Младият български атлет Божидар Саръбоюков направи страхотен последен опит и с 8.13 метра стана европейски шампион в скока на дължина на първенството в зала в нидерландския град Апелдоорн.
Преди победният си последен опит 20-годишният българин се движеше на шесто място. Преди това Саръбоюков бе скочил 7.94 от третия си опит, като направи и общо три фаула. Щастливият българин направи задно салто от радост след последния си опит, който го изведе на върха на класирането. Това е първи голям успех на Саръбоюков, който завърши на четвърто място в Истанбул със 7.97 метра.
Златният медал пък е 30-и за България на Европейски първенства в зала.
Последното българско злато при мъжете на Евро в зала е на Петър Дачев на скок дължина преди 25 години от Гент 2000, както и на Илия Дживондов на 400 метра бягане на същото първенство. Последната титла печели Радослава Мавродиева в тласкането на гюле през 2019 в Глазгоу.
След българинът остана фаворита в състезанието Матиа Фурлани от Италия, както и Лестер Лескай от Испания, които скочиха със сантиметър по-малко от него - по 8.12 метра.
По-рано днес Габриела Петрова завърши на седмо място във финала на троен скок на Европейското първенство по лека атлетика в зала.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.