Вярно ли е: Настъпва ли краят на ерата на Ердоган в Турция?

През март предстои местен вот, ще остане ли той непобедим?
Обновена: 18 дек 2018 21:42 | 18 дек 2018 21:30, Елка Василева
226
Вярно ли е: Настъпва ли краят на ерата на Ердоган в Турция?
Реджеп Ердоган. Снимка: архив, Reuters

Турският президент Реджеп Таип Ердоган удържа през лятото историческа победа, с която пое кормилото на Турция като президентска република. Ключовите президентски и парламентарни избори на 24 юни бяха най-оспорваните от издигането на Ердоган на власт, но с подкрепата на своя коалиционен партньор Девлет Бахчели и на неговата националистическа партия той успя да си осигури президентския пост и парламентарно мнозинство.

Броени седмици след като на практика се превърна във "всесилен президент" обаче, Ердоган се оказа изправен пред едно от най-големите си предизвикателства досега - остра икономическа криза, породена от силна девалвация на турската лира. Това сгъсти облаците в небето над Сарая, където турският лидер теоретично би могъл да продължи да живее чак до 2033 г. На фона на икономическите затруднения и други проблеми вътре в страната, както и на изолацията, в която се оказа поставена Турция от Запада след години на непоследователна външна политика, тази перспектива днес изглежда малко вероятна, пише Мина Иванова, БТА.

2018-та се превърна в историческа година за Турция, която отбеляза края на десетилетна парламентарна система на управление. Изходът от вота на 24 юни, с който влязоха в сила конституционните поправки за промяна на системата, обаче съвсем не бе гарантиран. Това накара Ердоган да изтегли за по-предна дата изборите и да въведе промени в изборните правила, така че да бъде проправен път за предизборно коалиране между политическите сили. Така той се възползва от объркаността на отслабената и разпокъсана опозиция, капитализира турската офанзива в сирийския район Африн, ползваща се с широка обществена подкрепа, и изпревари очакваните икономически трудности.

Независимо от всичко победата не бе извоювана лесно, а ключова роля за успеха на Ердоган и неговата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) изигра Партията на националистическото действие (ПНД) на Бахчели. Без нейната ценна помощ управляващите нямаше да получат парламентарно мнозинство, а самият Ердоган надали щеше да спечели президентските избори още на първия тур.

С влизането в сила на новата президентска система Ердоган започна да съвместява три функции - на държавен глава, на правителствен ръководител и на партиен лидер. Макар че постът на министър-председателя бе премахнат, функциите му бяха прехвърлени на президента. Той има право да назначава министрите в кабинета, да избира и назначава висшите съдии и прокурори и да ги освобождава, под негово ръководство в качеството му на върховен главнокомандващ са отбраната и националната сигурност, а така също и Дирекцията по религиозните въпроси. Въпреки че през юли Анкара премахна въведеното след опита за преврат през 2016 г. извънредно положение, Ердоган запази правото си да управлява чрез укази благодарение на новата система.

Резултатът и последиците от изборите задълбочиха безпокойствата за затвърждаване на авторитарните тенденции и националистическия курс, а с тях и на изолацията на Турция в международен план. Фактор за това е и ролята, която изборите отредиха на опозиционната ПНД на Бахчели. Подкрепата за ПСР през юни осигури решаваща дума на националистическата формация в Меджлиса, а смесицата между политически ислям и ултранационализъм останаха предпоставка за запазване на хладните отношения на Анкара с ЕС и САЩ, но и за напрежения вътре в страната с кюрдското малцинство и по-специално с неговите политически лидери.

През ноември Европейският съд за правата на човека постанови, че най-влиятелният кюрдски лидер в Турция Селяхаттин Демирташ е държан неправомерно дълго в предварителен арест, където той се намира от над две години. През този период Демирташ, който определя сам себе си като "политически заложник", пропусна кампаниите за два кръга политически избори - референдума през април м.г. и тазгодишните избори за президент и парламент. И макар че Европейският съд за правата на човека (ЕСПЧ) призова за незабавното му освобождаване, Ердоган обяви, че Анкара не е длъжна да се съобрази с решението и планира да го обжалва.

Междувременно продължи и преследването на журналисти. Според доклад на Комитета за защита на журналистите (КЗЖ) "Турция продължава да бъде най-големият затвор за журналисти в света". "Макар че турският президент Реджеп Таип Ердоган е най-яростният критик на Саудитска Арабия заради убийството на (журналиста на "Вашингтон пост") Джамал Хашоги, неговото правителство продължава да вкарва в затвора повече журналисти от всяка друга държава на планетата", отбеляза КЗЖ. Според данните, публикувани в доклада, най-малко "68 журналисти са задържани в Турция заради своята работа".

Продължаващото разследване на неуспешния опит за държавен преврат през 2016 г. и преследването на заподозрените за връзки с ФЕТО - мрежата на ислямския проповедник Фетхуллах Гюлен, обвинявана за пуча, постави Турция в челната петорка на страните, чиито граждани търсят убежище в Европа. Според доклад, публикуван на 11 декември от Европейската служба за подкрепа в областта на убежището, през октомври Турция се е наредила на пето място в класацията. През същия месец са били подадени рекорден брой молби за убежище от турски граждани - 2880, предимно млади хора и висшисти.

Новата система на управление съсредоточи в ръцете на турския президент безпрецедентна власт, а добре известно е, че голямата власт носи и големи отговорности. Поставил в ръцете си практически цялата власт в държавата, Ердоган трудно би могъл да прехвърля върху други вината за неуспехите на Турция. Сривът на турската лира през август в резултат на търканията със САЩ се оказа първият следизборен изпит за президента и неговия икономически екип, оглавен не от някой друг, а от зетя на турския лидер - министъра на финансите и държавната хазна Берат Албайрак.

Турската лира достигна до рекорден минимум през август, когато се обезцени с 47 процента спрямо щатската валута. Кризата тласна годишната инфлация до над 25 процента през октомври - най-високото равнище от 15 години, а икономическият растеж рязко се забави през третото тримесечие до 1,6 процента на годишна база спрямо 5,3 процента, отчетени през второто тримесечие на 2018 г., и 7,2 през първото.

И докато финансовите показатели не изглеждат обещаващи и за първите месеци на 2019 г., а икономическите затруднения на държавата сериозно удариха по джоба турците, мрачните облаци, надвиснали над президентския дворец, изглежда вещаят буря. Възобновяването на икономическия растеж изисква значително външно финансиране, но примамването обратно в Турция на чуждестранните инвеститори е трудно осъществимо в краткосрочен план, смятат анализатори.

През март предстоят местни избори и не е изключено разочарованията на електората да се изразят в отлив на гласове от ПСР. Това може да насочи президента към действия, с които да отклони вниманието към външната политика и да мобилизира националистически чувства. Само след няколко месеца ще стане ясно дали турският лидер ще успее да запази славата си на "непобедим на избори" или пък трудностите, пред които страната е изправена в най-новия мандат на управлението му, известяват началото на края за ерата Ердоган.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


226
Още по темата: ТурцияРеджеп Ердоган
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
128
6
 
6
 
! Отговори
българин преди 5 години
Защо не сте съгласни със софиянеца ? Да не би да не пише истината? Турция от край време слухти за територията на християнска България, това лъжа ли е? Забравяте, а не сте били с къса памет,че в учебниците им границите са по тези на Османската империя, имат апетити за Родопи,Бургас и Варна.Такава е целта на Султана.Аз подкрепям софиянеца.Няма " добра" Турция.Проумейте го.Турци- изедници.
127
1
 
4
 
! Отговори
Sultan Fatih преди 5 години
Скоро няма да я бъде.Душманите на Ердоан ще трябва да чакат още много години,може и 50. ,:)
126
7
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ердоган ще се махне щото наистина е смахнат, но независимата им политика и самочувствие, както и целта да влязат в топ 10 ще остане! Тези хора от 100 години са се устремили напред и имат и икономика и демография и воля да вървят напред
125
4
 
6
 
! Отговори
Наблюдател преди 5 години
Като споменах Елката псевдодЖурналистка да си сверява данните като пуска пасквили, ще дам за пример уж сведенията че Турция била най опасна за журналисти в света ...Точно по сведение на тези репортери без граници, най много задържани има в Китай - 60, в Турция -33, следвани от Иран, СА и Египет .Но САЩ влизат в чертворката най опасни за живота на журналисти страни заедно с Афганистан , Сирия и мексико, с 5 УБИТИ ЖУРНАЛИЛИСТА ..та така драги ми пасквилчици
124
1
 
24
 
! Отговори
999 преди 5 години
До софиянецЧАДО МОЕ !В ТЕЗИ НАБЛИЖАВАЩИ КОЛЕДНИ И НОВОГОДИШНИ ПРАЗНИЦИ - ТИ ПОЖЕЛАВАМ МНОГО ЛЮБОВ ! НЕКА ТВОЯ БОГ ОПРОСТИ ТВОИТЕ ГРЕХОВИ , ДА ОЗАРИ СЪС СВЕТЛИНА И ЩАСТИЕ ЖИВОТА ТИ ! НЕКА ОТКРИЕШ ВЪТРЕШНИЯ МИР В СВОЯ ДОМАШЕН УЮТ И ЩАСТИЕ !ОТ МЕН , ТУРЧИНА , МЮСУЛМАНИНА - КОЙТО ПРОЧЕТЕ С УСМИВКА НА ЛИЦЕ ТВОЯ ИЗПЪЛНЕН С ОМРАЗА КОМЕНТАР ! РАЗБИРАМ КОЛКО СИ САМ И КОЛКО ОТЧАЯН В САМОТАТА СИ ! ИЗПРАЩАМ СВОИТЕ ТОПЛИ ПРЕГРЪДКИ ! И ОТ СЪРЦЕ ТИ ЖЕЛАЯ :ДАНО ДА НАМЕРИШ ЛЮБОВ И ВЪТРЕШЕН ПОКОЙ ДУШАТА !
123
2
 
16
 
! Отговори
999 преди 5 години
КОЛКО ЖАЛКИ ПОЧНАХА ДА СТАВАТ ДУШМАНИТЕ НА ЕРДОГАН!ТОЛКОВА НИСКО ЛИ ПАДНАХА ВЕЧЕ,ДА ЗАЛАГАТ НА МЕСТНИЯ ВОТ?ПРИ УСЛОВИЕ ЧЕ КАНДИДАТА ЗА ИСТАНБУЛ НА ОПОЗИЦИЯТА ВЕЧЕ Е ЯСЕН - ПОРЕДНОТО ФИАСКО!С ТАКОВА БЕЗОБРАЗНО ОТЧАЯНИЕ Е НАПИСАНО ЗАГЛАВИЕТО НА СТИТЯТА:"НАСТЪПВА ЛИ КРАЯТ НА ЕРАТА НА ЕРДОГАН"?АМЕРИКАНСКИЯ КОНГРЕС ОДОБРИ ПРОДАЖБАТА НА ПЕЙТРИЪТ ЗА ТУРЦИЯ!-ВЪПРЕКИ ВСИЧКО ТУРЦИЯ ЩЕ ПОЛУЧИ И РУСКИТЕ С 400!АМЕРИКА СЕ ОТЕГЛЯ ОТ СИРИЯ!ИРАНСКИЯ ПРЕЗИДЕНТ ПРИСТИГНА В ТУРЦИЯ!ИМА КРАЙ НА ЕРА,НО ЗА КОГО?
122
3
 
15
 
! Отговори
1 преди 5 години
До софиянец,абе ***,каква претенция може да има турция към един ***.
121
13
 
3
 
! Отговори
Исо преди 5 години
Най после ще настъпи мир на Земята
120
6
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ще депресирате човека бе той толкова се постара диктатура да си направи и преврат като по сцднария на непобедимите 1 си организира к със самолет го гониха и като покемон го търсиха пък вие да си заминава.След толкова напън толкова кратко власт е това е подигравка бе.Пък и с тия президентски правомощия дето сам ги натвори ако тоя след него не му е фен в такъв пандел на *** на географията ще го завре че от там и Жак Кусто няма да го извади и открие.
119
2
 
3
 
! Отговори
Стефан преди 5 години
Венчайте турция с лаврови ,венци путин готов да даде и себе си дори =
118
6
 
10
 
! Отговори
До софиянец преди 5 години
Защо не се лекуваш?Имаш проблем с нервите.
117
23
 
10
 
! Отговори
софиянец преди 5 години
До До абе *** турскиБлгарин съм,от София съм .И от последната паланка да бях пак щях да мразя Турция и турците.Особено ако ни плюват и ни заливат с турска пропагандна помия.И особено ако загубени в ориентацията си като теб се опитват да насъскват българин срещу българин.Ще мразим Турция докато се опитва да показва мераци към България.ясно ли е ***?
116
5
 
21
 
! Отговори
До софиянец от село преди 5 години
Като гледам май лудия тук си само ти.
115
22
 
12
 
! Отговори
софиянец преди 5 години
До ДаниелБе мелезБоко че е тиква-тиква е бивш комунист и мутряга.Но Ердоган не е ли ***?Син турски *** с големи мераци.А Турция е един болен тюрлю гювеч дето няма как да изкара ако не го крепат руснаци и американци.Толкова сте измислена държава че знае ли се.И ти какво го дъррвиш на ***?айде оди в Анадола да ставаш булка.не философствай тук
114
18
 
9
 
! Отговори
софиянец преди 5 години
До АнонименМи дамного чавета дават кючецитеНо това не ги прави по добри.И внимавай да не кажеш другия път че се пенсионират на 35 да не объркаш де.Само си прав за болните им мерациОсобено към съседите.Това за малко да им изяде главата 1923 година.на косъм.Сега щеше да има само Анадолски санджак.Но не е късно да се случи. С простотията им.Не може да колиш цивилното си населениеСАЩ ги пази-докато са им послушни.Да не мислите че няма снимки на опожарени кюрдски градове в Турция?
113
6
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Напротив!Турците не харесват Ердоган,но се получава ситуация,както в България-никой не харесва Бойко,но той си кара вече трети мандат начело с ГЕРБ.Факт е обаче,че Ердоган направи много за Турция и държи на страната си.Ето един пример:В Турция в момента мъжете имат право да се пенсионират на 45г. а жените на 41г. като минималната пенсия е около 400 евро.Турция е млада нация,средната възраст на населението е 30г.Минусът е,че Ердоган иска да направи Турция обединител на целия ислямски свят.
112
7
 
21
 
! Отговори
Даниел преди 5 години
*** щот' е цъфнал и вързал с тиквите, почнал да анализира други държави...
111
4
 
16
 
! Отговори
Наблюдател преди 5 години
Хахаха, е не, тръгнали псевдоаналитици да мислят Турция и Ердоган, недейте, няма нужда... Турция и Ердоган сами ще се оправят, запазете уж доброжелателствата сорсоидни и западно платени за себе си.. Еле съвет за Елката, като пишеш или копипействаш пасквили, прави го с реални данни а не спуснати отгоре :))
110
2
 
9
 
! Отговори
Така е преди 5 години
Турците си харесват Ердоган , руснаците Путин , ние Бойко. Проблем ?Глас народен, глас божий.
109
9
 
2
 
! Отговори
Питам преди 5 години
Настъпва ли края на ерата на Путин в Русия ?