Поклонението пред тленните останки на легендарния голмайстор на ЦСКА и българския национален отбор Петър Жеков ще се състои днсе от 10:00 часа във фоайето на Националния стадион „Васил Левски“ (откъм главния вход на сектор "А"). Опелото ще се извърши в 14:00 часа в църквата св. София. Великият български нападател ни напусна в събота сутринта на 78-годишна възраст.
Жеков ще остане в историята като първия българин, носител на „Златната обувка“, и като рекордьор по голмайсторски призове в българския елит за всички времена. Жеков е роден на 10 октомври 1944 г. в хасковското село Книжовник. Стартира футболната си кариера в отбора на Химик (Димитровград), а през 1963 г. се присъединява към Берое, където изгрява звездата му – за 6 години отбелязва феноменалните 101 гола в 141 мача за старозагорския тим. След това Жеков се превръща в легенда и на ЦСКА, където играе между 1968 и 1975 година, отбелязвайки отбелязва 144 гола в 167 мача.
Повече от половин век 253-те му попадения бяха върховото постижение в родното футболно първенство преди Мартин Камбуров да подобри постижението му. Голмайстор на „А“ група рекордните 6 пъти – 2 пъти с Берое и 4 пъти с ЦСКА. С екипа на „червените“ Жеков е 5-кратен шампион на България през 1969, 1971, 1972, 1973 и 1975 година и 4-кратен носител на Купата на България през 1969, 1972, 1973 и 1974 г. Носител на "Златната обувка" през 1969 г. с 36 попадения, на "Сребърната обувка" през 1970 г. и "Бронзовата обувка" през 1973 г. Печели званието "Заслужил майстор на спорта" през 1965 г.
През календарната 1968 г. отбелязва фамозните 84 гола – 40 за първенство, 7 за Купата на Съветската армия, 1 за Балканската клубна купа, 12 за националния тим и 24 в неофициални контролни срещи. В турнира за КЕШ играе общо в 14 мача и вкарва 7 гола, за КНК има 5 мача и 2 гола. Според класацията на Международната федерация по футболна история и статистика той е под № 97 в първата стотица на голмайсторите в света.
За националния отбор на България има 44 мача, в които е отбелязал 25 гола. Участник на Световното първенство в Англия през 1966 г., където изиграва 1 двубой. В кампанията за Евро 1968 отбелязва 4 гола, благодарение на което България до четвъртфиналите срещу Италия, спечелени драматично от „скуадра адзура“. Извежда „трикольорите“ с капитанската лента на финала на Олимпиадата в Мексико през 1968 г. Участва и в 1 мач от финалите на Световното първенство в Мексико през 1970 г.
Приключва състезателната си кариера едва на 30-годишна възраст през 1974 г. След това се пробва на треньорското поприще, като е помощник в ЦСКА и старши треньор на Хебър, Добруджа, Ямбол и Вихрен.
"Петър Жеков остави светла диря в българския футбол и е пример за поколенията. Той ще остане в историята като първия българин, носител на „Златната обувка“ и като рекордьор по голмайсторски призове за всички времена. Достойни постижения, постигнати от един велик футболист, уважаван както от съотборниците си, така и от съперниците си", каза спортният министър Весела Лечева след кончината на легендарния футболист.
"Благодаря ти за всичко, учителю! Без теб нямаше да съм това, което съм днес! Поклон и почивай в мир, Петър Жеков!", написа друга легенда на българския футбол Христо Стоичков.
Жеков бе почетен дори и от големия съперник на ЦСКА - Левски. "Достоен съперник, отличен нападател и човек с огромно сърце. Почивай в мир!", написаха от клуба, а феновете на тима издигнаха транспарант в памет на Петър Жеков по време на мача си с Пирин Благоевград през уикенда.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Накъде се е насочила германската автомобилна индустрия?
Столична община ще развива ВиК инфраструктурата с инвестиция от 51 млн. евро
Кадър на деня за 22 март
Биткойн миньорите губят по 19 000 долара за всеки произведен токен
Tencent интегрира WeChat с AI агента на OpenClaw
Кой е по-богат – САЩ или еврозоната?
Върхът в българския футбол: Отличиха най-добрите в спорта у нас (СНИМКИ)
Радев: Нагледахме се на сглобки, хора в сянка ръководят разпределянето на обществения ресурс
"Локомотив" (Пд) си тръгна с трите точки след обрат над "Ботев" (Вр)
Доц. Людмил Георгиев: Криминалните случаи като "Петрохан" разделят обществото
Илия Груев е Футболист №1 на България
Рома се върна в битката за Топ 4
Голям провал за Десподов и ПАОК, наш национал си заши автогол
Вижте всички победители в анкетата "Футболист на годината"
Десподов е детрониран! Груев е Футболист №1 на България
Мъри Стоилов е „Треньор №1 на България“ за 2025 г.
Ман Сити триумфира с Карабао Къп, младок разплака Арсенал
Дневен хороскоп за 23 март, понеделник
Седмичен хороскоп за 23 – 29 март
Задължителни ястия за Благовещение
Лучник за Благовещение
Крем за мазане с пармезан
3 важни поверия за Благовещение
Мащабно изследване разкрива тревожни ефекти от разговорите между потребители и ИИ
Брокер призова бедните да спрат да купуват имоти
В черните дупки се крият странни математически структури, твърдят учените
Фрапиращи случаи на негодна храна за ученици
Животът в големите градове може да намали риска от инсулт
Войната в Иран коства 53 млрд. долара на най-големите авиокомпании в света
Руски учени разработват космическа оранжерия за мисии до Марс
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната