Седем въпроса от един реформатор към Реформаторския блок

Юрий Александров @mamkamu.blog.bg 25 сеп 2014 20:11
Тези текстове изразяват личното мнение на блогърите и Dnes.bg не носи отговорност за тях.
8
47998
Както винаги досега, политическият фон в България ме кара да се чувствам по-скоро отчаян, отколкото окрилен и поражда у мен по-скоро горчив смях, отколкото наченки на размисъл. Нарастващата от година на година профанизация във всички сфери на обществения, че и необществен живот неизменно рефлектира върху качеството и на самите ни политици, които за съжаление са продукт произведен в България, а не Made in Switzerland например. Дори няколкото стойностни фигури, част от вашия Блок, които така и не успяха да направят пролет в българската политика, се поддават на Цар Популизъм с цел привличане на избиратели, които и грам понятие си нямат, какво да изискват от един политик. Затова моето гласуване напоследък е акт на самозащита, избирайки винаги онези, за които съм сигурен, че няма да причинят щети на страната, в която живея. Не се и надявам, че ще се появи някой, който да ни „оправи” от раз, ако преди това ние самите не се „оправим” в умовете и душите си. Моят вот не е „за утрешния ден”, „за силна България” или „за бъдещето на децата ни”, словосъчетания, които могат да се чуят почти от всеки българин, когато някой скучаещ репортер го запита, за какво е гласувал. Моят вот е за мене си. За моето си бъдеще, за това аз да живея по-добре, за това аз да се чувствам комфортно в средата си, за това аз да съм щастлив. Ей такива са моите нужди, дребни... И ако всеки ги възприеме, вместо заучените патетики може и някой ден да си спретнем една хубава държава. Защото интересите на индивида създават общността, а не обратното.

Но стига философствания. Понеже на предстоящите избори се очертава да гласувам отново за Реформаторския блок, така както съм правил години наред за една от партиите в него, мисля че имам право да задам няколко въпроса, които се породиха у мен, докато четях програмата му. Не знам към кого конкретно да ги отправя, защото Председател на блока няма, няма и Говорител, но това е една друга тема... И така:

1. Предлагате изборът на Главен прокурор да става от Народното събрание (което е добре), като предвиждате обаче възможност за предсрочно прекратяване на мандата му. Не мислите ли, че ако във всеки един момент той може да бъде уволнен, това ще го направи още по-податлив на политически натиск, особено от управляващото мнозинство, което и да е то?

2. В частта за правосъдие и сигурност говорите за увеличаване на действащите полицаи за сметка на администрацията в МВР. Това за администрацията е чудесно. Но не мислите ли, че полицаите в България са повече от достатъчно, като се имат предвид всички класации, в които България е на едно от първите места в бройката пазители на реда на единица население? 472 на 100 000 души са полицаите заедно с граничните такива в България, докато например в Нидерландия те са 221, в Германия 300, във Франция 350.

Искате също във всяко едно населено място да има полицай. Като се има предвид, че 564 села в страната са с население до 10 души, колко оправдано ще бъде това от финансова гледна точка? Нали разбирате, че няма логика един полицай да пази 2 или 5 човека? Не смятате ли, че е много по-удачно създаване на някакви мобилни полицейски групи, които да обикалят из зачислените им селца, така както е в кварталите на големите градове.

3. Споменавате необходимостта от осъвременяване на оборудването и материалната база на българската армия. Предвид огромното изоставане в тая посока и неблагоприятната икономическа обстановка, откъде смятате да вземете огромните средства за тази цел?

4. Никъде в частта за администрацията не предлагате съкращение на държавния бюрократичен апарат. Имате ли въобще такова намерение?

5. Предвиждате борсова приватизация на до 33% от активите на избрани държавни енергийни дружества. Защо само до една трета? Страхувате ли се да приватизирате напълно държавните ТЕЦ-ове и ВЕЦ-ове и така да освободите държавата от неприсъщи за нея функции? Какво според вас значи „енергийно бедни граждани”, израз, който ползвате във същия раздел?

6. Заявявате желание за държавно финансиране на Висшия мюсюлмански институт и средните мюсюлмански духовни училища. Как се вписва това в една светска държава, каквато България безспорно е, и принципа за отделяне на религията от държавния живот?

7. Каните се да приведете публичните разходи до 38 % от БВП. Предвид все по-увеличаващият се бюджетен дефицит, не е ли по-добре те да бъдат редуцирани до около 35%, каквито бяха през 2011 г., отколкото да влизаме в капана на една все по-нарастваща финансово-публична лява експанзия, водеща до едно непрекъснато нарастване на данъци и взимане на кредити, каквато видяхме до какво доведе някои западни страни в последните години?

Надявам се на някакви отговори, защото все пак всичко е в моите ръце, нали? Поне до изборите...

Юрий Александров

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


8
Този текст изразява личното мнение на автора и Dnes.bg не носи отговорност за него.

Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
10
2
 
27
 
! Отговори
Шаран -БГ преди 9 години
Ааа, НЕ ! При нормалните човеци това се случи през 1990 тод. /Става дума за "ЛУСТРАЦИЯТА", каквото и да означава това, защото ми се струва, че не е българска дума и я няма дори в Речника за чужди думи в българския язик от 1995г./ При нас това чудо трябва да стане след около 100 години след 10.11.1989 год.! Тогава ще има отлични резултати!!! И България ще дръпне напред с мощността на "Трабант" / Ако я има......./
9
9
 
79
 
! Отговори
??? преди 9 години
Въпрос номер 8 от мен:Какво стана с ЛУСТРАЦИЯТА, другари?Айде и в Украйна ни изпревариха вече!Смеете ли да направите една хубава, лечебна, оздравяваща лустрация?
8
3
 
43
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Още нещо по времето на Филчев ,дори се говореше ...че баретите като правят Акция ....Направо изпържват човека ,който трябва да арестуват като му подхвърлят незаконно притежавано оръжие или наркотици в домът му.....Адски проста идея ...гл.Прокурор да е подчинен да парламента...Представи си ако Премиера иска да си разчисти сметките с някой по този начин.....няма да му е трудно нали ??
7
0
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
*** въпрос е първия....Главния прокурор щеше да се превърне в маша за разчистване на лични сметки между политиците....повече от всякога....Щеше да бъде изнудван всячески....Дори без гл.прокурор да е пряко подчинен на парламента....виж какво се случваСтанишев го разследват за изгубените документи на ДАНС...Цветанов с 4 годишна присъда на 1-ва инстанция ...Боко осъди Волен за 200 хиляди лева...А представи си ,ако може да се оказва директен натиск от парламента..
6
5
 
58
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
МНОГО ДОБРЕ ПОСТАВЕНИ ВЪПРОСИ! ИЗГЛЕЖДА,ЧЕ ДПС ИМА ВЛИЯНИЕ И В РЕФ.БЛОК, СЛЕД КАТО ИСКАТ СУБСИДИРАНЕ НА МЮСУЛМАНСКИТЕ УЧЕБНИ ЗАВЕДЕНИЯ,КОИТО И БЕЗ ТОВА СЕ ПОДЪРЖАТ ОТ АРАБСКИЯ СВЯТ И НЯКОИ ОТ ТЯХ ПОДГОТВЯТ РАДИКАЛНИ ИСЛЯМИСТИ!!
5
4
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Както се вижда независиам съдебан систеам няма никъде по света, нека поне питиците да си поемат отворността.
4
16
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
глупави въпроси. В цифрите на МВр влизат и чантаджиите. Много лесон може да се изчистята чантаджите, да се увеличат оперативните кардри и пак МВр да са с по-малок хора. А главният прокур може да стане едновременно и правосъден министър и лесно ще се уволнява. Или да бъде починен на правосъдния министър. Друг вариан те да няма имунитет и срещу него да може да се заведе дело по всяко време. Това ще го накара да бъде по -морален.
3
7
 
11
 
! Отговори
SILENCE преди 9 години
ЗАЩО ИСКАТЕ КАКВОТО И ДА БИЛО ОТ ОТЛОМКИТЕ НА ПРЕДИШНИ "ПАРТИЙНИ" ФОРМИРОВАНИЯ? КАКВО ПО- ГОЛЯМО ЗЛО ОТ ЕКСПЛОАТАЦИЯТА НА ИЛЮЗИИ,С КОИТО ДОСТА ХОРА ОТКАЗВАТ ДА СЕ РАЗДЕЛЯТ? Колкото до финансиране на ислям....а,боко построи доста неща,ще се набива на очи,ако и ги финансира,за са функционират ...
2
3
 
23
 
! Отговори
holokosta преди 9 години
b r a v o
1
3
 
42
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Много резонни въпроси!