Олимпийският шампион и световен рекордьор в овчарския скок Арманд Дуплантис (Швеция) рядко бива победен и не допусна поражение срещу норвежкия бегач на 400 метра с препятствия и също световен рекордьор Карстен Вархолм в очакваната с огромен интерес демонстративна надпревара между двамата в спринт на 100 метра в Цюрих (Швейцария), където тази вечер предстои кръг от веригата Диамантената лига по лека атлетика.
Дуплантис бе по-бърз от съперника си и завърши с доста добър резултат от 10.37 секунди, а Вархолм изоставаше през цялото време и финишира за 10.47.
"Доста съм разпален. Как да не съм? Искам да кажа, хайде, спри да играеш. Спри да си играеш с мен", възкликна Дуплантис след финала.
Идеята за състезанието дойде след приятелски закачки между двамата по време на тренировка миналата година, а когато спринтът най-накрая беше насрочен след приключването на Олимпиадата в Париж, веднага привлече очакването на феновете на леката атлетика по целия свят.
Двамата се появиха на пистата като боксьори, излизащи на ринга - Дуплантис в синьо, а Варрхолм в червено, като имаше много закачки и шеги между приятелите.
"Знаеш ли, трябва да отдам дължимото на Мондо. Той ме победи честно днес, така че беше страхотно състезание. Той беше наистина бърз", заяви Карстен Вархолм, който получи от Дуплантис шведски екип, който ще трябва да носи по време на участието си в старта от Диамантената лига довечера.
Световният рекорд в спринта на 100 метра от 9.58 секунди принадлежи на Юсейн Болт от 2009 година и никога не е бил застрашен, но и двамата лекоатлети бягаха по-бързо от рекорда при жените от 10.49 секунди, поставен от Флорънс Грифит-Джойнър през 1988 година.
Арманд Дуплантис обаче е подобрявал рекорда в овчарския скок 10 пъти досега, включително в Париж през миналия месец, когато запази олимпийската си титла, записвайки последния си рекорд преди 10 дни със скок от 6.26 метра в Полша.
Карстен Варолм спечели сребро на Игрите в Париж, след като спечели олимпийско злато в Токио през 2021-а, където подобри собствения си световен рекорд с време от 45.94 секунди, което все още е в сила.
(БТА)

Големите купувачи на руски петрол са изправени пред риска от по-висока цена
BalREc 2025 очертава посоката на устойчивия пазар на недвижими имоти и инвестиции в България
Бернар Арно затяга хватката си около LVMH, купувайки акции за 1,4 млрд. евро
Ще застигне ли заетостта в Южна Европа нивата на север?
Технологичният сектор в Европа се представя по-добре, докато бумът на AI подкрепя търсенето
Как да спечелим Тръмп – с ласкателства, червен килим и изтребители
Втори SENSHI лагер с покани събира тежките категории
Тайният убиец на армията на Наполеон в Русия: Ново ДНК изследване преобръща историята
Една трета от руснаците нямат пари за храна
България посреща еврото с първата пощенска марка за 2026 г.
Мариан Бачев с първи коментар след скандала с Росен Белов и д-р Хасърджиев
Учени разкриха как бихме се държали точно преди края на света
Винисиус: Опитвам се да запазя самообладание, но не е възможно
След 14 месеца игнориране от трима треньори: Той отново игра за ЦСКА
Палавата Алис Гудуин
Трансфер на "Герена": Левски продава Марин Петков за 2.5 млн.
Роналдо след гол №950: Питат ме защо искам да мушна 1000...
Ландо не изпадна в еуфория след победата и се изсмя на освиркванията
13 маникюра, идеални за Хелоуин (+Снимки)
Рецепта за вегетарианци: Печено червено цвекло с розмарин
Маникюри за късмет и пари през ноември (+Снимки)
Рестарт на диетата: Есенни храни за здраве и отслабване
Бъди звездата на града с новата колекция NINE WEST!
Ето кой печели в есенната игра на Az-jenata.bg
Деси Добрева разказа за трогателен жест във Варна
Земетресение на 97 км югозападно от Варна
Варненските ученици се чувстват удовлетворени в училище, но не и от учебния процес
33 159 деца са родени от деца за десет години
Ето какво е новото обвинение срещу Коцев
Стойността на потребителската кошница остава 97 лева
Исторически момент: Ще „хванем“ парче от комета
Експеримент показа поведението на хората няколко дни преди края на света
Уловиха тайнствен обект между Сатурн и Уран
В Чили функционира телескоп, способен да наблюдава хиляди звезди едновременно
Определиха химичния състав на кометата Понс – Брукс