България – безопасен пристан на гръцки компании

Гърция изкрещя OXI, но бизнесът им каза ДА на България
Обновена: 24 юли 2015 11:56 | 24 юли 2015 11:51,
35
България – безопасен пристан на гръцки компании
Гърция каза ''НЕ'' на тройката, но пък ДА на България Снимка: Reuters, архив

Изправени пред тежка икономическа криза у дома, поне 11 000 гръцки фирми намират своя неочакван безопасен пристан в съседна България – най-бедната членка на Европейския съюз, коментира в свой анализ Франс прес.

''Тук има стабилност – данъчното облагане е разумно, законодателството също, а има и добра бизнес среда", коментира Йоанис Политис, мениджър на гръцка компания, която от 10 години има свое представителство в Русе.

Над 120 крупни гръцки компании са се установили в България през последните 15 години в различни сектори – търговия на дребно, металургия, дистрибуция с горива, строителство и недвижими имоти.

Макар през 2009 година гръцката криза да сложи край на миграцията на големите компании, все повече малки и средни гръцки предприятия, особено търгуващите с Европа, Балканите и Русия, продължиха да се преместват в България, за да се възползват от ниските данъци.

Костас Михаил напуска Атина миналата година, за да отвори пекарна в София. Вече дори планира да разшири бизнеса си. С усмивка коментира, че според него сегашната ситуация в Гърция няма му попречи.

Неговият сънародник Панайотис Дувос предприема подобни действия през 2011-та. ''България ми даде възможност да оцелея, което тези дни е трудно в Гърция'', казва той в склада си в София, заобиколен от традиционно гръцки продукти.

"Почти е невъзможно да ръководиш бизнес в Гърция, след месец-два компаниите просто престават да работят, защото не могат да издържат на високите данъци и лихви от банките", коментира той пред агенцията.

46-годишният Панайотис планира да отвори магазини и в черноморските градове Варна и Бургас. Хаосът в Атина обаче все още се отразява на бизнеса му.

''Всичките ми снабдители са от Гърция и се страхувам, че те няма да успеят да произведат достатъчно и да запазят доставките. Заради контрола на тегленията те не могат да плащат за транспорт и гориво. В момента определено е по-сигурно човек да държи парите си в България".

Няма страшно!

Много компании, ориентирани към износ, отдавна са открили България. Работещ основно със западни компании, Кириакос Фотинос мести още пред 1996 година фирмата си за облекла в България. Казва, че е по-засегнат от повсеместната криза в Европа и все по-нахлуващите китайски стоки, отколкото от развитието на икономиката в родината му.

Кризата в Гърция обаче стимулира износа на гръцки капитал към България. От Института по пазарна икономика отчитат между 4,5 до 5 млрд. евро, инвестирани в българската икономика за последните 6 години. В същия период близо 60 000 гърци са отворили сметки в български банки.

''Играта вече свърши'', с тези думи коментира ситуацията Красен Станчев от Института по пазарна икономика.

Междувременно БНБ увери, че четирите банки с гръцко участие, които държат 21% от българския банков сектор, имат над средните нива на ликвидност и капиталова адекватност. 

През 1990 България се изправи пред просрочие на външния си дълг след падането на социализма и беше на ръба на банкрут през 1996-97 г. Строгият режим на икономии, тогава наложен от МВФ, е все още в сила и България оперира в рамките на валутен борд, който обвързва лева с еврото.

Заради това обаче страната изплува от кризата и сега е една от най-дисциплинираните фискално страни в съюза. Българският външен дълг възлиза на 28.8% от БВП, един от най-ниските за ЕС, особено в сравнение с гръцката задлъжнялост от 177% спрямо БВП.

А българският министър-председател твърди, че няма повод за страх, освен от изкуствено създадената истерия за пренасяне на кризата от Гърция, завършва изданието.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


35
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
7
4
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
7, закрепостените роби вече са главно хора с ниска квалификация. В някакъв замотан кол-център в София почваш от 800 лева с единият английски, а ако знаеш екзотичен език скачаш на 2000-2200 начална. Сега, ако някой е изкласил само някакво основно и трудно чете и пише, няма особено право да се оплаква (макар че дори и тогава може да взима добри пари, ако е сръчен и търсен)
6
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Moncho, в банките из Югозапада яко се прехвърлят гръцки капитали, пък ти си вярвай каквото си искаш.
5
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Имам познато семейство българин и гъркиня. Имаха бизнес в Атина и го закриха, преместиха се в София. Страшно им тръгна, чак те самите не очакваха.
4
4
 
22
 
! Отговори
умерен патриот преди 8 години
ако спрем да се оплакваме и да си вършим работата както трябва, спрем да гледаме чуждото.и журналистите някой да ги контролира, че те търсят сензация само когато нещо лошо се случва.Ще сме много много по-добре от много развити държави!!!
3
14
 
11
 
! Отговори
Moncho преди 8 години
само глупости пишете Боряна, тия 11 000 фирми тичат към България... друг път. аман от празни лъкардии....
2
5
 
15
 
! Отговори
Момо преди 8 години
Така е! България е по-по-най! Българите са с по-по-най-ниската покупателна способност в ЕС.За сметка на това са най-умните в света, най-разбиращите от политика, най-умеещите, най-красивите, най-добрите, най-културните, с най-хубавите жени и т.н. Където и да пипнеш българина е по-по-най!
1
20
 
21
 
! Отговори
ХА-ХА-ХА ! преди 8 години
И какъв гръцки бизнес има у нас, ако не е тайна ?!Някой и друг шивашки цех за бели робини оставащи без очи на 35 години ...Друго ? ...В България не остана качествен човешки материал за съжаление. Полуграмотни и неграмотни римляни и застаряващо население бели хора ... Като цяло всичките бедни.Какъв бизнес да правиш в такава държава ?