Социализмът в Полша

Nikolay Ivanov @mikolaj.blog.bg 3 яну 2014 10:14
Тези текстове изразяват личното мнение на блогърите и Dnes.bg не носи отговорност за тях.
34
6801

Все повече се убеждавам, че България и Полша са преминали през съвсем различен тип социализъм. Като цяло, в Полша хората са били по-свободни и са се стремили към повече независимост. Тук накратко ще изброя някои основни факти, които ме впечатлиха, докато четях една кратка история на Полската НР:

-До началото на 50-те години в Полша няма купонна система; няма почти никакви проблеми с доставките на хляб и месо.

-През цялото време на социализма в Полша съществуват ЧАСТНИ земеделски кооперации, които се конкурират добре с държавните кооперации (например PGR). На няколко пъти земеделците в Полша се обявяват против увеличаване на финансирането на губещите държавни кооперации.

-По време на събитията в Будапеща през 1956 г. полският народ събира помощи за бунтовниците. Цензура на практика няма, поляците знаят всичко, което се случва в Унгария. Вл. Гомулка идва на власт с обещанията да започне сериозни реформи, които обаче да не прекрачат границата, премината от унгарците.

-По времето на Едвард Гиерек (1970-80 г.) в Полша са посрещнати 3 президенти на САЩ (Никсън, Форд и Картър), подписано е важно споразумение с ФРГ, както и е приет президентът на Франция. С помощта на западни банки се правят огромни инвестиции в полската икономика. Строят се първите магистрали. Полската икономика расте с 18 % годишно. За сметка на това обаче и дълговете нарастват- през 1977 г. те са 15 млрд долара, а през 1978- 24 млр долара. Това е породено от неефективните инвестиции и липсата на прагматизъм при изпозлване на кредитите. В резултат цените скачат на няколко пъти- от 15 до 60 %, което води и до голямата стачка в Гданск през 1980 г. Месото буквално изчезва от магазините.

-През 70-те години полската телевизия започва излъчването на американски сериали.


-силно влияние на Църквата- въпреки опитите на държавата да въведе атеизъм на всички нива, хората продължават да посещават богослужения и да предават вярата и на децата си. Когато се опитах да обясня на приятелката си, че в България да ходиш на църква всяка неделя е било невъзможно, тя не може да ме разбере. Между другото, след избирането на Карол Войтила за папа през 1978 г., вече и държавата не може да спре вълната от ентусиазъм сред полските вярващи.

-разбира се, опозицията на режима, която никога не е спирала дейността си. В началото Армия Крайова (която се ражда в борбата против немските и съветските окупатори), след това- академичните и католическите среди; накрая- работническите комитети, които по-късно създават "Солидарност". Хората са се стремяли да се подкрепят по време на репресиите и да се организират в тайни сдружения. Големите стачни вълни са през 1956, 1970, 1976 и 1980.


Всичко това няма как да бъде обяснено другояче, освен с борбеността на поляците, които са се опитали да съхранят поне относителна свобода. Ако те си бяха стояли пасивно като нас, само гледайки отстрани и радвайки се на малкото, което имат, вероятно сега щеше да ги е споходил нашият "преход" с цялата му анархия, мутрокрация и слугинаж на външни сили. Но понеже ние никога не сме се съпротивлявали на социалистическата власт, сега си измисляме тезата, че тази власт никога не е била тоталитарна и не е причинила никому нищо лошо. В противен случай трябва да поемем вината за пасивността си.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


34
Този текст изразява личното мнение на автора и Dnes.bg не носи отговорност за него.

Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
13
4
 
11
 
! Отговори
8844 преди 10 години
Поляци чехи са си почти германци Какво повече да говорим
12
7
 
10
 
! Отговори
Перо Пиперката преди 10 години
Полша през 15 век има крале и рицари, а ние - козари и свинари на месния ага. През 16 век Полша има "Златен век", а тук вече никой не помни, че сме имали държава! Полша има прламент от 15 век, ание имаме ... никой не знае какво сме имали тогава! Даже изчезвайки от картата през 18 век, Полша няма един ден неописан в историята си! Я некой да напише какво е ставало по нашите земи през 1650 или 1750 г.?Гледайте си в канчето, джуруляци нещастни! Даже със Сърбия не се сравнявайте!
11
1
 
11
 
! Отговори
Одрин1913 преди 10 години
Има проста база за сравнение. От 1992 работя в Германия и докъм края на 90-те поляците не работеха в грубото строителство. Бяха ел.техници,фаянсаджии,монтьори - все по-леки и по-платени професии от тази на кофражиста и арматуриста. От десетина години поляците масово работят това,което работим и ние. Говорели сме си с много поляци на различни места там и считам ,че ги познавам. Опознайте ги и вие,преди да обобщавате и хвалите след кратката екскурзия до Варшава.
10
0
 
17
 
! Отговори
Tigo преди 10 години
"Добро утро""Социализмът" е толкова мъгливо понятие, че дори и самата мъгла е по-прозрачна от него!Не само полския, но и югославския, чешкия, албанския, китайския, виетнамския, кубинския.. или шведския :)Накратко: всеки народ си заслужава .. "социализма" :)Да сравняваме Полша и България е все едно Европа и Азия.Друг манталитет, други исторически обстоятелства, други геогр. ширини.За СЪЖАЛЕНИЕ сег. население на България просто НЕ става за нищо: Роби по душа, подлизурковци, крадци.
9
8
 
9
 
! Отговори
Перо Пиперката преди 10 години
И ако за Полша Русия е враг и противник, то ние като държава (3-тото българско царство) сме измислени и създадени от Русия! Просто е като бял боб - интересът на Русия е да я няма Полша и в същото време - да ни има нас. Ние не можем да се сравняваме с Полша, защото Полша винаги я е имало благодарение на поляците, които са се борили за нейното съществуване, а ние сме държава, нарисувана върху картата на Турската империя в руския генерален щаб с ясна васална функция в близост до Проливите!
8
3
 
14
 
! Отговори
Перо Пиперката преди 10 години
А бре умници, в т. ч. и автора - като сте се разпенили толкова да правите паралел, защо не погледнете къде е Полша през 1939 г. и къде България, къде е Полша през 1900 г. и къде България, къде е Полша през 1850 и къде... опа... май нема вече България по това време! Когато в Полша Николай Коперник описва хелиоцентричната система, нас ни остават още 3 века до килийните училища и Паисий!Аман от ***! Вие е^ахте майката на този народец, докато го сравнявате с този-онзи! Тук е България! Анадъм?
7
5
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
към 7:Няма как да стане мой човек-заплатите да са 2-3пътипо-големи,а цените да се 2-3пъти по-ниски?!Много хора у нас допускат тази грешка!Значи за единица продукт-се заплаща определено количество труд!И този труд е в общата цена!Не може да се заплаща повече,а цената да е по-ниска!Откъде ще дойде повечето пари за труд/заплата/?Кой ще доплати останалото-някой от небето?!За да получиш повече заплата-трябва да продадеш по-скъпо стокатакоято се произвел!Елементарно!
6
4
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
До 5: Уверявам те, че живеят по-добре от нас. Заплатите им са 2 пъти по-високи от нашите, цените са около 2 пъти по-ниски (с изключение на услугите, които са около 40-50% по-скъпи). Данъци и осигуровки почти не се укриват. Престъпност - много по-ниска, няма мутри, има закони за всички. Съдебната система работи, икономиката работи. Всички карат нови коли, не луксозни, но нови. Лична хигиена, семейни ценности и религия, здравеопазване, образование (с изкл. на елитните ни гимназии)- много по-добри
5
17
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
И кво от всичките писания по-горе? Поляците да не би да живеят по-добре от нас?А Лех Валенса каза, че най-голямата грешка била че сме разрушили комунизма.
4
5
 
22
 
! Отговори
sokrat62 преди 10 години
Полша винаги е била във война със Русия и после със СССР, поляците никога не са били почитатели на комунизма и сталинизма и просто не може да има база за сравнение м/у полския социализъм и българския сталинистки комунизъм, който реално ни превърна в 16-та република на СССР
3
6
 
8
 
! Отговори
Революция преди 10 години
През социализма в Полша имаше добри политици. след падането му през 1989г. там дойдоха продажници. Помни ли някой лидера на ПОРП Войчех Ярузелски а лидера на полската селска партия Роман Малиновски маршал на полския сейм , министъра на земеделието и зам председател на селска партия Казимеш Олешяк, пак министъра на земеделието Станислав Жиеба при които Полша имаше високо икономическо равит . всички големи приятели на България. през 1988г. Тодор Живков награди Роман Малиновски с орден НРБ 1 степен
2
5
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
И винаги са се борили с руснаците (поробители за тях), и никога не са се съмнявали дали да са европейци, и никога не са чакали на соц-подаяния.
1
2
 
17
 
! Отговори
minevv преди 10 години
потвърждавам... бях там и помня