Буяр Османи: Там, където има емоции, няма рационалност

Нашите възгледи бяха изградени по предишна система, заяви той
10 яну 2021 15:50, Нели Христова
87
Буяр Османи: Там, където има емоции, няма рационалност
Снимка: Pixabay

Не можем да гледаме света със същите очила. Трябва да се пречупят ограниченията, рецидивите, наследени от историята, създадени от един друг държавен интерес. Нашите възгледи за съседите ни бяха изградени по предишна система и те бяха антибългарски, антиалбански, антигръцки. Това заяви македонският външен министър Буяр Османи в интервю за Радио Свободна Европа.

“Сега, когато влизаме в друг съюз с други страни в НАТО и ЕС, с България, Гърция, Албания, не можем да гледаме света със същите очила. Нямам предвид да се наложи нов наратив, който да замести предишния, а да се пречупи стария, да се премахнат ограниченията, рецидивите, наследени от историята, които са създадени от един друг държавен интерес. За пръв път погледът към съседите, към историята, да се създаде в Скопие, тук, от гражданите на Република Северна Македония – македонци, албанци, турци и всички останали”, заяви Османи.

В това отношение, според него, интервюто на премиера Зоран Заев за агенция БГНЕС помага за разбиване на обществената рамка, за това как да се гледа на съседите и как да се гледа на историята”.

“Мисля, че мирогледът трябва да бъде прекършен”, подчерта той.

Според Буяр Османи всяко излизане от рамките на Договора за добросъседство прави проблема объркващ и неразбираем.

“Оттам идва и констатацията, че той излиза извън подписаната рамка и се създава объркване, че не е в рамката. Само рамката обяснява виждането и затова мисля, че единственото решение, единствената формула е да се върнем към принципите на договора, но да намерим механизми как да го направим по-бърз, по-динамичен, за да създадем резултати”, каза той.

На въпрос кой е най-спорният въпрос от целия проблем, Османи заяви твърдо: “Всичко, което излиза извън рамката, е спорно”.

Спорни са и разликите в очакванията, според министър Османи. Първо по отношение на договора, разликите в очакванията за скоростта на изпълнение, за динамиката, за целите на изпълнението.

“И мисля, че тук договорът може да не е бил точно дефиниран, тъй като не предвижда времева динамика, нито определени критерии, които трябва да бъдат реализирани в определен период. Тук се разчита на добрата воля на двете страни да преодолеят различията и да намерят общ език заедно в един нов съюз, като НАТО и ЕС”, според министърът.

Тези различни очаквания създават безпокойство, подчерта той, и лишават процеса от предвидимост.

“Когато няма предвидимост, тогава всеки излиза със своя дневен ред, след това предизборният период влошава тези условия. Затова мисля, че връщане към Договора ще създаде предвидимост при изпълнението и дилемите относно това кой какво очаква ще бъдат изчистени”, уверен е Османи.

Част от тази предвидимост е посочената от него пътна карта за това как да се ускорят планираните инфраструктурни проекти, икономически, културни, но и за да се ускори работата на комисията по исторически въпроси, но без да се отклонява от целта.

“Целта на комисията е да разреши историческите дилеми в контекста на образованието, в контекста на преодоляването на стереотипите на Балканите в учебниците, да се възприемат хората като приятелски настроени и по този начин да се учат децата, че народите не са врагове”, заяви Османи.

В контекста на възгледите за съседите, според Османи, историята не трябва да се разглежда като въпрос за идентичността на народите, “защото въпросът за идентичността възниква от правото на държавите на самоопределение и не е въпрос на спор, така че това е ключовата разлика.

“Това разграничение ще бъде направено и мисля, че тогава хората ще гледат на Комисията по-добре, както и на нас, ще възприемат по-малко емоционално ролята й. Мисля, че това е проблемът – емоциите. Там, където има емоции, няма рационалност. Сега се нуждаем от рационален подход, разделящ историята като образователен проблем от историята като спор за идентичността”, заключи министър Османи.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


87
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
58
2
 
5
 
! Отговори
ШОПА преди 3 години
ДОКАТО ОТ УПРАВЛЕНИЕТО НА мАКЕДОНИЯ НЕ СЕ РАЗКАРАТ СРЪБСКИТЕ МЕКЕРЕТА ПЛАТЕНИ ОТ сЪРБИЯ И ГЪРЦИЯ-НИЩО НЯМА ДА СТАНЕ.
57
2
 
5
 
! Отговори
Ива преди 3 години
Вето бе *** антични!
56
2
 
17
 
! Отговори
Малко слонче преди 3 години
Машалла Османи ефенди машалла.За толкова време само това ли излюпихте в измислената държава.Не чакайте изборите в България да минат,нищо няма да се промени след тях.
55
5
 
30
 
! Отговори
11 преди 3 години
Брееййй, кво убаво северномакедонско име - хем буяр, хем османлия. Завалийките, май ги управлява тамошното депесе.
54
3
 
45
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
О да, кажете си това на вас, толкова отмраза към българите и България,която бълва от новоизлюпената държавица край Вардар, няма в целия свят.
53
3
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Я пак. Добре почваш, да видим quo vadis.
52
21
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Не само македонци и албанци ни мразят!!!
51
7
 
22
 
! Отговори
Ей Богу преди 3 години
Някой нещо разбра ли от излиянията на този Османи...??????Аз не!Много празнодумие!
50
8
 
32
 
! Отговори
хитруване на дребно преди 3 години
Докато не признаят в писмен вид,че цар Симеон е български цар,че Гоце Делчев е българин,че братя Миладинови са българи и т.н.и, че нямат претенции за македонско малцинство в Бълагария,че нямат териториални претенции към Югозападна България,няма да им се вържем на плиткоумните трикове!!!БАСТА!!!До тук беше с "братското"доверие и добрина!!!
49
3
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Господина добре е запознат с договора,че няма срокове,т.е. на добра воля.Е да но няма такава на мм, от 3 г. се тупа топката.А историческа комисия от историци македонисти фалшификатори да продължава е бош лаф.Не иска срокове,и защо,е моля дотук беше и така да влязат в ЕС с добра воля и антибългарска риторика,да не признават дори,че българския етнос съществува в СМ,че българския език е бил основен до 1944 г.,преди Блаже да създаде "плескавицата"т.н. македонска азбука и да поселчат езика.Абсурд!
48
7
 
24
 
! Отговори
Албанска преди 3 години
Абе, знаех, че всички македонски политици са сърбомани и българомразци, но не знаех, че и етническите им албанци са такива!? Тоя Осман Буяри още малко ще покръсти на Огнен Боянич.
47
4
 
27
 
! Отговори
анаЛизатор преди 3 години
Бля-бля-бля...вятър и мъгла...ПРАЗНОДУМИЕ и клатене на вятъра без никаква конкретика!!!Много приказки ,съдържание никакво.В типичен северно-македонски стил ни се обяснява нещо от сорта:"Дайте да дадете..."Аман от северно-македонски лакърдии и тарикатлъци!!!АРЕ у ЛЕВО!!!Не мож да КРАДЕТЕ нашата история и език!ТОЧКА ПО ВЪПРОСА!!!
46
3
 
15
 
! Отговори
До 48 преди 3 години
Няма точни данни за славяните,нито са открити артефакти за тяхното присъствие.Говори се че са дошли или били на Балканите,но и при разкопки не се открива нищо.Ако в днешната територия на БГ е имало славяни ,поне в ДНК трябваше да е налично,а то е между 1-5%.Това предполага минимално присъствие,докато на траките е близо 49%.
45
3
 
16
 
! Отговори
анонимен преди 3 години
До Анонимен 48По близо до истината е думата СЛОВЕНИ от СЛОВО! Думата "славяни" е в употреба от около 200-250 години! Словени са били и прусите /живели са на територията на днешната германска провинция Прусия/ - изтребени и понемчени! Панславизма е имперската измишльотина на Екатерина!
44
3
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До 46 титовистЧакай ся,вие що сакате,вие да ни псувате,а ние да си даваме и другата буза за да ни ударите така ли!? Така ли са ви учили в Титова Югославия а?Съжалявам , но нещо сте се объркали и сега ще ги ручате жабетата, докара ви изветрее югославската отрова от дебелите СМ глави.Или както казваше българския министър председател Ляпчев родом от Ресен,че с вас трябва с кротце со благо но и с малце КЮТЕК!
43
9
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До анонименНе е вярно че няма славяни. Славянските племена се преселват от севера на балканите след падането на Рим и после част от славяните се смесват с прабългарите и траките и така се формира модерната бг нация. Старобългарският език става смес от езика на траки, прабългари и славяни и после се приема и от част от другите славяни, руснаци, сърби и др. чрез азбуката.
42
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До до всички против РСМНе всички са българи. Биват критикувани тези, които не са и се опитват да твърдят, че такива там няма.
41
6
 
8
 
! Отговори
анонимен преди 3 години
До анонимен 44 довършвам:prеssо Аldо, 1595). Cлeд тoвa Мaврo Oрбини дoрaзвивa идeятa в книгaтa cи "Цaрcтвoтo нa cлaвянитe". Пo-къcнo Eкaтeринa Втoрa възприeмa тaзи тeзa зa дa зacили руcкoтo импeрcкo влияниe върху бългaри, cърби, хървaти и др. Cлaвяни кaтo нaрoд НЯМA, имa oтдeлни нaрoди/нaции/, кoитo гoвoрят нa cхoдни eзици.Щото пинтиите от ДНЕС дават само до 500 знака!
40
5
 
11
 
! Отговори
анонимен преди 3 години
До 35CЛAВЯНИ прeз 9-16 вeк НЯМA. Имa бългaри , cърби, хървaти/дaлмaтинци/, моравци , пoляци, мocкoвци и др. Зa първи път думaтa "cлaвяни" ce рaждa oт пeрoтo нa Винкo Прибoeвич. Дoктринaтa cи Прибoeвич публикувa прeз 1532 г. в cъчинeниeтo cи Cлoвo зa прoизхoдa нa увeнчaнитe cъc cлaвa cлaвяни (Dе оriginе suссеssibusquе Slаvоrum), кoeтo издaвa във Вeнeция нa лaтинcки. Прeз 1595 г. e нaпрaвeн прeвoд нa итaлиaнcки и e издaдeн във Вeнeция - Dеllа оriginе еt suссеssi dе gli Slаui (In Vеnеtiа:
39
6
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
хм, значи в македония имало македонци, албанци и ТУРЦИ, но няма българи?на този тотално му е разместена рамката, докато не назоват нещата с реалните им имена, няма как да бъдат република северна македония