Гърците, горките! Принудени да се учат да живеят с все по-малко

В Гърция нещата вървят добре, но само на хартия
26 апр 2018 22:00, Елка Василева
130
Гърците, горките! Принудени да се учат да живеят с все по-малко
Снимка: архив, Reuters

В официалните статистики за Гърция може и да има положителни данни, само че реалността изглежда по друг начин, смятат трима гръцки бизнесмени. "Принудени сме да се учим да живеем с все по-малко", казва един от тях.

"Всичко ще се оправи и ние ще се справим" - от седмици насам гръцкият министър-председател Алексис Ципрас се изразява оптимистично за състоянието на гръцката икономика. Принципно позицията му не е грешна. Само че погледът към гръцкото ежедневие и трудностите на местния бизнес показват една твърде различна картина, пише Дойче веле.

55-годишният Тасос Йозефидис се завръща преди 10 години от Берлин и открива малък ресторант в центъра на родния си град Солун. Въпреки че работи от сутрин до вечер, спечеленото му стига само колкото да покрие месечните си сметки.

Гърците все още усещат кризата

"Икономическата ситуация тук изобщо не е розова, макар че се опитват да ни я представят за такава", казва Тасос. Според него кризата в Гърция продължава. "Има само една добра новина, свързана с гръцкия туристически бранш. През тази година в страната се очакват близо 34 милиона туристи и това действително представлява огромна финансова инжекция с оздравително въздействие."

Още по темата

Тасос подчертава, че ако не са туристите, той отдавна щял да се върне в Германия. Защото бизнесът с гръцките клиенти не върви добре. "Само с гърци не се получава. Те харесват ястията, които предлагам. Влизат и разглеждат менюто. Но когато видят цените, се отказват. Моите цени им се струват прекалено високи, а някои даже ми го казват директно."

Тасос Йозифидис обвинява сънародниците си за сегашната ситуация в Гърция: "Днешният грък е изгубил ценностите, с които е бил прочут в древността. Днес той трябва отново да се научи на честност, солидарност и доверие в бизнеса."

Тасос вярва, че ситуацията в страната ще се подобри едва когато бъде изкоренена корупцията в политиката. Пред гостите в своя ресторант той с възхищение разказва за германската данъчна система, която му се струва много по-справедлива.

Недоволството му е насочено не само срещу данъка върху добавената стойност (ДДС), който в Гърция възлиза на 24%, а като цяло срещу високото данъчно бреме, което възпрепятства развитието на малкия и среден бизнес. Общо 40% от печалбата на ресторанта му отива за данъци.

Той успява да задържи своите 17 работници единствено през лятото, защото само тогава заведението му върви добре. "Туризмът е твърде нежно цвете. Ако в Егейско море отново се стигне до някаква сериозна криза, туристите пак ще изчезнат. И тогава? На всички е ясно, че ако иска да оцелее икономически, страната трябва да започне да произвежда собствена продукция, а не да разчита само на туристи", казва Тасос.

Бизнесменът Йоргос Циакмакис може само да потвърди това заключение. Той вярва, че страната се нуждае и от повече разсъдливост и търпение. 67-годишният Йоргос, който търгува с метали, като цяло е оптимистично настроен, макар че успява да задържи своя бизнес, само защото магазинът и жилището му са негова собственост. "Ако трябваше да плащам и наем, със сигурност щях да съм се отказал". В момента той въвежда в бизнеса двете си деца, които са безработни.

"Търговията сякаш е замръзнала"

"Търговията в момента върви зле. Направо е замръзнала", казва Циакмакис и обяснява, че почти няма пари в обращение. Хората купуват малко и постоянно се пазарят за цената. В магазините никой вече не отпуска стоки на кредит, а преди това беше нещо обичайно. Сега всичко трябва да се плати начаса.

"След последните заплахи от страна на Турция хората станаха още по-предпазливи в харченето на пари", казва Циакмакис. Все пак бизнесменът има доверие на сегашното правителство - повече, отколкото на всички предишни. Сходни са настроенията и сред повечето му сънародници. Независимо от трудната икономическа ситуация близо 80% от гърците определят премиера Ципрас като най-сериозния и отговорен политик в страната.

Циакмакис се надява, че скоро няма да има предсрочни избори. "Това би бил краят за Гърция. Чака ни още много работа", казва той.

Христос Кандас е бизнесмен от по-младото поколение. Специалистът по електроника и компютърни системи от десет години насам ръководи специализиран магазин. Той казва: "В официалните статистики може и да се съдържат положителни данни, но основните доходи на хората и техният жизнен стандарт намаляват. В резултат на това сме принудени да се учим да живеем с все по-малко и да се откажем от много неща."

Според младия грък пропастта между по-малките и по-големите фирми става все по-голяма. "Силните стават все по-силни. А по-слабите - още по-слаби. Същевременно средното съсловие на практика изчезна изцяло."

Като цяло днес икономическите данни на Гърция са по-добри, отколкото преди няколко години. Явно обаче трябва да мине още много време, докато хората започнат да усещат нещо от този възход.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


130
Още по темата: Гърциябизнесдоходи
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
9
8
 
36
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Горките гърци, кога ли ще ни стигнат ? Никога. Тази статия бойко борисов ли ви я диктува ? Да е мааам...
8
9
 
44
 
! Отговори
нн преди 5 години
"Когато грък се ражда и еврейна плаче." Поговорка. Гърците поживяха на гърба на Европа, халал да им е, но сега ще трябва да се оправят сами. Глупаците от Европа се озъзнаха и спряха кранчето на Гърция. Нямат сила, бедни са на икономически, щат не щат ще обедняват и ще отидат там където им е мястото при бедните. Гърците не са нищо повече от нас българите, само едно хитреци и използвачи, е майстори са на това. 3000 хиляди години история имат.
7
24
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Нали казвахте, че с ЕС е хубаво и ще станете богати кой не скача е червен, кой не скача е червен, а който скача е балък и баламурник и хвърля пачки на ало апашите и вярва във великденския заек. Скоро ЕС тъй ще ви събуе гащите, че ще плачете за Сталинизма ама ще е късно, защото териториите наоколо ще опустеят или ще избухне война.
6
3
 
43
 
! Отговори
anansar преди 5 години
..трагедия. Незастроени плажове, голи хипита, *** 35 милиона туристи ги посетили. А процъфтяваща България, с такива прекрасни хотели, бетоновози и некъпани баби-хазяйки живеещи на принципа "ден година храни"- 5.5 милиона, при това рекорд, обикновено идват 3-4 милиона. Трагедия, трагедия трагедия.
5
12
 
41
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Спомням си преди 7-8 години, когато гърците опъваха плакати и се присмиваха "Българите спат" "пенсиите им са 100 евро" . Е гърчоля, ще научите най-важния урок в живота : Никога да не се присмиваш на паднал човек ! Рано или късно съдбата, ще те достигне. Големите хора подават ръка ...Да не стане така малката и бедна България да Ви подаде и да се самите.
4
1
 
64
 
! Отговори
ХА-ХА-ХА ! преди 5 години
Ние си мислехме, че членството в ЕС това е българите да заживеят като гърците, а то се оказа, че било гърците да заживеят като българите.
3
4
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Що ли лъжа т кои отиде кои се върна никои
2
7
 
49
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
бедни,бедни,колко да са бедни.1000 евра ги смятат за социална помощ.В Бг 2000 лева си е супер заплата.
1
19
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ох, горките!Хайде всички българи да отделим по половината си доходи и да им дадем, да им помогнем, нали сме християни!