Знаят ли родните партии кои са рисковите им членове?

В нормалните държави политикът израства от млад
Обновена: 4 апр 2019 21:02 | 4 апр 2019 19:38, Екип на Bloomberg
5
Знаят ли родните партии кои са рисковите им членове?
Снимка: Pixabay

Политическите партии в България нямат вътрешни механизми, чрез които да селектират хората, които са рискови за тях. Това каза Тихомир Безлов, експерт по сигурността в Центъра за изследване на демокрацията, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.

"В развитите демокрации изграждането на един политик започва от младежките му прояви, а развитието му продължава при положение, че няма инциденти – не се облагодетелства, няма крайни залитания. Така до встъпването му в длъжност като депутат, той вече е един завършен кадър“.

Според Безлов липсата на училище за политици в България не е пречка.

"Въпросът е, че дълго време у нас новите, модерни партии постоянно се рушаха. Това е феномен на цяла Източна Европа, а по-неприятното е, че в някои страни от Стария континент има такива кризи и при старите партии“.

Ако партиите искат да запазят доверието в себе си, трябва да се опитат да намерят инструменти, с които да премахват най-големите рискове - поне тези на равнището на търпимостта на избирателите и тяхната политическа култура, коментира експертът.

Друга тема, на която Безлов се спря, е свикването на Консултативния съвет по национална сигурност на 8 април от президента Румен Радев, като темата е „Противодействие на корупцията по високите етажи на властта. Необходимост от мерки".

"Въпросът е как точно ще се формулира темата – дали ще бъде просто едно политическо противопоставяне, или ще се търсят конкретни инструменти за решение на проблемите“. 

Вижте повече на Bloomberg TV Bulgaria.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


5
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
5
0
 
0
 
! Отговори
Hamilton преди 5 години
За развитието и израстването на една държава не би трябвало да е от особено значение какви са индивидите или партиите, а е важно да има устойчива структура която представлява основата, център в който стои СЪДЕБНАТА СИСТЕМА. В развитите демокрации партиите са просто една "козметика" в дългосрочния план. По тази логика, би следвало дискусия около реформата в съдебната система да заема първо място в дневния ред!
4
1
 
1
 
! Отговори
Един от Северозапада преди 5 години
Властта , в която и да е партия, се получава по 4 начина:1.Издига се лесноманипулируем човек, безличен, а други дърпат тайно конците/примери-бивш президент, председателки на НС, а в международен аспект-цялото сегашно правителство/.2.Предава се по полов път,или по наследство, във всички партии, на преки наследници или на любовници и роднини.3.Купува се/особено по избори за централна и местна власт/.4.Назначават се на принципа-ти сега-на мене, а аз после-на тебе услуга, и некакви въпроси после
3
2
 
2
 
! Отговори
House M.D. преди 5 години
И какво ни интересува това нас, нормалните хора?
2
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Темата е по същество несъстоятелна!
1
1
 
2
 
! Отговори
Да!Знаем! преди 5 години
Сичките,които сме назначили на постове и до втора резерва.Слд втората резерва назначаваме непроверените.