Турция – напред към миналото

Може ли Ердоган да поведе страната си към нова "златна" ера?
Обновена: 11 яну 2015 20:38 | 11 яну 2015 20:37,
306
Турция – напред към миналото
Реджеп Ердоган. Снимка: Reuters

“Не ви заповядвам да се биете, заповядвам ви да умрете”. С тези думи Кемал Ататюрк, бащата на модерната турска република, повежда войската си срещу водените от Великобритания сили при Дарданелите през 1915-та година. Битката е спечелена, но в крайна сметка Османската империя е на губещата страна (в съюз с Германия) през Първата световна война.

На 25-ти април се навършват точно 100 години от въпросната историческа битка, която за мнозина е моментът на посяване на първите семена на светската държава, изградена от Ататюрк.

Според “Икономист” вековният юбилей дава сериозен повод за размисъл за запазването на наследството, оставено от националния герой. Още повече, че настоящият силен човек в Турция – президентът Ердоган, настоява за конституционни промени, които ще предоставят цялата власт в ръцете му.

Така Ердоган се надява да успее да сбъдне мечтата си за нова и самоуверена Турция, в която сунитският ислям да бъде доминираща религия и славата на старата империя да бъде възкресена.

Но критиците му далеч не са толкова въодушевени. “Турция ще се сдобие с диктатор, каквито властват в Близкия изток”, твърди анализаторът Левент Гюлтекин. Подобна позиция може и да е леко крайна, но Ердоган определено има грандиозни амбиции.

Във ферма на Ататюрк край Анкара държавният глава издигна крещящ президентски комплекс с 1 150 стаи на стойност 615 милиона долара. Ердоган постанови старият османски език, сменен от Ататюрк през 1928-ма година, да бъде задължителен в духовните училища, чийто брой нарасна четворно, откакто Партията на справедливостта и развитие пое властта през 2002-ра година.

За да получи нужната подкрепа в парламента, движението на президента трябва да спечели 4-ти избори поред. Вотът е през юни и малцина се съмняват, че Партията на справедливостта и развитието ще спечели с лекота, предвид че опозицията е в дълбока криза.

И все пак Партията на справедливостта и развитието трябва да спечели 2/3 от 550-те депутатски места, за да има нужното мнозинство в парламента, за да бъдат прокарани промените в конституцията, установена от военни при преврата през 1980-та година. Прогнозите са, че подобна разгромна победа едва ли ще се случи.

Пред Реджеп Ердоган ще има сериозни изпитания през настоящата година. Първо трябва да удържи здравия контрол върху собствената си партия. Все по-усилено се говори за вътрешни брожения срещу Ердоган, като дори имало “кабинет в сянка”, съставен от негови съперници. Желанието на президента сам да определи изборните листи.

Друг голям проблем е корупцията. Немалка част от съпартийците му са силно притеснени от корупционния скандал, в който бяха забъркани президентът и хора от най-близкото му обкръжение.

Към момента Ердоган продължава да настоява, че влиятелният духовник Фетулах Гюлен, който живее в Съединените щати, е организирал заговор за преврат и всички обвинения са подправени с помощта на Израел и Вашингтон.

Хиляди последователи на Гюлен от полицията и съдебната система, които отричат да са замесени в какъвто и да е опит за сваляне на правителството, бяха арестувани или уволнени. Журналисти, за които се счита, че симпатизират на проповедника, също бяха задържани. 

Третият и може би най-голям проблем за президента е икономическото състояние на страната. Нужни са спешни реформи за постигане на нужния растеж за поддържане на наложените високи стандарти. Такива обаче липсват. Близо 2 милиона бежанци от Сирия не правят ситуацията по-лесна.

Интересен факт е, че Ердоган успя да се сближи с кюрдите. Дори се говори, че има тайна сделка между бунтовническия лидер Абдула Йоджалан и президента, която да доведе до изненадващо много спечелени депутатски места за управляващите в кюрдския югоизток. А с тях търсеното мнозинство ще е далеч по-близо. Военното крило на Кюрдската работническа партия води тежки битки в Сирия и като цяло движението не може да си позволи остър конфликт и с Анкара.

В замяна на подкрепата кюрдите твърде вероятно ще получат правото да имат автономен парламент и доста сериозни законови облекчения. Ако тези обещания бъдат спазени, относителният мир ще се запази и Ердоган ще може да продължи напред в преследване на крайната си цел.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


306
Още по темата: ТурцияРеджеп Ердоган
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
60
6
 
14
 
! Отговори
ODESSA преди 9 години
Има ли турчин някъде, всичко е тотална катастофа.
59
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
аве ODESSA ти си Голеем Аббталлинн бе
58
1
 
13
 
! Отговори
ODESSA преди 9 години
Пиле шарено. Стара Европа се събужда.
57
16
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Турция- грозна нация и просташки език.
56
10
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
OOO,,,,,България жал мие эа теб,
55
10
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
I nashata maika Balgariq e hubava tolkoz kolkoto po golemiq ni brat Turciq!
54
15
 
17
 
! Отговори
доброжелател преди 9 години
Турция обратно в Анадола!!!
53
5
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Нямам спомени някой от великите ясновидци да е споменавал Турция като фактор в бъдеще време.Което ми говори, че нещо ще им се случи.... И вероятно Ердоган ще има своя принос.
52
1
 
6
 
! Отговори
Ачо преди 9 години
Верно е в нашия град имаше само едно семейство Китайци за 5г. станаха 50...
51
27
 
17
 
! Отговори
браво! преди 9 години
Ердоган е голяма работа. Направо завиждам на турците, че имат толкова способен държавник. Той направи Турция много по-силна отколкото някога е била Османската империя. От времето на Ататюрк турците са нямали толкова добър управник. Да му пожелаем успех и за в бъдеще! Дано успее в плановете си да изгради нова, модерна държава.
50
1
 
5
 
! Отговори
До 95 преди 9 години
Дедо попе,Трай, не думай!Устояли сме на какво ли не и вероятно генът ни ще оцелее. Но плъзнат ли насам милиард и половина китайци, границата ни с Турция няма да ги спре. Такова количество китайци дори няма да воюват, а просто ще залеят полуострова ни като едно огромно жълто море, в което и ние, и турците, и останалите местни етноси ще се окажем някакви незначителни на брой прашинки. А ако започнат да се размножават така, както те си знаят от векове (бетер ромите), тогава отиде и Европа!
49
3
 
12
 
! Отговори
Скърт преди 9 години
Всичко на Изток от Будапеща е "Индия"-комплекси,бандитизъм,корупция с една дума мазало ....
48
1
 
6
 
! Отговори
ДоЯстреб Великолепни преди 9 години
Пиле, аз не зубря, аз мисля и зная. А ти си зубри, за да ти напишат голяма оценка, за нещо което след година няма да помниш....
47
2
 
5
 
! Отговори
баба Вуна преди 9 години
Бре тва *** много големи ристиени били,а как ни лъжеха ,че не верват в Бога.То при тех е дарба се да са в нелегалност май?!
46
5
 
11
 
! Отговори
Ачо преди 9 години
Ердоган е Грузински черкезин.
45
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Не са се строили църкви, защото не са давали разрешение за строеж.
44
5
 
19
 
! Отговори
ДоЯстреб Великолепни преди 9 години
Пиле мое, пиле ненагледно... Ама просвети се малко... Когато България е имала държава, руснаците са били прибалтийски рибари, хазарите сега наричащи се турци са ни били слуги, а пък австрииците дори не са били, в проект! Та така "Саше"....
43
1
 
3
 
! Отговори
Я па тоя?! преди 9 години
Труд: Борисов пред избор президент или шеф на ЕСЛидерът на ГЕРБ Бойко Борисов може да се изправи пред дилема - да се кандидатира за президент догодина, или да се опита да изкара пълния мандат на втория си кабинет, по време на който България за първи път ще председателства Европейския съюз (ЕС).
42
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Името Истанбул е сравнително ново.Измислено е след създаването на републиката и е пак гръцко.Преди разните пернати да се разквичат да знаят, че данните са от турската уикипедия.До 1923 г. градът се е казвал Константиние.
41
4
 
7
 
! Отговори
Любомир преди 9 години
3та световна е нейзбежна и нещо ми подсказва, че човека горе на снимката няма да получи нобелова награда за мир. Да се почва по-скоро, че като поизмрът достатъчно милиони хора да се свърши вече тази помия... Кой знае може пък светът да стане по-добро място.