Наплив от британски студенти по медицина в Латвия и България

Заради оценките на матурата не са успели да си осигурят място за обучение на Острова
Обновена: 19 авг 2022 07:14 | 19 авг 2022 07:10, Камелия Цветанова
44
Наплив от британски студенти по медицина в Латвия и България
Снимка: Pixabay

Амбициозни студенти по медицина, чиито оценки на матурата не са успели да им осигурят място за обучение в Обединеното кралство, пътуват в чужбина, за да се класират. В университети на страни като Украйна, Латвия и България има места за британски студенти, пише вестникът и пояснява, че лекарите от тези страни могат да кандидатстват за регистрация в Общия медицински съвет, което им позволява да практикуват в Обединеното кралство.

Британският вестник разказва историята на 19-годишният Даняал Ахмед, който миналата година не се класирал за място по медицина в Манчестърския университет поради системата за прогнозирани оценки, наложена по време на Ковид. “Въпреки че се справих много добре на изпитите", разказва момчето, "Оценките  от колежа не ми позволиха да вляза.  Измъчвах се седмица - две и след това започнах да търся други възможности. Не исках да отида в друга бакалавърска степен и да правя нещо, което не ми беше по сърце”, допълва той. И вижда обява за обучение в България. Сега вече е втора година в Медицинския университет в София, пише в. “Таймс”.  Чувства, че е станал по-зрял човек. “Когато учите медицина там и помагате в болниците - помагате на хората там и това  е възнаграждаващо по свой начин”, казва Ахмед.

През 2013 Нирали Пател тежко понася мисълта, че трябва да се раздели с мечтата си да следва медицина в университет в Обединеното кралство. И  въпреки че кандидатства четири пъти, докато продължава да учи в друга специалност и прави магистратура по биомедицински науки, тя не успява да си осигури място по медицина.  Тогава Пател започна да обмисля да кандидатства в чужбина.   “Имах един приятел, който отиде в България да следва медицина, така че и аз реших да  направя същото”, споделя тя. След като се свързва с агенция, която открива в студентски форум, Пател си осигурява място за обучение в Медицински университет в Пловдив. В България курсът се преподава на английски език, пояснява авторът. Днес Пател е пета година студентка по медицина и разказва, че много студенти имат това погрешното схващане, че влизането в България е „лесно“, защото можете да се кандидатства с по-ниски оценки в сравнение с Обединеното кралство.  “Смятат и, че и изпитите са по-лесни, но това въобще не е така, защото изпитният сезон е цели два месеца.  Наричаме го “Игрите на глада”, защото имаме елиминационни кръгове”, разказва тя.

Историята на  Аде Адетайо  не е по-различна. Светът се сринал, когато не успял да си осигури място по медицина в университета през 2015 г. „Просто седях в стаята си и плачех“, спомня си той. Започва да учи химическо инженерство в Абърдийн, но решава да прекъсне и да преследва мечтата си да учи медицина, след като родителите му разказват за приятел на семейството, който планира да се квалифицира в чужбина.  Адетайо също е завършил  Медицинския университет в Пловдив и сега работи като лекар в болница в Уест Съфолк. Той използва опита си, за да основе MedConnect, агенция, която помага на студенти от Обединеното кралство да учат в Европа, с акцент върху чернокожите и студентите от етническите малцинства.

За 19-годишната Хафса Камар Украйна изглежда най-доброто място за изучаване на медицина, тъй като има най-евтините такси за обучение и най-скромни разходи за живот. Тя пристига през септември миналата година да учи в Международния европейски университет в Киев. Малко преди войната с Русия, Камар изпадна в паника и се връща в Обединеното кралство, за да може да учи дистанционно, опция, налична заради Ковид. „Преди няколко месеца, когато  се заговори за руска инвазия, от университета и хората там ни посъветваха да напуснем, ако можем”, спомня си тя. „Тръгнах си и след като  мина един  месец и нищо не се случи, реших да си резервирам билет, за  да се върна в седмицата преди инвазията. Сега съм благодарна, че не го направих", казва тя. Камар допълва, че е затруднена да намери други университети в Източна Европа, които биха били съгласни  да се прехвърли тя, за да продължи обучението си. Свързвала се е и с медицинските университети Бъкингам и Сейнт Джордж в Обединеното кралство, но и там са казали, че може да кандидатства само за следващата година. „Всички тези университети имат флаг на Украйна на уебсайтовете си, но когато наистина се опитате да получите подкрепа, те се отнасят към вас както към всеки друг студент", казва Камар.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


44
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
18
1
 
19
 
! Отговори
Умник преди 1 година
Съвсем скоро англичаните ще ги лекуват само арабели и афросаксонци, завършили в България и Украйна. И тогава пак ще има заблудени хора, които си мислят, че нашата здравна система е много зле, а там е много добре.
17
4
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ще им признаят ли дипломите в Обединеното кралство? Тези оценки са много ниски щом не са им осигурили места в Обединеното кралство. А тук нали си плащат - ще си купят дипломата, нищо, че са някакви посредствени студенти.
16
5
 
15
 
! Отговори
Токо Токов преди 1 година
Ще изучат медицината, колкото Кики изучи харвардските науки.
15
4
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Все студенти с дълбоко старинни английски имена! Пък дано останат някои и в България защото въобще без медицина не е добре! Пък и не зле англичаните да разберат каква е българската медицина!
14
3
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Да, и в Пловдив е пълно с индо-англичани
13
0
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
в Плевен е пълно с такива студенти,но те са индийци и с африканска външност. Има и италианци.
12
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Хафса, Адетайо, Ахмед и Пател се подготвят да сменят гърнето на Елизабет и Андрю докато Вова се бие срещу Путин в името на бяла Европа. Идилия ли бе, Райх ли бе да го опишеш.
11
1
 
16
 
! Отговори
patrick преди 1 година
Живея във Франция близо до границата с Швейцария.Много от нашите сънародници в Района са със смесени бракове.Не малка част от Великобритания.Парадокс на парадоксите всички се сетиха че жените или мъжете им са български граждани т.е граждани на ЕС и подадоха молби за придобиване на българско гражданство.Нещо немислимо до скоро.И студентите и новите натурализирани българи искат ЕС.Това е резултатът от Брексит.Брексит започва да създава много пречки на битанците за работа в ЕС.И ще стават повече.
10
3
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Белите англосаксони няма да ги видите в тази статия. Тях ще ги видите или на летище София изкачащи на социални помощи от самолетите на Райън Еър с по 4 деца или пияни по Слънчака готови да джендърстват до сутринта.
9
4
 
10
 
! Отговори
Идва да следват преди 1 година
от чужбина само и само да ни ибат красивите студентки.
8
2
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Що така, бе Миме? Няма ли за тях Харвард, Оксфорд? Или тук понеже е почти безплатно, а и изпитите се купуват. Питайте гърците и арабите. Те си взимаха сесиите за 3 дена и хайде на почивка.
7
3
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Даняал Ахмед, Нирали Пател, Аде Адетайо, Хафса Камар.... Какви чудесни британски имена. Направо като от Шекспирова пиеса. Типични британци. Това като оня виц - България след 30 години. Митничарите гледат паспорта на един от пристигащите. "Абе Юсуф, чуй го тоя какво странно име има - Иван." Та както и да е де... Тия "британци" така ще ги оскубят още на първия изпит, че ще им се прище да си бяха платили за университет. Какви ги пиша - още от летището за таксито ще ги скубят. Ходещи касички.
6
2
 
21
 
! Отговори
12345 преди 1 година
Всички цитирани в статията - кореняк англичани... Англичанин до англичанина, мила моя майно льо...
5
4
 
32
 
! Отговори
Ужас просто! преди 1 година
Моята племенница е студентка по Медицина в МУ Плевен. Имат доста чужденци, главно от Гърция. Но нещо много е разпуснато обучението при тях. На изпита им по Ендокринология вика професорът ни даде 2 въпроса и ни вика- преписвайте, ама с мяра. Всички преписали по въпросите и петици и шестици. Ужас просто! И един ден ще искат да стават лекари, ендокринолози, те и диабет сигурно няма да знаят какво е. Изобщо не съм съгласен с тези модели!
4
3
 
27
 
! Отговори
Барам бело преди 1 година
Идат тука оти е евтино и има евтини урви. Разпускат като принцове..толко и докторе ке станат
3
3
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
В БГ все още изключително трудно приемат в Медицина, особено момичета. Добре че поне там нивото все още НЕ е паднало!
2
6
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Така е. Ахмед е типично британско име. Пълно е с кафеви пакита и индийци.
1
6
 
40
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Всички участници в статията са все с едни хубави типично английски имена