Световните шампиони по бокс в тежка категория Тайсън Фюри (версия WBC) и Александър Усик (WBA, IBF, WBO, IBO) са подписали договор за обединяващ мач за излъчване на абсолютен носител на титлите, съобщи ESPN, цитирайки свои "многобройни източници". Според информацията суперсблъсъкът трябва да се проведе на 23 декември или "по някое време през януари" в Саудитска Арабия.
Най-напред обаче Фюри трябва да защити коланите си на 28 октомври във вече насрочения бой срещу претендента на WBC - бившия шампион на UFC в смесените бойни изкуства Франсис Нгану. Домакин на този двубой също ще е Саудитска Арабия. Последният мач на Усик беше на 26 август във Вроцлав (Полша), където той запази своите пояси с нокаут в 9-ия рунд срещу Даниъл Дюбоа.
"Правя каквото казвам. Казвам каквото правя. Абсолютен. Това е ерата на Циганския крал", написа в типичния си стил Фюри в своя профил в "Инстаграм". И добави:
"Повече не можеш да се криеш и да бягаш като заек, Усик. Ще си го получиш. Благодаря на кралството (б. р. - Саудитска Арабия)."
Победителят от евентуалния мач Фюри - Усик ще бъде първият абсолютен световен шампион в бокса след легендата Ленъкс Люис (WBC, WBA, IBF) от 1999 до 2000 г. След това беше решено, че за да получи това звание, един боксьор трябва да притежава и колана на WBО, което означава, че предстои да видим първия в историята носител на четирите най-престижни отличия. Стига мачът да се състои.
Защото реално това е вторият път, в който 35-годишният англичанин и 36-годишният украинец се "договарят" за обединителен мач. Първият беше през март тази година, когато двамата уж потвърдиха двубой помежду си през април на ст. "Уембли" в Лондон - но уговорката им пропадна в "12 без 5".
"Развълнуван съм, че този бой вече е договорен - коментира днес промоутърът на британския боксьор - Франк Уорън, цитиран от "Скай спортс". - Това е най-големият мач, който е възможно да се изиграе в нашия спорт. Тежка категория винаги предизвиква въображението на феновете. Аз нямам никакви съмнения, че това ще най-значимото боксово събитие на века."
"Не мога повярвам, че това се случва, но то наистина се случва - заяви пък мениджърът на украинеца Александър Красюк. - Трудно е да изразя възхищението си, че съм част от най-големия мач в тежка категория това хилядолетие. Респект към Тайсън за куража му", пише "Сега".

Тръмп обмисля завземане на ключовия за иранския износ на петрол о. Харг
Решението на Пауъл за мястото му в борда на Фед може да определи лидерството на Уорш
Психолог: Стресът на работа е измерим, но технологиите не трябва да са психотерапевти
Защо войната в Иран е провал за САЩ?
Столична община ще инвестира над 224 млн. лв. във ВиК и ремонти на улици
Над 117,6 хил. души са променили пенсионните си фондове в края на 2025 г.
Великден 2026: По-малко шоколад за повече пари
Иран нападна Ерусалим: Чуха се експлозии и предупредителни сирени
Рецепта за карфиол на фурна с домашен чеснов сос
Късна емисия
Край на мълчанието! „Извършителят“ на дузпата от мача Левски-Локо Пд проговори
Аржентина ще мери сили с екзотичен отбор след пропадането „Финалисима“
Тъжна вест! Почина бивш футболист и президент на Спартак Варна
Достанич с обещание
Балтанов: Искаме да спечелим всичко мачове до края
Зографски преодоля квалификацията в Викерсунд
Дневен хороскоп за 21 март, събота
Финансови постъпления очакват тези 4 зодии през април
Чък Норис почина на 86 години
Означава ли потта, че тренировката е по-ефективна
Домашните хакове, които помагат да бъдем по-здрави
Постна баклава за Благовещение
Затварят участък от булевард "Осми приморски полк" на 26 март
Актьорът Михаил Мутафов бе отличен за цялостно творчество
Представиха първите влакове "Шкода", които ще возят пътниците с модерни мотриси
Хванаха за ден 34-ма шофьори с алкохол или наркотици
Хороскоп за 21 март 2026
Веласкес очаква тежък мач срещу Черно море
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона
Луната отново е на фокус: НАСА подготвя ракетата „Артемис“ за полет през април
Китай набеляза вулканичен район за първото си кацане на Луната