IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Путин и микропластмасите са заплаха за оцеляването на пчелите

Някои зелени политики също са опасни

Снимка: Pixabay/ Kollinger

Снимка: Pixabay/ Kollinger

Изследователите казват, че дългосрочното оцеляване на пчелите е изложено на риск поради множеството войни, включително пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна.

Конфликтите по целия свят карат фермерите да прекомерно експлоатират наличната земя и да намаляват разнообразието от култури, което от своя страна ограничава наличието на храна за дивите опрашители, според нов доклад, публикуван във вторник - Световният ден на пчелите - от групата за застъпничество Bee: wild и Университета в Рединг.

Замърсяването с тежки метали, друг често срещан страничен ефект от войните, също е нова заплаха за вида.

„Опрашителите са от основно значение за нашите хранителни системи, устойчивостта на климата и икономическата сигурност. Защитата на опрашителите означава да защитим себе си“, казва Саймън Потс, професор по устойчиво управление на земите в Университета в Рединг и водещ автор на изследването, пред Politico.

Изследователите са идентифицирали други нововъзникващи заплахи за пчелите, включително микропластмаси, замърсяване на въздуха и светлината, както и употребата на пестициди.

Някои действия, насочени към борба с изменението на климата, могат да навредят и на опрашителите, се отбелязва в доклада, посочвайки целта на Европейската комисия за засаждане на 3 милиарда дървета до 2030 г., което би могло да намали биоразнообразието.

Увеличеното отглеждане на закрито и добивът на метали, използвани в батериите, също увреждат естествените местообитания на дивите опрашители.

Докладът призовава политиците да засилят разпоредбите за замърсяване и да намалят употребата на пестициди. Въпреки че ЕС забранява употребата на определени пестициди, вредни за опрашителите, Румъния не е спазвала забраната, включително през януари, разкривайки слабости в прилагането ѝ.

Докладът също така призовава международните организации и икономическите блокове, включително ЕС, да си сътрудничат по глобалните политики за защита на опрашителите, като същевременно приветства Регламента на ЕС за възстановяване на природата, приет през юни 2024 г., като „голяма стъпка напред“.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Спорт
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата