли
Торонто ще гони нова титла в НБА с познат лидер
Тотнъм счупи касата за полузащитник
Изненада! ЛеБрон се разделя с ЛА Лейкърс
Ас на Фламенго вкара в леглото си модел + СНИМКИ
Нумерологична прогноза за 1 юли
5 напитки срещу летните жеги
Нискокалоричен десерт с шоколад и еспресо
Късметлийски дни през юли 2026 за всяка зодия
Поверия и обичаи за 1 юли – ден на св. Козма и Дамян (Свети Врач)
Дневен хороскоп за 1 юли
Русия сваля стандарта на горивото в кризата
Закопчаха петима мъже с дрога във Варна
РЗИ : Възрастните, децата и хронично болните са най-застрашени в жегата
Йотова стана "Доктор хонорис кауза" на церемония в БАН
Радост за пенсионерите: НОИ изплаща актуализираните пенсии на 7 юли
Спартак (Варна) привлече юноша на Левски
Най-странният вулкан в света се крие в Антарктида, златото там прави нещо невиждано
Монахиня с шокиращо твърдение: Извънземните са демони под прикритие
Учени предлагат изкуствено затъмняване на Слънцето като мярка срещу супер Ел Ниньо
Уникален пейзаж: Пустиня в Боливия се превръща в гигантско огледало
Китай вече притежава най-бързия суперкомпютър в света
Учените са озадачени: Откриха една от най-големите структури във Вселената