В рубриката "Златните" ви показваме втората част на разговора с двукратния олимпийски шампион по спортна стрелба Таню Киряков. На какво се гневи в българския спорт, имаме ли таланти в стрелбата и стрелял ли е със затворени очи?
"Много от системите са промениха. Бях изненадан, че махнаха младежите. Това не е работа на Държавна агенция за младежта и спорта, нито на спортното министерство. Това е работа на образованието. Да виждате клубове в образованието, да се тренира като в Щатите колежански баскетбол? Няма, а по-рано го имаше", коментира Таню Киряков за "България сутрин".
На въпрос на какво иска да научи децата, Киряков отговори: "Да бъдат достойни хора. Един състезател няма тук, за когото да кажа "не става за нищо" като човек, не като състезател. Като състезател никой не става, докато не го научиш. Ако те не стъпят на някаква основа, вината винаги ще е моя, вината не е тяхна. Или аз не съм им преподал, или съм им показал грешно. Те не се виновни."
"За мен талантът е от 1 до 5%, другото е труд. Няма такъв, който да се е родил 95% талант. Знаете ли кое е допингът на робота? - Смазката. Ако го оставите да ръждяса, дали ще работи? Същото е и при човека", каза двукратният олимпийски шампион по стрелба пред Bulgaria ON AIR.
Таню Киряков разказа какво се е случило в Барселона през 1992 година. "Преди Олимпиадата имаше проблем с пистолета. Закупиха нов пистолет, а на мен ми казаха, че не дошъл, дадоха на колега от Стара Загора. Сигурно съм я изпуснал титлата, съжалявам, че тогава Иван Славков беше събрал част от Олимпийския комитет и каза "Къде спахте вие?", беше направил строга организация за всеки комитет", спомня си спортистът.
Киряков не съжалява за нито един изстрел, направен през неговия живот и признава, че обича да ходи на риболов през август и септември.
Запитан дали е стрелял със затворени очи, той отговори, че това е част от тренировката на по-напредналите. "Тогава остава на преден план периферното зрение. Това, което ти е запечатано в подсъзнанието, излиза на първа линия", обясни той.
Най-добрият му изстрел със затворени очи винаги е бил десетка. "Имал съм треньори от Съветския съюз, страшно много съм "крал" от тях. Винаги съм искал да пробвам, пробвам го и повече не го разпространявам, оставам си го за себе си", каза още Киряков.
Гледайте целия разговор във видеото
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Лагард отхвърли възможността за преждевременното ѝ оттегляне като шеф на ЕЦБ
Подновеният оптимизъм около преговорите с Иран окрили европейските индекси
САЩ удължиха с още шест месеца дерогацията за рафинерията в Бургас
Boeing изпреварва Airbus по доставки през първото тримесечие
Индексите на БФБ отчетоха ръстове при оборот под 400 хил. евро
Петер Мадяр търси баланс между търговската политика на ЕС и Китай
Миков: Очертава се коалиция Радев - ГЕРБ, БСП не трябва да участва
БЛС: МЗ бяга от отговорност и налага двоен аршин, всеки втори доплаща за лечение
Нови 30 случая на морбили в страната за една седмица
Централна емисия
Унгария след Орбан: Краят на една политическа ера
Голям провал за Григор Димитров, вече ще играе квалификации
Драма с 5 гола във Враца: Ботев обърна Локо
Възрастта в бойните спортове: Кога си в пик и кога започва спадът?
Паника на "Герена": Лудогорец ще съкращава разликата от Левски
Алкарас го направи в Барселона
Звезда на Милан зарязал секси голфърка + СНИМКИ
3 рецепти, с които да използвате агнешкото от Великден
Промени в личния живот за 4 зодии до края на април
Uriah Heep с прощален концерт за феновете в България
Чайове при перименопауза – за добър сън и при горещи вълни
Ново начало за 3 зодии след Великден
Как да ускоря горенето на мазнини, ако съм над 40?
Увеличават се кражбите на велосипеди
37 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Световната банка с нова мрачна прогноза
Съдии вдъхновиха варненски гимназисти с реални истории от практиката
Какво време ни очаква в сряда?
15-годишна повози аверите си на покрива на колата, двама пострадаха
За първи път в историята: „Чудовище“ на 700 000 години се надигна с 9 см
Ярка светлина, вероятно метеорит, озари нощното небе над Североизточна Англия
Стартъп предлага отглеждане на „човешки клонинги в безсъзнание“ за органи
Товарният кораб „Сигнус“ достави пет тона товари на МКС
Учени създадоха материал, който еволюира без „мозък“
Японската JAXA планира да донесе на Земята проба от комета