Кой се страхува от евтиния петрол?

Петролните шокове имат рядката сила да пускат чудовища на свобода
24 яну 2016 21:28, Виктория Тошкова
96
Кой се страхува от евтиния петрол?
Снимка: БТА

Подобно на финансовите отливи от банките и пазарните сривове, петролните шокове също имат рядката сила да пускат чудовища на свобода. Още с арабското петролно ембарго от 1973 г. хората научиха, че внезапните скокове на цената на петрол водят до икономически хаос, коментира Economist. И обратното - когато цената се срива заради пренасищане, както през 1986 г., това донася на света доста добрини. Основното правило е, че 10-процентов спад на цените на петрола насърчава растежа с 0,1-0,5 процентни пункта.

През последните 18 месеца цената се понижи с 75% от 110 долара за барел до под 27 долара. И все пак този път ползите не са толкова сигурни. Въпреки че потребителите печелят, производителите преминават през болезнени страдания. Последиците се разливат на финансовите пазари и може допълнително да потиснат доверието на потребителите. Може би ползите от толкова ултраевтин петрол са по-големи от разходите, но пазарите засега отчитат толкова бърз спад тази година, че дори това не е толкова сигурно.

Светът се дави в петрол. Добивът на Саудитска Арабия е почти на пълни обороти. Широкоразпространено е мнението, че саудитците искат да изкарат производителите с високи разходи извън индустрията, включително някои от фракинг компаниите, които увеличиха петролното производство в САЩ от 5 млн. барела на ден през 2008 г. до 9 млн. барела на ден днес. Саудитска Арабия ще е подготвена и да понесе сериозни загуби, за да спре съперника си Иран, който тази седмица е на път да се присъедини отново към петролните пазари с потенциално производство от 3-4 млн. барела на ден, след като ядрените санкции бяха вдигнати.

Въпреки усилията на Саудитска Арабия обаче производителите се оказаха гъвкави. Много фракинг компании намалиха производителността. Те ненавиждат идеята да разработят кладенците си, само за да могат борсовите спекуланти, които дебнат зад ъгъла, да оберат печалбата, когато цените се възстановят. Те няма да се откажат и докато цените успяват да покрият ежедневните им разходи, като в някои случаи е достатъчна цена за барел от 15 долара.

Междувременно петролните резерви в предимно богатите страни членки на ОИСР през октомври са колкото нетния внос за период от 267 дни, почти с 50% повече отколкото преди пет години. Резервите ще продължат да растат, особено, ако търсенето в Китай и останалата част на Азия се забави с повече от очакваното.

Прогнозирането на цената на петрола е безполезна дейност, но малко очакват тя да започне да се вдига преди 2017 г. И макар че според някои днешната цена може би показва дъното на барела, други предвиждат, че тя може да падне дори до 10 долара.

Някои може би ще кажат – колкото по-ниска, толкова по-добре. Само вижте как евтиният петрол даде тласък на вносителите – от Европа до Южна Азия. Сумата за внос на петрол в еврозоната се е понижила с 2% от БВП от средата на 2014 г. Индия, например, се превърна в най-бързо разрастващата се голяма икономика в света.

И все пак новият спад е и източник на безпокойство. Сриващите се приходи може да доведат до политическа нестабилност в крехки части на света, като Венецуела и Персийския залив, и да засилят конкуренцията в Близкия изток. Евтиният петрол намалява и глобалната цена на природния газ, който измества доста по-мръсното гориво – въглищата. В дългосрочен план обаче евтините изкопаеми горива намаляват желанието за предприемане на действия по климатичните промени. Най-тревожното от всичко е разяждащата нова икономика на петрола.

Целият анализ четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


96
Още по темата: петролцена на петрола
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
13
22
 
27
 
! Отговори
Питър преди 8 години
До Анонимен 27Ако беше толкова лесно, Северна Корея, Иран и Куба отдавна нямаше да са на картата. Не приемайте желаното за реалност. Русия ще излезе от кризата далеч по-силна, но също и по-озлобена. И с право, разбира се.
12
0
 
49
 
! Отговори
Байкуш преди 8 години
"Те няма да се откажат и докато цените успяват да покрият ежедневните им разходи, като в някои случаи е достатъчна цена за барел от 15 долара"И за к'во ни драха години наред с цени 90-100$ за барел, след като при 40$ имат добра печалба? Сега тази алчност ще изяде главите на мнооого хора.
11
21
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Аз до тука виждам разгром на Русия,признавам не го очаквах но Русия е на колене във задушаваща хватка,копеали били злато и диаманти ,нека си копат ама кой ще им ги купува ?Този руски народ е като бройлер,ползват го за войни във които се сменят системите на управление .Други са играчите които въртят зара и печатат пари.
10
5
 
40
 
! Отговори
Байкуш преди 8 години
Нали искахте евтин бензин и дизел, за да си карате избушените трошки "нов внос", бе?!? Сега имате евтини горива, стига сте ревали.А САЩ и Русия не ги мислете. Те винаги досега са се оправяли и без вас.
9
28
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Евтиния петрол е опасна работа ! СССР ще фалира и милиони руснаци може да се откажат от светлото си бъдеще сочено им от чекистите и ще емигрират към прогнилия запад.
8
9
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
При средна задлъжнялост между 60 000-120 000 $/Евро на глава от населението заради външните дългове на САЩ и "развитите" демокрации в ЕС,тази статия в средносрочна перспектива буди насмешка.Китай,Русия,Индия и Бразилия генерират огромни запаси от злато,единствената сигурна инвестиция,която никога през човешката история не е губила стойността си.Нефт,зелен чай,кафе и т.н. винаги са водили привързаните към тях валути към срив.
7
8
 
31
 
! Отговори
уу преди 8 години
Ниски цени богатите го духат ...Какво ме интерсеуват големи корпораций ,че губели пари.Със криза няма как да ни уплашат 30 години капиатализъм не сме цъфнали...
6
2
 
8
 
! Отговори
qwert преди 8 години
Автор: The Economist. Превод: Виктория Тошкова
5
16
 
14
 
! Отговори
Западноевропеец преди 8 години
Рашките са виновни за всичко!
4
4
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
След фракинга идва факинга,сещате се, отровена почва и вода
3
6
 
11
 
! Отговори
Ха,ха,хаааааааа...№4 преди 8 години
ЗНАЧИ :...При Путин....ше гладуват още дълго ...А...??!!!Още , колко ....5- или 10-години...ха,ха,хааааааааа ????!!!!!За сега --ВОЙНА НЕМА....нема и да има ...!!!!
2
4
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Алоооу ,клек шопа чува ме ли са? Варадероооу ,къде се скри? Ехооо националистааа който не видя кой му заби тупаника и не повдигна обвинение,макар че всечки от млечният път видяха кой го цапардоса,къде си беееее ейй.Господин Борисов моля ви се не ми спирайте субсидията ще се разберем,не ми разваляйте партията моля ви се ,хахахааааа помнииим.Варадерски,ще защитиш ли история славянобългарска или ще се криеш още като гущер в маркуч
1
7
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
ГРИНГОВЦИТЕ КАК КОЙ?

Спонсорирани публикации