Зимата дойде – дърва и въглища горят, на Балканите се душат

Колко са издръжливи белите дробове на хората?
Обновена: 6 дек 2018 21:01 | 6 дек 2018 20:00, Елка Василева
107
Зимата дойде – дърва и въглища горят, на Балканите се душат
Снимка: Reuters

Продавачите на пречистватели на въздуха са единствените, които потриват ръце: зимата е дошла, градовете на Балканите се задушават, отровени от колите и въглищата за отопление.

Фуад Пърняворац, астматик на 69 години, се е качил на планината Требевич над Сараево, "за да напълни белите си дробове с кислород". "В града е ужасно, невъзможно да се диша, да се излезе на разходка. Аз кашлям непрекъснато, задушавам се", споделя той.

Градът е скрит под бял облак, от който се подава само телевизионната кула на хълма Хум. Хиляди комини пушат, за да се отопляват с въглища или дърва 100 000 домакинства в града, в който ежедневно се движат 150 000 коли, чиято средна възраст е 18 години.

Проблемът е регионален, пише Франс прес. Във вторник специализираното приложение Ер Вижуъл поставяше македонската столица Скопие на трето място сред най-замърсените градове в света, а Сараево се нареждаше на пето място, преди Делхи. Постоянно присъстващи в тази класация веднага щом паднат температурите са също Белград или Прищина и двете й електроцентрали на въглища, построени по времето на комунизма, които са колкото решаващи за производството на електричество в Косово, толкова и токсични за атмосферата.

Пет града на Балканите фигурират сред десетте в Европа с най-висока концентрация на фини прахови частици, според класация от 2017 г. на Световната здравна организация: Тузла /Босна/, Плевля /Черна гора/, Скопие, Тетово и Битоля /Македония/.

Икономическата и човешката цена на това е ужасяваща. В проучване от 2016 г. Световната здравна организация посочи, че през 2010 г. атмосферното замърсяване е причинило смъртта на 37 000 души в района на Западните Балкани /за 23 милиона жители/, което е шест пъти повече, отколкото във Франция пропорционално на населението. Оттогава никаква структурна мярка не е била предприета.

Според документ на ООН от януари 2018 г. в Босна и Херцеговина "44 000 години живот са изгубени всяка година" заради атмосферното замърсяване. Цената на това представлява "над 21,5 процента от БВП" в изгубени работни и учебни дни, здравни разходи и други.

"Пречиствателите на въздуха се продават като топъл хляб. Хората изпразват портфейлите си, за да дишат чист въздух поне вкъщи", казва Ванко, продавач от Скопие - разположен също в котловина. Оборудването струва 400 евро или около една средна заплата. Но жителите "дори взимат заем, за да си купят пречиствател", "най-вече семействата с деца", посочва 48-годишният Ванко.

Македонското министерство на здравеопазването обяви раздаване на 43 000 маски на хронично болни. Жане Димески, активист на гражданското сдружение "СТОП на замърсяването на въздуха", вижда в това "по-скоро краткосрочен отговор, отколкото сериозна борба срещу замърсяването".

В Сараево, град с 340 000 жители, където общественият транспорт е в окаяно състояние, е отчетена в началото на декември средна стойност на фините прахови частици от 320 микрограма на кубичен метър и пикови стойности над 400 микрограма на кубичен метър. "Мисля, че няма сега друг град в света, където има 400 микрограма прах на кубичен метър в продължение на дванайсет часа непрекъснато", казва Мартин Тайс, босненски специалист в областта на качеството на въздуха.

Но на общината й бяха нужни четири дни, за да ограничи движението на колите. Училищата не бяха затворени въпреки призива на родителски асоциациии.

В Скопие 56-годишна начална учителка Весна Делевска също описва "непоносима" ситуация: "За тридесет години стаж като учител не съм виждала никога толкова деца да кашлят и да се разболяват. В най-лошите дни много от родителите дори не изпращат децата си на училище".

Според специалисти и активисти трябва да се вземат основни мерки, да се ускори преход към преминаване на отопление с газ, да се задействат държавни помощи. Но страните от Балканите са бедни и осъзнаването е закъсняло.

Анес Подич, отговорен представителка на босненската асоциация Еко-Акция, критикува "престъпна безотговорност на властта". "Някой е преценил, че белите дробове на жителите на Сараево са пет пъти по-издържливи от тези на /жителите/ на Париж", изтъкна иронично той в интервю наскоро, намеквайки за нивото на тревога, определено на 80 микрограма на кубичен метър във френската столица.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


107
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
15
7
 
12
 
! Отговори
ВЪПРОС преди 5 години
В България има Фотоволтаични , Вятърни и Водни Електроцентрали с капаците на 10 АЕЦА .Защо не се използва тази енергия ?Направете тока като при соца - 4 стотинки и ще се изчистим за 1 година .Никой от Управляващите не поставя ВЪПРОСА за Възобновяемите Централи по каква работа са в България - всеки Политик има такава частна централа и ни пробутва скъп ток .
14
2
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
И какво да горят бе м... да е... ,със тези мизерни заплати в тая пропаднала държава.
13
7
 
24
 
! Отговори
Роб на влаЗта преди 5 години
Хората векове са горили дърва ...и в 21век голям проблем.Просто трябва пазар на газовите доставчици ....икономика.Вездуха е най-чист по селата където горят само дърва -защо ли?Да го измерят и да видят какво пречи-колите,тец......
12
1
 
21
 
! Отговори
Burzum преди 5 години
Аз пробвах да горя вода ама не ще да гори, Путин е виновен.
11
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До СофиянецТАЗИ ГЛУПОСТ ОТ МНОГО АКЪЛ ЛИ Я НАПИСА ?
10
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
А какво трябва да гори, гуми ли да горят хората ?
9
10
 
22
 
! Отговори
T преди 5 години
На дърва са се огрявали хорстс от десетилетия насам, защо точно сега се трибунира толкова много че въздуха е мръсен? Тая пропаганда отново има някакви анти български внушения, казва на хората "махайте се от България" тук е скапано.Съмняват ме измерванията от тези частни станции...имайте на предвид че много коли са на газ.За мен това са анти български внушения!!
8
1
 
22
 
! Отговори
до 12 преди 5 години
то щото на газ мноо ефтино един комшия си прекара и стана пишман и върна климатиците вика одраха ми кожата с тая газ 500-600 лева на месец
7
0
 
21
 
! Отговори
Грую преди 5 години
Ще гориш газ от на баба си *** който е искал се е газифицирал отдавна, а като спре и АЕЦ Козлодуй и тия дето се топлят на ток и те ще минат на твърдо гориво.
6
1
 
25
 
! Отговори
Щерю преди 5 години
Като започнем да горим газ от Израел - чак тогава вече всичко ще е наред! То това е целта на цялата сегашна бла-бла-бла кампания против твърдите горива...
5
3
 
28
 
! Отговори
анонимен преди 5 години
да ни напровят заплатите 2000евро като тяхната ще караме нови коли и ще се топлим на ток
4
2
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Това са само дивотии и сензации.Хората по тези крайща така се отопляват от столетия и не е имало проблем.
3
7
 
48
 
! Отговори
ХаХаХа преди 5 години
Избягахте от хубавите български села, за да дишате въглероден моноксид и азотен оксид и да ядете ГМО пластмаса в градовете. *** народ -слаба държава!В Швейцария хората си живеят в планските села, там си имат дребни производства, ферми, туризъм, поддържат висок стандарт и живеят екологично. А България има даже по добрия условия за селски живот и от Швейцария, защото нашата земя е по плодородна. Но народа ни изглупя и се изоглави след 40 години комунизъм.Комунистите затриха селото!
2
8
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
В Унгария, Чехия, Полша, Румъния, Сърбия няма 10-15 годишни коли ли ? Всичко е от камините с водни ризи в тях пушека става летлив, може да сте виждали катрана отложен по кюнците на такива камини, в нормална печка без водна риза такъв катран няма да видите.
1
7
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Като изгорите дърветата ще дишате пясък после, той Нострадамус е казал 2022 г камилиге ще пият вода от Дунава, поради липса на камили ще дойдат брадати камилари.