Всички напускат Сърбия - ние ги обучаваме, те заминават!

Цели селища в източната част на страната са обезлюдени
12 фев 2019 19:00, Елка Василева
136
Всички напускат Сърбия - ние ги обучаваме, те заминават!
Снимка: Дойче веле / В. Грастич

Десетки хиляди напускат Сърбия всяка година. Германия привлича чуждите квалифицирани кадри, а родината им страда – не достигат лекари, фирми са на ръба на оцеляването, цели региони запустяват, пише „Ди Велт“.

„Всички напускат – и млади, и стари. Ние ги обучаваме за шофьори, а те после заминават за чужбина“, казва сърбинът Раде, който предпочита да запази фамилното си име в тайна. Липсата на кадри за обществения градски транспорт в Белград е толкова крещяща, че графикът на транспортните средства междувременно е значително разреден, посочва германският вестник „Ди Велт“ в свой репортаж от сръбската столица, цитиран от Дойче веле.

За 6 години - минус 600 хиляди

Между 50 000 и 70 000 сърби напускат родината си всяка година – според различни източници. Но цифрата може би е значително по-висока, защото мнозина заминават за чужбина и като сезонни работници, а после се връщат в страната – тях статистиката не ги брои.

От опозиционната коалиция Съюз за Сърбия твърдят дори, че за последните шест години страната са напуснали близо 600 хиляди души. Лекари, майстори, санитари, заварчици, хигиенисти, фризьори, шофьори – в Германия, където съществува остър недостиг на квалифицирани кадри, но също така в Австрия и в скандинавските страни, ги посрещат с отворени обятия.

В същото време малка Сърбия с население от около 7 милиона направо се обезкървява. Богатите страни на запад извличат изгода от тази трудова миграция, но за самата Сърбия тя има тревожни последствия, се казва в репортажа на „Ди Велт“.

Емиграцията - централна дискусионна тема

„Обезлюдяват се цели региони“, казва Йорг Хеескенс, който съветва президента Александър Вучич по отношение на мерките за насърчаване на икономиката. Хеескенс е пратеник на германското правителство, което му плаща и заплатата. Той припомня, че емиграцията е нещо обичайно за Сърбия, „но днес вече цели селища в източната част на страната са обезлюдени.“

Емиграцията се превръща в централна тема на обществената дискусия. Много сърби вече не виждат перспектива за себе си в страната, още повече, че членството в ЕС още не се вижда на хоризонта. Икономическото положение в страната е лошо, средната заплата възлиза само на около 500 евро, твърди президентският съветник. По официални данни безработицата е 12%, но навярно е по-висока. „Дори да си работил само един ден през годината, статистиката не те хваща“, обяснява Хеескенс.

Вестник „Ди Велт“ припомня, че от началото на декември миналата година Сърбия е залята от протести срещу Вучич. Хората го обвиняват, че управлява страната автократично. Дори заможните сърби не виждат пред себе си перспектива за развитие, затова онези, които имат съответните финансови възможности, наемат частни учители по немски на децата си, за да ги изпратят после в Австрия, Германия или Швейцария.

Германският експерт Хеескенс казва пред изданието, че се тревожи за бъдещето на Сърбия: „Недостигът на квалифицирани кадри, който съществува в Германия, постепенно се пренася насам. Правото на свободно придвижване оказва отрицателно въздействие над социалната и икономическа инфраструктура. Така не може да продължава“, казва той.

В същото време младите учени-биолози, експерти в IT-сектора или инженери биха могли да печелят по 2000 до 3000 евро месечно и в Сърбия. На фона на по-ниските разходи за живот в страната подобен доход би бил сравним с нивото на германските заплати, посочва изданието.

Германските фирми, които имат свои филиали в Сърбия, особено интензивно търсят квалифицирани кадри. А Германия е най-големият инвеститор в Сърбия – 500 германски фирми с общо 55 000 служители работят в страната.

Междувременно недостигът на квалифицирана работна ръка се чувства от всички: „В цял Белград не мога да намеря майстор, който да ми ремонтира банята“, казва Хеескенс. По неговите думи става все по-трудно да се открие и добър лекар в града. Макар че Сърбия все още не е част от ЕС, трудовата миграция е принципно възможна. Предпоставката за работа в чужбина е наличието на трудов договор с германска фирма, въз основа на който кандидатът получава трудова виза от германското консулство.

Заминават цели автобуси

„Германските агенции за заетост изпращат цели рейсове, за да набират тук масово хора, които после се разпределят на работа в Германия или в Холандия“, разказва Слободан Милич, завеждащ отдел кадри във фирмата за обществен транспорт на Белград. Той пояснява, че повечето от наетите сърби не могат веднага да започнат работа в обществения транспорт в чужбина, защото не знаят достатъчно добре немски, но без проблеми получават работа като шофьори на камион. И явно изкарват значително повече, отколкото в Белград, където месечната им заплата възлиза на 500 евро.

По думите на Милич, общо 600 от 2700-те шофьори на фирмата междувременно са заминали на работа в чужбина, като 70% от тях са се насочили към Германия – страна, която се ползва с добро име сред сърбите покрай богатия опит на югославските гастарбайтери от минали десетилетия.

Шефът на отдел „Кадри“ в транспортното предприятие на Белград казва, че са му нужни поне 200 допълнителни шофьори само през тази година – в противен случай целият градски транспорт просто ще се срине. Новоназначените хора, които тепърва трябва да бъдат обучавани за шофьори на автобуси, междувременно подписвали задължение да останат на работа поне две години в предприятието, а градската управа им обещала повишение на заплатите със 100 евро, безплатна храна и нови служебни униформи.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


136
Още по темата: Сърбияемиграция
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
34
5
 
14
 
! Отговори
Мияч на чинии преди 5 години
Само русофили никой не търси...и затова си седят в панелките и погребват нон стоп Америка, ЕС и НАТО !Горбачов: Който дойде твърде късно, го наказва живота !
33
10
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Който се е хванал с Русия е видял само мизерия.
32
8
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Големи будали тези сърби. Защо бягат в Германия, а не братския славянски путински рай. Аааа, май се сещам, комай и българите са така.
31
14
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Днес на път от работа реших да се почерпя за Трифон Зарезан. От известна верига (да не правим реклама) за напитки си купих бутилка 12-годишно, малцово уиски, което ми струваше около 1.5 % от месечното възнаграждение. В социалистическа Венецуела с ЦЯЛОТО месечно възнаграждение хората не могат да си купят храна за повече от два дни.
30
17
 
22
 
! Отговори
Вучич е пътник преди 5 години
Сръбският народ заслужава по-добра участ. Сръбският народ заслужава демокрация. Русия губи влиянието си в Сърбия предлагайки само оръжия и бедност. Вучич си отива...
29
12
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Нагледен пример каква съдба очаква периферията. Жалко за Сърбия и България бяха едни доста уредени държави.
28
6
 
14
 
! Отговори
антизападопоклонник преди 5 години
До анонимен 29,Ау, не думай, пък в колонията всичко цъфти и връзва и емиграция не се наблюдава, ама изобщо!
27
7
 
9
 
! Отговори
до 24 преди 5 години
абе като гледам протестиращите колко са охранени хич няма фа е щото зобят само по кило ориз на месец. Пък какви наточени каки се хващат в кадрите на репиртерите, с дрешки телефончета и обувчици които не са купени с по 1,5$ месечна запкатка. Хайде стига бутафорни мизерстващи. Онез в Сирия поне по добре си играеха ролите.
26
13
 
23
 
! Отговори
Цвъ Цветанов преди 5 години
Добре че България не се обезлюдява и хората не емигрират, при нас е приказкаБлагодарение на герп разбира се
25
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До Анонимен 26Вече 1.250 кг, кило и половина беше преди седмица...
24
6
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Който се е хванал с Жужи не е прокопсал. питайте ги тия нещастници във Венецуела, с една месечна заплата може да се купи 1,5 кг ориз или царевица, ако ги има.
23
4
 
24
 
! Отговори
БГ преди 5 години
когато няма *** тука има нормални мнения налази ли един почва как западата ни държал бедни и как добре живяхме през комунизма
22
13
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Предатели има навсякъде ..
21
2
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Вдигай заплатите, друго спасение няма.
20
5
 
29
 
! Отговори
антизападопоклонник преди 5 години
До БГ,Че те и от самата Русия гледат да си бият камшика на запад, понеже и там народа получава само трохи от трапезата на "руските" финансисти, а в същото време имат достатъчно резерви! Направи си справка колко абсурдно ниска е минималната работна заплата в Русия! Накрая, имам и въпрос- защо, според тебе съм сложил кавички по-горе?
19
10
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Тези на снимката си мечтаят да опушат тръбата на Путин.
18
4
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
На сърбите Путин им е виновен, а на нас Меркел, Юнкер, Тръмп.
17
3
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Като влязат в ЕС като нас ще се оправят.
16
8
 
19
 
! Отговори
Емигрант преди 5 години
Канете повечко да ви навестява товарищ Путин и се надявайте той да ви обърне емигрантския тренд! От друга страна крайно време е сърбите да платят за мизериите и убийствата на българи в западните покрайнини и македония!
15
3
 
15
 
! Отговори
БГ преди 5 години
До Гледна точка Към Русия искам като към тея от гетата максимално далече