Крими иновации: Бандити ни точат картите с нови трикове

Все повече хора остават без парите си още преди да стигнат банкомата
Обновена: 17 окт 2016 12:26 | 17 окт 2016 07:00,
53
Крими иновации: Бандити ни точат картите с нови трикове
Снимка: архив Reuters

Нова измама за източване на кредитни и дебитни карти е хит сред бандитите, съобщават антимафиоти. Вместо на самия банкомат, престъпниците слагат скимера на устройствата на вратите на специалните помещения за банкомати, които се отваря с прокарване на картата през тях.

Тенденцията се забелязва в последните няколко месеца и вече има случаи на десетки ужилени. Хитрото при измамата е, че самите банки могат много трудно да разберат къде става засечката. Причината е, че когато направят проверка, че 10 души с източени карти са теглили пари от един и същи банкомат, той се оказва чист. Това е и една от основните причини за новия трик, пише “24 часа“.

Още по темата
При него скимирането става още преди човек да дръпне заплатата си

В много офиси на банки машините не са монтирани отвън на стената, а са вътре във фоайето. Когато финансовите институции са затворени, вратите се отварят с приплъзване на магнитната лента на банковата карта.

Именно в нея се съдържат всички данни за сметката на човек и точно там бандитите поставят скимера си, който копира данните. За да са по-сигурни, апашите не слагат камерите, с които записват пинкода на човек на самия банкомат, а отгоре, например на тавана. Така дори миниатюрната камера не се засича при проверка.

Най-техничните пък са намерили още по-иновативно решение. Криминалисти са засекли 2 случая на бандит, хакнал снимащото устройство в самия банкомат. Това обаче не е честа практика, тъй като изисква много високи познания в сферата на програмирането.

Друг от номерата, създадени от българи, е ПОС терминал менте. С него човек уж плаща за напитки в бара например, но тъй като не е свързан с банка, уредът не дърпа пари. Вместо това обаче скимира данните на картата.

Така банката не може да засече къде е станало копирането, защото при машинацията не е извършена трансакция. След като вече данните са копирани, а пинът заснет, на бандитите им трябват не повече от 30 минути, за да прехвърлят данните на друга пластика и да изтеглят парите ви в Бразилия например.

Малцина дръзват да дърпат от банкомати у нас, тъй като банките биха ги засекли. Все пак, ако изтеглят до 400 лв. или колкото е лимитът на картата ви, това се води лична финансова отговорност и няма да видите парите си обратно.

Доста по-малко, но пък от много повече хора точат измамниците, които са се ориентирали към скиминг на безконтактни карти. При тях човек може да плати до 25 лв. само с приближаването на картата си, без да въвежда пинкод. Това става с радиовълни, обикновено настроени на доста къси честоти.
Действа на следния принцип – пластиката е снабдена с RFID технология – идентификация на радиовълни. ПОС терминалът изпраща радиовълна, която се приема от антената на картата, индикира се чипът, дава му заряд, а той връща сигнал с номера на картата. По този начин се извършват плащанията.

Именно това обаче е огромната слабост на този вид разплащания, която е забелязана от измамниците. “Най-често за целта се прави куха фирма, а към нея се връзва ПОС терминал, снабден с по-голяма антена. Така той може да изпраща и приема вълните на безконтактните карти от по-голямо разстояние”, казва Емил Цолов, маркетинг мениджър на SkimProt - стикер, предпазващ от източване на банкови карти.

Човек с такъв ПОС терминал може да се качи в метрото и само за няколко спирки да източи по 25 лева от много хора. Те пък въобще не разбират, тъй като картата не напуска джоба им. Единствено могат да получат информация, ако са пуснали есемес известие от банката си, което да им праща съобщение при всяко теглене или плащане с картата. Дори тогава обаче няма как да са сигурни как точно е станала измамата.

Екипът SkimProt се състои от Димитър Чобанов - компютърен специалист, Камен Несторов - IT специалист и инженер, Николай Цапрев - специалист по банкова сигурност, Георги Кънев, който се занимава с човешки ресурси, продажби и търсене на пазари, както и маркетинг експертите Емил Цолов и Емилия Кънева, която е сестра на Георги.

Младежите (всички са под 35 години) решили, че трябва да създадат продукт, който да защитава безконтактните карти. Той е с размерите на банкова карта. Изработен е от плат, съставен от метални нишки. Поставя се пред пластиката, а нишките блокират радиовълните на ПОС терминалите, като по този начин те не могат да изпратят сигнал до картите. Продуктът е с цена 5 лева. Той е допълнение към стикера SkimProt, който се залепва на магнитната лента и предпазва картата от скимиране, указвайки на банкомата да вземе данните от много по-защитения чип на пластиката. Макар да са измислили защити, те също пострадали от радиоскимирането. Едно от момчетата платило на бензиностанция с безконтактна карта, а го таксували 100 лв., при лимит на плащането, включен в договора му с банката, от 20.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


53
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
46
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
И без това хората повече плащат кеш, та сега съвсем ще се откажат.
45
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Какво значи лична фин.отговорност до 400 лв. ако източната картата, каква отговорност има банката, как човекът си получава парите.
44
4
 
4
 
! Отговори
Mopcku_ преди 7 години
Доста поръчкова рекламна публикация :) всъщност картата си човек може да защити с доста по-евтини методи :) между 1 и 5 лева :)
43
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
kakva reklamka samo
42
3
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Хитро,на сметка от 20 единици могат да си измъкнат цял зареден банкомат дори 5-6 в една редица на стената,щом като няма пазач или да се расходят из трезора през стената,та решили да цъкат по малко до 400=200 единици,още и половин час като в час да отработват упражнението по киберавтоматика чак в другата част по друг час от 24 чяса за да не ги следят и са незабелижими дори за миникамери по тавана с неголям обхват и за предаване по сигнал до охраната,и сметки за разчитане с ПИН с индиф.преплитане.
41
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До Анонимен 45В грешка си. Само за малки суми, мисля под 20 лв беше без ПИН, за по-голяма сума си иска ПИН картата.
40
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До Анонимен 46Или няма кой да гледа записите от камерите или който гледа записите от камерите решава да не го прави цял ден и така изпуска монтирането на устройството. В крайна сметка като се разгласи за масово източване, престъпниците отиват в затвора и ги хващат.
39
2
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Според мен самите банки помагат да се извършват тези кражби. Не виждам как физически някой ще застане около банкомата и ще монтира разни неща или ще завинтва разни устройства или ще дупчи стените, та нали има камери наоколо? Е, ако камерите не го засичат, значи тези, които са поставили камерите не искат крадеца да бъде заловен. От ясно по-ясно!
38
6
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
А във веригата магазини кауфланд ,при пазаруване с дебитна карта вече не се изисква въвеждане на ПИН код,а само се сканира!Това значи ,че ако си изгубил картата или е открадната спокойно някой може да си напазарува с нея!Пълна простотия
37
1
 
17
 
! Отговори
PS2 преди 7 години
НАПИСАХ ГО ЯСНО. В МОМЕНТА ЕДНА СЕЛСКА БОЛНИЦА Е ПО-ЗАЩИТЕНА С ПРЪСТОВ ОТПЕЧАТЪК ОТ КОЛКОТО БАНКОМАТА В ЦЕНТЪРА НА ВАШИЯ ГРАД. ПРИЧИНАТА Е - ЛИПСА НА ДЪРЖАВНА РЕГУЛАЦИЯ И КОНТРОЛ.ДЪРЖАВАТА КОНТРОЛИРА МАЛКИТЕ БУТКИ С ОБОРОТ 10 ХИЛ. ГОДИШНО. ТАКСИТЕ В БАНКИТЕ СА НЯКАКЪВ ХАОС. 100 БАНКИ - 100 РАЗЛИЧНИ ТАКСИ ЗА ЕДНА И СЪЩА УСЛУГА.ПЪЛНА АНАРХИЯ
36
4
 
3
 
! Отговори
PS2 преди 7 години
С ЕДНА БОРГИЯ ЗА ЕДИН ЧАС ПРЕСТЪПНИК МОЖЕ ДА ПРОБИЕ ДУПКА И ДА СЕ ВЪРЖЕ КЪМ КАБЕЛА НА PS2 ПОРТА. ПОСЛЕ ГО ИЗКАРВА НА РАЗСТОЯНИЕ ДО 2 КМ И КОГАТО ИСКА СЕ ЗАКАЧА И СЛУША ВСЕКИ КЛАВИШ НА КЛАВИАТУРАТА. ДУПКАТА СЕ ЗАМАСКИРВА И БОЯДИСВА И НИКОГА НЯМА ДА РАЗБЕРЕТЕ, ЧЕ БАНКОМАТА СЕ ПОДСЛУШВА. ЩЕ ГО ГЛЕДАТА С ЛУПА И ПАК НЯМА ДА ОТКРИЕТЕ ПРОБИВА.100% ОТ БАНКОМАТИ СЕ СЛУШАТ!
35
2
 
7
 
! Отговори
PS2 преди 7 години
ПРЪСТОВ ОТПЕЧАТЪК Е МИРАЖ, А ИРИСОВ СКЕНЕР?В ЕДНА БОЛНИЦА ВЕЧЕ ТИ ВЗИМАТ ПРЪСТОВ ОТПЕЧАТЪК, НО НЕ И В БАНКИТЕ.ИЗЛИЗА, ЧЕ ДЪРЖАВАТА АКО ИСКА МОЖЕ ДА РЕГУЛИРА БОЛНИЦИТЕ И СЕГА ЗАЩИТАТА В ЕНА СЕЛСКА БОЛНИЦА Е ПО-ГОЛЯМА ОТ ТАЗИ НА БГ БАНКА.ДО КЪДЕ Я ДОКАРАХМЕ!?
34
3
 
5
 
! Отговори
ps2 преди 7 години
МАГНИТНАТА ЛЕНТА Е 100 ПЪТИ ПО-ЗАЩИТЕНА ОТ RFIDАКО ТРЯБВА ДА ИЗБИРАМЕ МЕЖДУ ДВЕТЕ ЩЕ ИЗБЕРА С МАГНИТНА ЛЕНТА.ВЪПРОСА Е НЕ В МАГНИТНАТА ЛЕНАТА ИЛИ RFID, A ЗАЩО КАРИТЕ НЕ СЕ УДОСТОВЕРЯВАТ И С ДВЕТЕ ЗАЩИТИ ЕДНОВРЕМЕННО?КОЛКО ТРУДНО Е ДА СЕ ДОБАВИ И ВТОРА ВРМЕННА ПАРОЛА, КОЯТО ДА ПОЛУЧАВАШ ПО ТЕЛЕФОНА КАТО GOOGLE 3 STEP PHONE VERIFICATION.
33
3
 
11
 
! Отговори
PS2 преди 7 години
Накрая опираме до регулация. Държавата се е пречупила и навела пред банките. Мълчи, мълчи, мълчи като ПЪН. Защо държавата не задължи банките да включат допълнителна защита на клиентите, които желаят.ОБАЧЕ СТАНЕ ЛИ ДУМА ЗА ОТРИЦАТЕНИ ЛИХВИ ВЕДНАГА ЗА 24 ЧАСА ЩЕ ПРЕНАПИШАТ СОФТУЕР, КОЙТО ВЕЧЕ 30 ГОД. ПИШАТ,НАЛИ?НИЕ ХОРАТА СМЕ ВИНОВНИ, ЗАЩОТО СВОБОДИЯТА Е ГОЛЯМА. НИТО СЕ СПАЗВАТ ЗАКОНИ, НИТО ПРАВИЛА, НИТО РАЗПОРЕДБИ. ПЪЛНА АНАРХИЯ И СВОБОДИЯ.
32
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
братле, какви работи говориш?а тоя ps2 порт е изкаран със свободен достъп до всички, ей така, да отидеш и да се боднеш в него??банкомата е достатъчно защитен, друг е въпроса как и къде е инсталиран и дали са спазени всички правила.чип + карта също е достатъчно, останалото е малко култура в потребителя. Магнитната лента е остаряла технология, която просто трябва да се разкара, ама на банките не им се инвестира в подмяна на хилядите терминали, които все още работят с нея.кръв, урина и тн
31
3
 
5
 
! Отговори
PS2 преди 7 години
ДА ИСТИНАТА БОЛИ, НО НИЕ СМЕ ХОРА И ТРЯБВА ДА ЗНАЕМ ИСТИНАТА.истината е, че банките целенасочено слагат клавиатурите на PS2 порта.защо банките не слагат 5 степенна защита: - пръстов отпечатък - парола - магнитна лента - RFIDВинаги защитата е една или максимум двустепенна (парола + магнитна лента)! Защо не сложите 5 степенна защита.Ми, че то gmail има повече защити. В Google може да включиш 6 степенна защита, чрез уникален код , който получаваш по телефона и изтича до няколко секунди
30
6
 
1
 
! Отговори
PS2 преди 7 години
ЗАЩО БАНКИТЕ НЕ МАХАНТА КЛАВИАТУРА ОТ БАНКОМАТИТЕ И НЕ Я ВЪРЖАТ ЗА usb3 ?ЗАЩОТО НЕ МОЖЕ ДА СЕ КРАДЕ ЗАТОВА!!!към PS2 порта лесно може да се закачи една жичка дълга до 2 км. и всеки клавиш се прихваща без проблем. всички банкомати имат такава жичка прекарана - 100% от банкоматите са така.не са решили не са ти източили парите. АЗ ЗАТОВА СИ ПЛАЩАМ ЗАСТРАХОВКА И АКО СЛУЧАЙНО МИ ИЗТЕГЛЯТ ПАРИТЕ ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ ПОКРИВА 100% ОТ ЗАГУБИТЕ МИ.
29
3
 
2
 
! Отговори
PS2 преди 7 години
Това вече на нищо не прилича. Не стига, че статията е меко казано неразбираема, но няма нищо общо с действителността. Картите са отдавна сканира. Има тясно изградена мафия, която получава списък с всички карти и техните дигитални реквизити. Проблема е парола или по точно, как тя попада в погрешни ръце.Всички тези разкази от 1001 нощ за сканиращи устройства са ПЪЛНИ ГЛУПОСТИ. Сканиращото устройство се оставя, ей така за заблуда и нищо повече. ПАРОЛИТЕ ГИ ВЗИМАТ ПРЕЗ PS2 ПОРТА ОТ РАЗСТОЯНИЕ ДО КМ
28
7
 
4
 
! Отговори
Зайо Байо преди 7 години
Нямам карта ,но не ми е и необходима ! Още едно притеснение в напрегнатото ежедневие ! Само КЕШ ,изтеглени от касата :-)
27
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
решението е с една карта отваряш, друга ползваш. Даже няма да се очудя ако всякаква карта с магнитна лента може да отвори вратата (от видеотека, офиса или друго).така и да ти скимират картата, и да ти видят ПИН-а, няма да могат да направят нищо/учудвам се, че банките продължават да записват такава информация на магнитната лента, ама те не са от най-бързо реагиращите. Там трябва финансово нещо да стане неизгодно или много рисково, за да си задвижат тлъстите дирекции/