"Живот под наем без наем": Каква е съдбата на българските села?

Facebook група цели да насърчи преселването на жители на градовете в селските райони
23 юли 2017 07:30, Александър Попов
84
"Живот под наем без наем": Каква е съдбата на българските села?
Снимка: Reuters, архив

Спомняте ли си романтичния филм на Майк Нюъл "Четири сватби и едно погребение"? Ако перифразираме заглавието му, за да опишем демографската ситуация в българското село, то тъжният филм ще се казва "Двадесет погребения и една сватба". Точно това показва съотношението между броя на сватбите и смъртните случаи в селските райони.

Понастоящем селското население на България намалява с над два пъти по-високи темпове в сравнение с депопулацията на градовете. Дори ситуацията да не се влоши, обезлюдяването на селата ще доведе до образуването на обширни демографски пустини в едни от най-плодородните райони на Европа в рамките на следващите пет десетилетия, сочат демографски прогнози. 

Жителите на 95% от селата бързо се топят, а средната възраст на хората в повечето от малките и най-малките села често е близо или над пенсионната. Съдбата на около 3000 села, разположени върху половината от територията на България, виси на косъм. Рисковете поне половината от тези селища да се обезлюдят напълно още към 2050 г. стават все по-реални при сегашните темпове на демографско и социално-икономическо развитие и липсата на адекватни и действени политики за селските райони.

Живот под наем без наем

Преди две години неколцина ентусиасти създават Facebook група, чиято цел е да насърчи преселването на жители на градовете в селските райони. Целта на сегашните 32 500 участници в инициативата е хора от цяла България да могат да предоставят чрез обяви на сайта beznaem.com изоставени от тях жилища в селата на желаещи, които да ги обитават и да се грижат за къщите и земята в някога китните селски дворове.

Желаещите да потърсят поприще извън градовете пък имат възможност да се свързват лично с подателите на обяви и да узнаят за предявените изисквания. Идеята е собствениците да не събират наеми от новите обитатели, които да им се отплащат с грижите по поддръжката и ремонта на запуснатите бащини имоти.

Организатор на начинанието е 52-годишната артистка в Бургаския куклен театър Ирена Ненчева, която от три години се е преселила от морския град в китното странджанско селце Драчево. 

"Направихме голяма глупост, като обърнахме гръб на нашите села и се набутахме в безличните градски "бункери", предлагащи сиво еднообразие и липса на нормални човешки комуникации. Сега осъзнавам, че бягството от селата е било предрешено още с колективизацията и ТКЗС-тата, но оттогава остана и нарицателното отношение за безперспективността на живота на село", посочва Ненчева. 

Опитът й да се нанесе в някоя от многото занемарени къщи в Драчево завършва с провал.

"Чудя се на тези, които оставят селските им домове да се разпадат, но не дават на никой да им вдъхне нов живот. Принудих се да си купя студио в селото на една трета от цената на панелна гарсониера в Бургас. Но реших, че трябва да направя нещо срещу безхаберието на собствениците на безброй разпадащи се селски къщи с обрасли дворове", споделя актрисата. Тя вече сама си произвежда зеленчуците и плодовете и се радва на възможностите да общува ежедневно със съселяните си.

Капаните пред живота на село

Търсенето на селски жилища без наем обаче крие рискове и за двете страни. 

"Много от собствениците се опасяват да не останат излъгани. Затова нашият сайт препоръчва отношенията между стопанин и обитател да бъдат уредени с договор, а партидите за тока и водата да бъдат прехвърлени на новите обитатели", съветва Ненчева пред "Дойче веле". 

Нейната помощничка в инициативата Светла Георгиева добавя, че нерядко заживелите на село осъзнават, че селският поминък и трудностите им идват в повече и след месец-два зарязват новото си местожителство. 

"В един от случаите хората се бяха съгласили да дадат без наем имота си, но в последния момент научиха, че новите му стопани се канят да го използват за развъждане на голямо стадо крави, а не като свой дом. И всичко, разбира се, пропадна", свидетелства Георгиева.

Но въпреки съмненията, подозренията и наслоеното с десетилетия отрицателно отношение към живота на село, инициаторите на "Живот под наем без наем" имат сигурна информация за 126 успешно приключили настанявания на нови обитатели и вероятно на още десетки недекларирани във Facebook осъществени сделки.

Интерес към инициативата вече проявяват хора от Германия и Русия. 

"Фактът, че в българските села живеят вече няколко хиляди чужденци, засега не е заразителен за българите. Търсенето се свежда почти изключително до възможности за заселване в селища до 25 километра от София, Пловдив, Варна и Бургас. Не срещаме никаква подкрепа от институциите – нито от централните, нито от общинските власти. Горещо препоръчвам желаещите да заживеят в селата да имат солиден собствен транспорт, защото през зимата става трудно да се ходи до градовете на работа и по нетърпящи отлагане нужди. Сигурността в много села също е голям проблем. Но за мен тези трудности не означават нищо пред възможността да живея сред идиличната красота на Странджа", категорична е Ирена Ненчева. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


84
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
26
6
 
8
 
! Отговори
ъй преди 6 години
в италия по селата се останали само 90 г. старци +българките, украинките и румънките, които им бършат задниците. селото е мъртво в 21 век
25
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Пазарна политика на ГЕРБ и пазарът уж ще намали цените в селата, докато в столицата не може да се купува жилище.
24
4
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
селото ще си остане село защото е село,на никой не му се забива да живее на село
23
1
 
15
 
! Отговори
27 преди 6 години
това което казваш е вярно,обаче не е определящо.във белгия и холандия има прекрасно уредени села и малки градове и въпреки това младите хора отиват в градовете
22
13
 
12
 
! Отговори
гневен мъж преди 6 години
Стига сте бръщолевили социализъм,комунизъм,партийни секретари.Причината да изчезваме като народ е срива на морала в християнския свят.Християнката не иска да ражда деца,а егоистично да си живее живота,и ако може с неограничен кръг мъже.Днес с един,утре с друг,вдругиден с трети т.н.Но раждане на деца-не!Затова изчезваме.Не може още от детска възраст в главата на момиченцето да се формира убеждението,че момчетата са по-долу,и утре да искаш да е съпруга и ражда деца.Християнката е недостижима само
21
4
 
10
 
! Отговори
Ох на котю ракията преди 6 години
Ам да осигорят медицински лекарски кабинети и превоз по селата, аз лично с голямо удоволствие бих се преместил от панелката на село да живея и да си пийвам домашната 40 градосова грозданка до зори!
20
3
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Забравяте , май че умишлено, на село нямаше канализация , нормална баня вкъщи да се измиеш, за 50 г. развит социализъм елементарните условия не можаха да създадат, не навсякъде имаше добри пътища , телефон- с връзки , пълен лукс, ... имаше села , в които даже радио и телевизионен сигнал нямаше като хората , на места липсваха свестни водопроводи, ами прочутия режим на тока , който най- много засягаше селата...
19
0
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Драги ми Утосън, селото ще си остане незаселено, докато препитание, пари и адекватна медицинска помощ има в 5 града, а в останалите се случва каквото каже местния дерибей, както и нормални пътища до там. Да хората на Запад си живеят на спокойствие по селата, ама от всяко село имаш възможност да стигнеш нормално до работното си място, до болница ако е необходимо. АА, да - и знаеш, че няма да бъдеш обран, насилен и/или убит за 5 лв
18
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Дори и старците се преместиха в градовете да живеят!
17
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
като напълнят софия с "небостъргачи", се пренасяме всички там и ще си гледаме селото от високо и отдалеко. важното е строителни мутри да си оползотворят парите. не е важно,че после няма да има място за колите - ще си стоят пред входа на блока.като изгасне тока - ще горим калории по стъпалата до 30-ти етаж,вместо да се наведем да садим домати.но - разбира се - на кой му дреме ? на това му казват "инвестиции".
16
2
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
във бавария,до чешката граница сме работили по къща от 260-300 кв м на два етажа купена за 30000 евро.към нея имаше стопанска постройка,двоен гараж,двор,барбекю.техните села и малки градове са много по уредени от нашите и въпреки това няма кой да живее там
15
6
 
12
 
! Отговори
до 20 преди 6 години
писал си пълни глупости.ти защо не си останал на село,а си на запад.при соца селото беше напълно рухнало,ако не бяха студентските,ученическите,войнишките бригади за принудителен труд нямаше никой който да работи за 2.50 лева трудоден.обезлюдяването на селата е обща тенденция.в германия франция австрия италия можеш да купиш огромна хубава къща с обзавеждане за 30-40 000 евро,обаче никой млад не се забива там
14
5
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Василев, Комунизмът разби селото, защото отне земята от хората. Точка.Тия глупости за това колко им било хубаво на хората през соца ги забрави! Не е хубаво да си безимотен и безправен роб, пък ако ще и на ''народната власт''.
13
1
 
23
 
! Отговори
до 6 преди 6 години
Не " що годе" ! Селското ни стопанство беше за пример. Който е пътувал тогава до морето помни овощните плантации край пътищата- праскови, ябълки, круши , пъпеш, сливи, царевица.... Изнасяхме огромна продукция.Мои познати агрономи от Франция цъкаха с език на вкусните плодове и зеленчуци. А през 1995-та, когато дойдоха пак, плакаха със сълзи при вида на разрухата. Имаше поминък за хората. всичко беше унищожено. Други печелят, ние губим България но не го осъзнаваме.
12
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Василев, вярно е за субсидирането. Това е правилният начин. Всички се храним. Всички искаме чист въздух. Това е НАЙ-важното.
11
3
 
2
 
! Отговори
Shutka преди 6 години
Voina kak voina, a obed po razpisanie...
10
4
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Първото нещо, което направи социализма преди 70 г бе да отнеме земята от нейните собственици и да превърне всички селяни в безимотни ратаи. Е, как такива хора да милеят за земята и селския живот, когато от земевладелци ги превърнаха в крепостни селяни - закрепостени от т.нар. жителство през соца, да работят за мизерни пари за червените си господари и да им се молят за това, което преди са произвеждали сами? Не са виновни селяните, че са избягали от ''хубавия'' живот на село - живот на ''роби на труда'', лишени от наградата сами да разполагат с имотите и съдбите си.
9
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До ВасилевАбе май и двете
8
9
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Глупости на търкалета!В момента за земеделската обработка на землището на едно село може да се грижи един арендатор с 5-10 работника и подходящата техника. Няма нужда от население от 1000 човека за същата работа. Какво ще правят на село хората, ако вземат, че се върнат по родните си места? Светът се промени и хората също. Ценностите са различни. Малките стопанства бяха погребани с развитието на технологиите, а в Бг много ''помогна'' и комунизма. Това е естественото развитие на нещата, наблюдавано в цяла Европа. Разбира се, социализмът и национализацията на земята преди 70 г направиха
7
3
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Защо свързвате обезлюдяването на делата в статията само с ТКЗС и с колективизацията?Защо не пишете за "наплива" да се живее в българското село в последните 28 години "уж демокрация"