Румен Радев: С Вучич имаме добро взаимодействие и приятелство

България посреща близо 500 хил. сръбски туристи
23 май 2021 18:00, Нели Христова
167
Румен Радев: С Вучич имаме добро взаимодействие и приятелство
Снимка: БГНЕС

С президента Вучич от години имаме добро взаимодействие, приятелство, откритост, откровеност при обсъждането на всички въпроси, и ясна визия как да задълбочаваме нашето сътрудничество и как заедно да чертаем нашия общ европейски път. Това каза президентът Румен Радев на съвместна пресконференция със сръбския си колега Александър Вучич в Цариброд, където българският държавен глава е на посещение днес, предава БТА.

Продължаваме да задълбочаваме сътрудничеството във важни области, и особено в свързаността, каза Радев, който говори пред медиите с Вучич, след като двамата участваха в среща с представители на българското национално малцинство в Сърбия.

Днешната среща беше важна и тя показа, че когато за двамата президенти политиката по подкрепа на нашето национално малцинство не е инцидент, а е устойчива политика, тогава има и резултати. Преди три години на срещата с националното ни малцинство президентът Вучич се ангажира лично с решаването на някои неотложни проблеми. Рязко се увеличи финансирането на медиите на български език, постигнаха се други важни резултати, за да може да стане факт истината, че развитието на нашите отношения трябва да работи в тази посока, че да допринася за всестранното социално-икономическо и духовно, културно, образователно развитие на нашето малцинство, посочи Радев. По думите му днес е направена важна стъпка напред, постигнати са много договорености в различни области - от инфраструктура и инвестиции до образование, имена, оказване на помощ - и българската страна се ангажира в по-бърз превод на учебниците, които остава да бъдат доставени за децата тук.

Показваме с тези срещи, с тази откритост, че можем да решаваме проблемите. И не само да ги решаваме, а да даваме перспектива, така че нашите сънародници тук да се гордеят, да се чувстват свободни, че са българи, да пазят своето национално самосъзнание, идентичност, корени, език и духовност, но и никога да не забравят, че условието за това е да бъдат лоялни граждани на страната, в която живеят, да бъдат лоялни към нейните закони, посочи президентът Румен Радев.

В отговор на въпрос за женските фамилни имена и за стандарта на живот в региона, президентът Радев каза, че въпросът за имената е обсъждан и става въпрос за административно решение. Радев каза, че очаква да види по-голяма настойчивост, активност и единство в Националния съвет на българското национално малцинство.

Президентът коментира, че се чувства сред добри домакини. Днес е било решено скоро да пристигне делегация от българското Министерство на икономиката, която да се срещне с Общинския съвет и местния бизнес, за да се уговорят условия за бъдещо развитие и български инвестиции в региона. Радев е настоял да се направи всичко възможно на административно ниво българският бизнес, който идва тук, да се чувства защитен. Ще се радвам, ако се направи повече, ако сръбската държава прави и влага повече в този регион, но нека не забравяме, че нещата, които чух днес като въпроси и изисквания, чувам и от всяка българска община, коментира президентът.

От своя страна президентът Вучич каза, че проблемът за окончанията на имената на -ова и -ева за българските жени е бил решен още през декември 2018 година. Достатъчно е само за 10-15 минути да отиде до общината и да промени името си в съответния регистър. Всичко е позволено, още с подзаконов акт сме регламентирали това, заяви Вучич. Това не е най-бедният край, има много бедни райони в Сърбия, но ние знаем и други в ЕС, които не са по-богати от нас, добави сръбският президент, като каза, че ще се инвестира в региона. Опитваме се и даваме всичко от себе си, добре би ни дошла и българската помощ, ако я има. Готови сме по всякакъв начин да помогнем и на Димитровград, и на Босилеград, да оставим хората да си избират имената, да решават как да организират живота си, посочи Вучич. Ако някой се опитва да създава някакво напрежение към Сърбия, вие ще получите само приятелски отговор, защото ние ви смятаме за братя, заяви президентът Александър Вучич, който благодари за добрите отношения на президента Радев, които, по думите му, ще продължат да се развиват.

Днес ми е трудно да намеря друго определение, но то е едно - приятелство, добросъседство и решителни действия в името на доброто на нашите два народа, посочи президентът Румен Радев. Той отбеляза и откриването днес на паметника на светите братя Кирил и Методий, направили така, че "днес ние не само да споделяме общо духовно пространство, но и да пишем на една и съща азбука". Днес тази среща потвърждава, че ние неотклонно вървим към задълбочаване на нашето сътрудничество, заяви Радев. Продължаваме да задълбочаваме сътрудничеството във важни области, и особено в свързаността, посочи президентът, който даде пример с работата по транспортната инфраструктура и за изграждане на газовия интерконектор между двете държави.

Радев акцентира върху важността на общуването между хората от двете страни. Радваме се, че имаме близо 500 000 сръбски туристи на година, а българите, които посещават Сърбия, са още повече, каза Румен Радев. Двамата президенти са обсъдили по-добра свързаност чрез разширяване на капацитета на съществуващите и изграждане на нови КПП, така че хората да могат да общуват много по-свободно, да има инвестиции и икономическо сътрудничество.

След пресконференцията Румен Радев и Александър Вучич участваха в церемонията по откриването на паметник на светите братя Кирил и Методий в двора на училището в Цариброд, което носи името на славянските първоучители.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


167
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
109
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Само дето сърбите имат танкове, а нашите ги подарихме на Македония.
108
1
 
3
 
! Отговори
someone преди 2 години
Сърбите никога не са ни считали за никакви братя, доста лицемерие от словата на Вучич, на сърби никога не трябва да се вярва ,те винаги са ни забивали нож в гърба, за тях силна България би било катастрофа.
107
1
 
5
 
! Отговори
Логика преди 2 години
Е как бе ? Нали и двамата с Вучич сте московски мекерета ! Краставите кучета винаги се сдушават !
106
2
 
5
 
! Отговори
Тюрк преди 2 години
Казаха ли ви го ? Само В Турция няма да чуете лоша дума за България от всички страни наоколо.
105
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
116 Това прави Русия, още от Средните векове, до днес. Помагат й националните предатели, от петата колона на руския агресор.
104
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Радев, да беше попитал сръбския президент, който, като него, изпълнява и функцията на премиер, какъвто бе, преди да стане президент, защо е превърнал Сърбия в руска база, въоръжена до зъби и продължава, да я въоръжава?
103
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
ЦРУ се занимава с разбиването на единството на сродните народи.Фак.т.Големия брат работи.
102
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Соц идилия.
101
4
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Прилича ми на среща на стари другари по партийна линия. Важното е да има обич.
100
4
 
10
 
! Отговори
Време е... преди 2 години
Време е за яйца и домати срещу президенството, зеленият чорап Радеф орезили България.
99
4
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
И какъв бе поводът за срещата? Може би, закъснял актив за президента, в международен план.Нищо няма да се промени за българското малцинство в Сърбия. При всяка среща между наши и сръбски лидери, сърбите "правят много", но само на думи, не на дела.
98
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Гърците съхраняват мъдростта на шумери, асирийци, финикийци, поради това, че само те, са имали азбука. Е, после са си присвоил всичко, като свой епос и културно достижение. Балкански манталитет, още в древността.
97
6
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
100 България е била империя, за каквато гърците могат, да мечтаят. Поради разпокъсания си каменист, островен релеф, гърците никога не са имали силна, единна държава. Градовете-държави, са воювали помежду си, препитавали са се с овцевъдство, търговия, били са администратори, слуги в Източното Римско царство-наречено от историците Византия. Единствено, Александър Велики, разширява царството си, но то трае само 15 години. Единна държава Гърция получава едва 30-те години на 19 век.
96
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
100 Написал си пълни глупосги, срещу които има средновековни книжа, доказващи, че именно, в България, са работили учениците на светите братя, които преобразуват глаголицата, в кирилица. Гърците са си имали своя азбука, може би, от нея е взаимствано нещо, но това не я прави кирилица. При второто си посещение в България, папата каза, че България е родина на кирилицата, има видеа в нета, *** на сайта на Ватикана, виж, информирам се правилно.
95
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Този го слушах като говореше пред бизнеса, всяко второ изречение беше - "" Аз като се срещнах с еди кой си президент или Мин. председател "". Скоро ще задмине Боко по хвалби.
94
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
105 Ти, чел ли си ги? "За буквите", на Черноризец Храбър, изучавахме в университета, по-подробно, заедно с някои жития. Смята се, че под това име стои самият Симеон Велики, който е бил високо образован, духовен мъж и смел войник. Опасно, за враговете му, съчетание на качества.
93
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
102 Наум е работил в друга школа, има и църква на неговото име. Петимата ученика на светите Кирил и Методий са: Горазд, Климент, Наум, Ангеларий и Сава/не сръбския, той е живял в 14 век/.
92
2
 
8
 
! Отговори
Словянин преди 2 години
Ако /пра/българите и слОвяните не са имали сполуката да живеят до Източната Римска империя /Византия е нямало изобщо/, щели са да останат варвари. Спорно е кои са били по-големи варвари - слОвяне или /пра/българи? Който не е чел "За буквите" на Черноризец Храбър и поне 10 жития и/или стихотворения от тогава, няма право да се изказва за кирилица и глаголица. Останалото е аматьорство!
91
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Климент Охридси е бил висш духовен администратор, в държавата България, изпратен от българския цар БорисI, в българския град Охрид, за да просвещава българите в царството му.
90
8
 
5
 
! Отговори
Словянин преди 2 години
1.Кирилицата не е българска азбука, а гръцка, създадена е още пр.Хр, има прибавени само 8 глаголически букви, които са пак създадени от гърци.2.Траките са били безписмени, за каква тракийска азбука става реч?3.Глаголицата е била предназначена за великоморавците /днешните чехи и словаци/.4.Фонетиката на глаголицата съвпада 100 % със слОвянските фонеми - които са общи за вси слОвяне през 9 и 10 в.5./Пра/българите са били варвари, дори висшата аристокрация в Плиска и всъде и живеела в землянки.