Одисеята "Пенсионна реформа" и на финал – малки пенсии

До какво ще доведе дългоочакваната пенсионна реформа?
Обновена: 1 яну 2016 13:57 | 1 яну 2016 13:51,
56
Одисеята "Пенсионна реформа" и на финал – малки пенсии
Снимка: Dnes.bg

2015 година се оказа годината на дългоочакваната, същинската, надяваме се, последната пенсионна реформа. Това е годината, която определи как ще се пенсионират поколения напред. Поставената цел е ясна - по-високи пенсии и намаляване на дефицита в осигурителната система, а резултатите – не толкова разпознаваеми.

Заради обществената си значимост т. нар. пенсионна реформа бе сред най-вълнуващите и дискутирани теми през изминалата година. Промените в пенсионната система, които видяха бял свят през лятото, бяха широко обсъждани около половин година от социалните партньори. Месеци наред пенсионната реформа се люшкаше между одобрението и неодобрението и още преди да стартира, отнесе остри критики и определения като "демонстрация", "прах в очите", “псевдореформа", "безсмислен законодателен труд".

Ще осигури ли обаче предлаганата реформа достойни старини на идните поколения, ще намали ли зависимостта на осигурителната система от държавния бюджет? Именно по тези два важни въпроса мненията са нееднозначни. Икономисти, експерти и анализатори излязоха със свои прогнози по направените промени. Според икономисти дори при новите условия отново ще се генерира дефицит в системата, което обезсмисля реформата. Според експерти пък плавните стъпки на покачване на възрастта за пенсиониране няма да доведат до желаното повишаване на размера на пенсиите.

Пенсионна реформа в действие

До приемането на пенсионните промени от всички заинтересовани страни се стигна трудно и не без ескалация на напрежението. След продължилите шест месеца обсъждания по параметрите на пенсионната система се оказа, че нито бизнесът е склонен да отстъпи от позицията си за това да не се увеличават осигурителните вноски, нито синдикатите са склонни да приемат безусловно повишаването на възрастта и стажа за пенсиониране. И въпреки че реформата не се свежда до тези два показателя, именно те бяха "ябълката на раздора".

И така новите правила, приети от парламента окончателно, определят, че ще се пенсионираме така - възрастта и стажът за пенсия за двата пола започват плавно да се увеличават до достигане на 65-годишна възраст за пенсия. Така пенсионната възраст за трета категория труд (най-масовата) ще се повишава плавно в следващите 22 години.

Става въпрос за ръст на пенсионната възраст с по един месец за мъжете и с по два месеца за жените. При жените възрастта за пенсиониране ще се повишава от 31 декември 2016 г. първоначално с по 2 месеца на година до 2029 г., а по-късно - с по три месеца за всяка календарна година до достигане на 65-годишна възраст, а при мъжете – с по 2 месеца в началото (до 2017 г.) и с по 1 месец впоследствие до достигане на 65-годишна възраст.

От 31 декември 2016 г. осигурителният стаж се увеличава от първия ден на всяка следваща календарна година с по два месеца до достигане на осигурителен стаж 37 години за жените и 40 години за мъжете.

Към параметъра стаж и възраст за пенсия беше добавен и ръст на вноските за фонд "Пенсии" с 2 процентни пункта в рамките на две години. А това ще се случи за сметка на планираното увеличение на вноските към универсалните пенсионни фондове (УПФ), където от началото на 2017 г. трябваше да отиват 7% от осигуровките. Тази промяна бе приета като компромис между правителството и работодателите, тъй като първоначалната идея бе вноските във фондовете "Безработица" и "Пенсии" да се повиши с 4,5 пункта за 12 години.

С мерките по приетата реформа министърът на труда Ивайло Калфин обеща повишение на пенсиите с около 40% към 2025 г.

Нова формула за втора пенсия: фонд – НОИ – фонд

Прехвърлянето на средствата за втора пенсия между частен пенсионен фонд и НОИ вече е възможно. Даде се възможност осигурените лица да имат право на избор къде да отива вноската им за втора пенсия – в частен пенсионен фонд или в Сребърния фонд.

С приетите промени родените след 31 декември 1959 г. ще могат многократно да сменят къде да се осигуряват – цялата вноска да отива в държавното обществено осигуряване или 5-те процента да се пренасочват към частен пенсионен фонд. Ако изберат първия вариант, цялата пенсия ще се изплаща от държавата. При втория НОИ ще изплаща около 28% по-малко на пенсионерите, а останалата сума трябва да се попълва от частните дружества. Прехвърлянето между двата стълба ще става с помощта на Сребърния фонд, където средствата ще стоят 6 месеца.

По тази промяна се завихриха многобройни дебати, като защитниците в лицето на финансовото министерство афишираха, че хората трябва да имат право на избор, а противниците – че хората ще загубят, тъй като парите, които стоят в НОИ и в Сребърния фонд, не носят доходност и средствата не могат да се наследяват.

Крачка напред, две назад

Пенсионната реформа бе обогатена и с друга промяна, която редица правителства досега нямаха воля да прокарат. Става въпрос за въвеждането на минимална възраст за пенсиониране в силовите ведомства. За пенсиониращите се в тези системи от 1 януари 2016 г. се въвежда минимална възраст от 52 години и 10 месеца, след което ще расте с по 2 месеца на година до достигане на 55 години. Задължителният трудов стаж остава 27 години, а две трети от него трябва да е в системата. Дава се шанс на полицаи и военни да продължат да работят в системата и така да получават и пенсия, и заплата. До момента, за да могат такива работници да се пенсионират, беше необходимо единствено да имат нужните години стаж.

Тази промяна е определяна като единствената сериозна реформа в пакета предложения. Предстои обаче всяка една от службите в сектор "Сигурност" да направи ясно разграничение между тежък труд "на терен“ и административния. Би трябвало да има разграничение за рисковете и тежестите на полагания труд и това е реформа, която очакваме да видим следващата година.

Като друга стъпка в правилната посока бе тълкувано увеличението на възрастта за пенсия за първа и втора категория труд, което ограничава ранното пенсиониране за тежките категории труд.

В промените обаче се промъкна и текст, който рязко увеличава разходите за пенсии в дългосрочен план. С него постепенно се вдига тежестта на една година осигурителен стаж при изчисляването на пенсиите. От 1,2 сега, този коефициент ще достигне постепенно 1,5, което ще доведе до сериозно нарастване на разходите за пенсии в дългосрочен план – към края на периода (2037 г.) те ще са по-високи с 1,5% от БВП в сравнение с варианта, при който не се повишава този коефициент. Аргументът е, че по този начин ще се подобри адекватността на пенсиите. От друга страна обаче е под въпрос дали ще подобри финансовото състояние на НОИ, защото на практика повишава разходите за пенсии.

"Разцветът" на инвалидните пенсии продължава. Въпреки че реформата започна с гръмкото прокламиране за прокарването на мерки, които да ограничат източването на държавния обществен фонд чрез мними инвалидни пенсии, в рамките на приетите пакети такива мерки не бяха предложени. Анализи на НОИ сочат, че броят на инвалидните пенсии е нараснал четири пъти за десет години.

Добър опит за реформа

Социалният министър Ивайло Калфин определи пенсионната реформа като успешна, защото според него променените параметри гарантират по-високи пенсии на новопенсиониращите се в бъдеще, гарантира спестен ресурс, с който може да се помогне на хората с по-ниски пенсии и се укрепва стабилността на системата.

Анализи на икономисти обаче сочат, че сред промените има и крайно належащи стъпки, които ще подобрят баланса на Държавното обществено осигуряване (ДОО) в НОИ, но и няколко, които ще го влошат. В дългосрочен план ефектът от промените ще е по-голям дефицит в НОИ спрямо този, който би се получил, ако не се променя абсолютно нищо. Също смятат, че повишаването на възрастта и стажа е прекалено плавно, което води и до по-нисък позитивен ефект върху балансите на НОИ в сравнение с този от вдигането на осигуровките.

Пенсионната реформа не намери верните стъпки. Посоката е вярна, но не и стъпките, коментира в същия дух бившият социален министър Иван Нейков за Investor.bg. Данните на НОИ към края на годината го потвърждават – расте броят на пенсионерите, а в същото време се дават и нови възможности за ранно пенсиониране. Това ще генерира нов дефицит в осигурителната система и ще изисква отново държавни трансфери от бюджета към НОИ, коментира той.

Отново се отлага и решението за инвалидните пенсии, откъдето идва и сериозна част от дефицита в системата, отбеляза експертът. А отлагането за след десетилетия на увеличаването на възрастта и стажа за пенсиониране е политически удобно, но от това няма да спечелят нито пенсионерите, нито осигурителният институт, твърди той.

Напротив, чакат ни дълги години с ниски пенсии. По-оправдан беше подходът на по-бързи, а не миши стъпки за възрастта и стажа, защото изчезва ползата от тях в сегашния им вид. В същото време не беше премахнат и таванът на пенсиите. Всичко това означава по думите на Нейков, че през 2016 година ще имаме замразяване на размера на пенсиите, което не мотивира хората да работят по-дълги години. Не се виждат резултатите от реформата, обобщи той и коментира, че 2015 година не е била добра година за осигурителната ни система, а е била година на добри опити.

Още интересни анализи можете да прочетете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


56
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
16
1
 
10
 
! Отговори
veskatodorova52 преди 8 години
До ВЪПРОСКакъв е тоя въпрос?Ти,питащият от небето ли падаш?Днес е първият ден на 2016 година!Младите,бъдете оптимисти и учете-времето е ваше!Ние,по-възрастните посрещаме всяка нова година вече с мисълта,че бързо свършва и идва краят ни....
15
3
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
ЗА ДА ИМА ВИСОКИ ПЕНСИИ ТРЯБВА ДА ИМА ИКОНОМИКА КОЯТО ДА ПРОИЗВЕЖДА ДА ИЗНАСЯ И ДА ПРАВИ БВП. А КОГАТО ИКОНОМИКАТА Е СРИНАТА НЯМА КАК ДА ИМА ПАРИ ЗА ПЕНСИИ!! КАТО ВКЛЮЧИМЕ КЪМ ВСИЧКО ТОВА И СИВАТА ИКОНОМИКА КОЯТО НЕ ДОПРИНАСЯ С НИЩО КЪМ ХАЗНАТА И СТАВА ПЪЛНА КАША. СЪС ВМИНЕТКИ ГЛОБИ И ДАНЪЦИ ХАЗНА НЕ СЕ ПЪЛНИ! ТОВА И НА ЕДИН ХЛАПАК В 5-ТИ КЛАС МУ Е ЯСНО САМО НА УЧЕНИТЕ СЕЛСКИ ТАРИКАТЧЕТА НЕ ИМ СТАНА ЯСНО ЦЕЛИ 26 ГОДИНИ. ХАЗНА СЕ ПЪЛНИ С ПРОИЗВОДСТВО ИЗНОС И ЗАКОНИ КОИТО ДА СЕ ИЗПЪЛНЯВАТ.
14
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До АнонименKakva maika te e rodila da lajech taka
13
5
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Какво може да се очаква от ллюбимия чиновник на Агент Гоце!? Тези *** в тази групичка по интереси АБВ са силни в далавераджийски проекти - Белене,Бургас - Александруполис,Потоци.Както и в кадруването по време на лов.Пенсионата реформа ще облагодетелства само милиционерите,които ще запазят всички привилегии,ранно пенсиониране,връщане за нова бозаене от системата .Но Агент Гоце е длъжен да защити и интересите на вербувалите го милиционери,защото без тях никой нямаше да е чувал за него.
12
0
 
12
 
! Отговори
Попа преди 8 години
Най-добрата схема за социални помощи от нашите осигуровки в НОИ работи перфектно.
11
2
 
32
 
! Отговори
нямапенсия преди 8 години
Пенсията, като концепция вече е отживелица. Парите, които внасяме в НОИ, отиват за настоящите пенсионери, и не носят никаква доходност на вложителите, даже се обезценяват. Ако 35 години внасяш по 2400 лв на година за пенсия (при заплата от 700 лв), при средна лихва от 2%, ще се получи сума, която НОИ никога няма да ти изплати. И освен това наследниците ти ще я наследят. Безсмислено е вече да се внасят осигуровки за нещо, което младите хора няма да доживеят да получат. НОИ да се закрива.
10
3
 
7
 
! Отговори
Безумие преди 8 години
. Дава се шанс на полицаи и военни да продължат да работят в системата и така да получават и пенсия, и заплата. До момента, за да могат такива работници да се пенсионират, беше необходимо единствено да имат нужните години стаж.
9
20
 
3
 
! Отговори
Три Папи преди 8 години
Предлагам трудовият стаж от годините на социализма да не се признава !!! Онова беше друга държава-на комунисти -грабители...
8
2
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Какви пенсии първо при Свети Петър с букета ...и няма да ви трябват пенсии Това ще е много добре за демокрцията бюджета правителството и олигархията ....ще могат да си намалят още плоския данък или въобще да няма данък и българските милионери ще са с най-луксозните коли самолети яхти и жени в света
7
3
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Ц иганите не работят, българите се топят и след 15 годинки пенсиики няма да има! Привилегиите трябва да отпаднат за всички милиционери, на всеки труда не е лек!
6
0
 
10
 
! Отговори
Бай Миле преди 8 години
Интересно защо ми изтриха коментара?! Истината ли боли???
5
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
NAMALYAVAITE PENSIITE--PENSIONERITE NIKOMU NE SA NUGNI
4
2
 
36
 
! Отговори
Кое бъдеще преди 8 години
Питам, за кое бъдеще говорят! За след 15-20 години? И пак нищо няма да се случи, освен това, че много хора, заслужили пенсия няма да са живи и ще завършат живота си в мизерия. Едно цяло поколение преживя сто реформи, с които се експериментираше геноцид над тези, които строиха и произвеждаха преди промените и изнесоха на гърба си целия преход! А авторите на това съчинение няма с какво да се гордеят, по-скоро следва един ден да бъдат съдени!
3
0
 
1
 
! Отговори
мъфин преди 8 години
Кой е за затвора,водачи ...:)
2
33
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Червени ксскети, тая година пак ли ще си давате " малките пенсии" на телефонни измамници?Може ли българските пенсионери да се пишат бедни след като всеки ден някой каскет дава по 15 000 - 20 000 лв на измамници?Докога с тези лъжи на Станишев и Орешарски ще будалосвате хората?
1
6
 
38
 
! Отговори
ВЪН преди 8 години
това правителство трябва да си ходи ОСТАВКА И ЗАТВОР

Спонсорирани публикации