Макар и лято, НДК е в разгара на подготовката на Новогодишния фестивал, който ще се проведе там. Откриването е поверено на оперната дива Александрина Пенданчанска.
Концертът с нейно участие ще е на 2 декември от 19.00 часа в зала 1, а билетите на 29-ото издание на събитието вече са в продажба и до 15 септември са на промоционална цена. Предвидени са и намаления за ученици и студенти.
В програмата е включено най-доброто от репертоара на голямата певица, в съпровод с оркестъра на Държавна опера - Пловдив и гост-диригент италианка-та Сперанца Скапучи.
„За първи път в средата на лятото НДК пуска билети за най-впечатляващите си концерти от афиша на Новогодишния музикален фестивал”, споделят организаторите..
Пендачанска е родена в София в семейство на известни български музиканти. Започва да свири на пиано от 5-годишна и завършва Националното музикално училище с пиано и пеене. Неин вокален педагог е майка й – международно признатият сопран Валери Попова.
Прeди 27 години Александрина Пендачанска дебютира в София. Българското сопрано, с успешна кариера на световните сцени е почетен член на Софийската опера. През 2013 г. е удостоена с наградата „Златен век" на Министерството на културата и „Кристално огърлие" на Съюза на българските музикални и танцови дейци.
В момента Пендачанска е в Америка за участие в емблематичната си роля на Саломе в операта “Санта Фе”. Преди концерта си в НДК на 2 декември, тя ще пее в „Коронацията на Попея” в Theater an der Wien, Opera Seria в Брюксел La Monnaie и „Мефистофел” (Маргарита) в Баден Баден.
Скапучи е вече утвърдена на международната сцена като един от най-разнообразните и динамични нови диригенти. Възпитаник на „Джулиард скул” в Ню Йорк и консерваторията „Санта Чечилия” в Рим, тя е работила като корепетитор във Виенската държавна опера и като диригент в Ню Йорк сити опера, Лирик опера и Оперния театър в Чикаго, операта “Санта Фе” и др. Била е асистент на Джейм Ливайн и Рикардо Мути за поставки в Метрополитен опера, работила е шест години за фестивала в Глайнбърн с имена като Владимир Юровски, Уилям Кристи, Чарлз Макерас и др.
Била е асистент на Рикардо Мути за неговия фестивал в Залцбург и за различни негови продукции. Сперанца Скапучи е блестящ пианист и активен корепетитор. Свирила е в Карнеги Хол и Алис Тъли Хол в Линкълн център, Музикферайн във Виена и др.
Новогодишният музикален фестивал в НДК е създаден през 1986 г. по подобие на Музикалните празници във Виена – от големия български диригент Емил Чакъров (1948-1991) - ученик и асистент на Херберт фон Караян. Фестивалът се провежда ежегодно и е обичано, и посещавано събитие от столичани и гости на София. Особено очакван е празничният новогодишен концерт на 1 януари, който се излъчва на живо по БНТ от 18:30 до 20:00 часа през всички години от съществуването си.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Купувачи на имоти се стичат към Испания с търсене на убежище от войната и сътресенията
Затварянето на Ормузкия проток показа растящата роля на Близкия изток за енергетиката
Акция на седмицата: „Трейс Груп Холд“ АД
ЕК облекчава правилата за ESG отчетност за мениджърите на активи
Как социологията на изкуствения интелект ще влияе на последиците от навлизането на технологията
Китай не трябва да "катурне" долара, за да спечели валутната война
Как гените ни влияят върху метаболизма и усвояването на храните и добавките (ВИДЕО)
Рецепта за домашен дюнер
Творците срещу AI: Разразява се битка за правата върху гласа и образа (ВИДЕО)
Йотова и Демерджиев поднесоха венци за празника на МВР
Стресът на работното място излиза твърде скъпо на компаниите
Шести ден без следа от 11-годишната Наталия
Янев преди Дери Сити: Не помня издънката на ЦСКА срещу Сейнт Патрикс
Цецо Найденов бесен след издънката на ЦСКА 1948
Карло Анчелоти: Няма да правим специален план срещу Холанд
Горещо преди Англия – Мексико: Безпрецедентна охрана на Мондиал 2026
Как Левски откри Сержиньо: Пътят от пета дивизия до върха
Мексико обяви война на Англия преди големия сблъсък на Световното
Хората, които винаги виждат най-доброто в някого, пропускат тези 4 червени флага
Поверия за Летен Атанасовден
Задължителни ястия за Летен Атанасовден
Ритуал за здраве на Летен Атанасовден
Друсани картофи с масло
Крехко печено свинско с ароматна глазура
Виц на деня - 05 юли
Бойко Борисов честити професионалния празник на МВР
Скъпа реколта при добри добиви: Зърнопроизводителите жънат повече, но печелят по-малко
Зрелищна катастрофа във Варна
Испания отново е първа по плажове със „Син флаг“
Един от мъжете, включил се в издирването на Наталия и Асен: Търсим дронове и доброволци
Еверест отстъпва: Кои са най-опасните върхове в света?
Преди 400 г. художник е изобразил феномен, който науката e потвърдила едва наскоро
Малка бактериална тайна може да доведе до по-добри лекарства срещу рак
НАСА с необичайно обещание: Футболна топка ще лети до Луната, ако САЩ спечелят световното първенство
Каква ще бъде съдбата на Слънчевата система след смъртта на Слънцето
Ще успее ли НАСА да изстреля спасителна космическа мисия за „Нийл Герелс Суифт“