Западът губи битката за сърцето на Европа

Държави от ЕС, които изпитват все по-малко вярност към него
14 яну 2016 22:06, Елка Василева
96
Западът губи битката за сърцето на Европа
Снимка: Reuters

Преди малко повече от четвърт век Европа отпразнува заличаването на разделението, наложено й от комунизма след Втората световна война, а това създаде големи трибуни за свободата.

Полският корабостроителен електротехник Лех Валенса прескочи оградата на своята корабостроителница в Гданск, за да се присъедини през 1980 г. към стачка, която после оглави, запалвайки фитила, възпламенил след 10 години и период на ограничения революция, което не можеше да бъде потушена. Той беше избран за президент през 1990 г., пише  Джон Лойд* за Ройтерс.

Чешкият писател и дисидент Вацлав Хавел, прекарал години в затвора заради своята съпротива срещу комунистическото правителство, се превърна в естествения водач на демократите, които дадоха израз на разочарованието в страната. Той беше избран за президент на все още обединената Чехословакия през 1989 г.

Потомъкът на унгарски благородници Йожеф Антал, противопоставил се както на унгарските фашисти, така и на комунистите, беше пратен в затвора за подпомагане на ръководството на въстанието през 1956 г. срещу Съветския съюз. А той беше виден участник в преговорите за приключване на комунистическото управление в края на 80-те години на 20-и век и доживя да бъде избран за министър-председател през 1990 г.

Тези мъже послужиха като вдъхновение за своите съграждани, герои на демократичния свят в по-широк план, за които се смяташе, че ще бъдат авангардът на хората, които ще израснат и ще се развиват в една Европа, която отбягва всякакъв вид авторитаризъм. Хавел можеше да каже със съвършена сигурност, че комунистите на власт са изградили в чехите "дълбоко недоверие към всички обобщения, изтъркани идеологически фрази, клишета, лозунги, интелектуални стереотипи; сега ние сме до голяма степен имунизирани срещу всички хипнотични съблазни, дори от традиционно убедителните национални или националистически типове".

Сега ситуацията не е такава. Полша, най-голямата и най-успешната от централноевропейските държави, има в лицето на управляващата партия "Право и справедливост" група политици, които полагат значителни усилия да преправят държавните институции по такъв начин, че властта им да устои на всяко предизвикателство. Правителството се опитва да напълни Конституционния съд с мнозинство от свои поддръжници; разшири правомощията на разузнавателните служби и постави начело на тях свой поддръжник; и утвърди като закон мярка, поставяща електронните медии под пряк държавен контрол.

Лидерът на партия "Право и справедливост" и бивш министър-председател Ярослав Качински насочва дневния ред на правителството с една неотклонна цел: да оформи Полша като държава, ръководена от католицизма, свободна от чуждо влияние - било от западноевропейските държави или от Русия, като отхвърля колкото се може повече съвременния либерализъм и западноевропейското влияние.

В този стремеж той разглежда като модел съседна Унгария. Той има близки отношения с унгарския министър-председател Виктор Орбан, с когото проведе шестчасови разговори на 6 януари.

Някога Орбан беше близък съюзник на Йожеф Антал в усилията за довеждане на демокрацията в тяхната страна. Но откакто постигна първата си изборна победа през 2010 г., той успешно сплашва лявата опозиция, потиска медиите, напълва Конституционния съд със свои довереници, прави избирателната система по-благоприятна за своята партия и предприема сурови мерки срещу дейците на гражданското общество.

Изглежда, че между Орбан и Качински няма съгласие само за едно нещо. Орбан и руският президент Владимир Путин изпитват взаимно възхищение един от друг; Качински смята, че режимът на Путин е отговорен за смъртта на неговия брат близнак Лех, който беше президент на Полша, при самолетна катастрофа в Русия.

Чехия не е авторитарна; но обещанието, което Хавел поддържаше за нея - да бъде сърцето на Европа, фар на свободата, вежливостта и усърдието, се разрушава.

Нейният президент Милош Земан изглеждаше пиян по време на няколко предавани по телевизията събития и се включи във враждебен антимюсюлмански митинг в Прага миналата година. Подобно на Орбан и за разлика от Качински той е почитател на Путин - позиция, която не е популярна сред тези чехи, които помнят съветската епоха.

Тези, за които Хавел беше герой и пример, са отчаяни от страната, чиито политически и бизнес елити, включително много собственици на медии, са обвързан във взаимни интереси. Редакторът на ежедневника "Лидове новини" Ищван Леко ми каза при неотдавнашен разговор в Прага, че "ние не схванахме какво се случва. Виждахме се като стоящи на една и съща страна с новите политици и с Хавел; и пишехме за комунистите и ДС (тайната полиция), и миналото. В същото време бързо се оформяха отношенията между политиците и новите бизнесмени и започваше новото време на корупцията."

Именно корупцията, борбата за политическа власт с цел да получиш изгода за собствения си бизнес или за този на съюзниците си, разяжда гражданското поведение и доверие. Тя никога не изглежда победена. Вълни от нови (или стари) политици идват на власт с обещания да се борят с корупцията, а твърде много от тях остават, за да открият и се радват на плодовете на властта. Румънският министър-председател Виктор Понта подаде оставка миналата година след множество обвинения за корупция и злоупотреба със служебно положение срещу него. Той не е единственият в бившия комунистически свят.

Тези правителства - все на държави от Европейския съюз - изпитват все по-малко вярност към него. Малкото лоялност, която им беше останала, се изпари след потока от бежанци, залял континента. Повечето от тях последваха първоначалния пример на Словакия и затвориха границите си. Германците заплашват с правни действия за отваряне отново на границите, но масовите нападения близо до централната жп гара в Кьолн в началото на миналата седмица, извършени от млади мъже с близкоизточна външност, отслабват моралната им власт. След като полицията и политици явно са се опитали да прикрият ситуацията, това засилва гнева срещу масовото приемане на мигранти в самата Германия.

В стремежа да си възвърнат самостоятелността след рухването на СССР централноевропейците най-напред се обърнаха с благодарност към Европа и нейното снаряжение от права. Сега те отстъпват от нейните отговорности и вместо това се стремят към патриотичен дух, който не понася либералната опозиция и това, което те смятат за неморални или тревожни новости от чужбина като правата на гейовете.

Това вероятно отново ще се промени. Млад полски приятел, работещ (като толкова много негови сънародници) във Великобритания, ми каза, че "старите са гласували за Качински: ние младите не гласувахме и това беше грешка". Социологическо проучване показа наскоро, че 56 процента от анкетираните са против някои от мерките на правителството на "Право и справедливост". Но те имат нужда от ново вдъхновение - и от работа. Осигуряването им е най-голямата задача във вехнещия в момента континент.

*Джон Лойд е съосновател на Института Ройтерс за изучаване на журналистиката в Оксфордския университет. Изразените тук мнения са на автора.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


96
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
17
11
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До АнонименМи не е ли ланняна? Нали руски лайняpи я населяват. И фроидистко джудже фашист я управлява?
16
12
 
6
 
! Отговори
Бладомраз преди 8 години
До АнонименПо-кротко, блядд, дори и ЕС да се разпадне, Европа остава. И даже ще е още по-силна, защото ще има горчивия опит от подобни недомислия като ЕС.А лaйняната ти матушка ще е все лaйняна. И младите ви все така ще бягат на запад.
15
1
 
21
 
! Отговори
с преди 8 години
Най-доброто за Европа и гражданите й е сега да се декомпозира този ЕССР и плавно да се примено към период на автономност и политически и юридически суверинитет!Това ще даде възможност всеки да си оправи *** и ще отвори врати към независими реформи единствено в полза на съответната държава!След оздравителния процес и вече парени духали супата, европейците ще могат да предложат нов по-рационален формат на някакв общност на континента, която наистина да е в полза на Европа!
14
16
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До АнонименИзчезни бляяд мазна, потомък на въшливa славянска ***.
13
18
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До АнонименХyй за Путин.
12
3
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Русия ще се върне скоро на световната сцена, след като Европа се разпадне. Но дали тогава ще искат да ни приемат след като години наред нашите политици се подиграват с тях.
11
1
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
какво искате да кажете с тази статия?! Че единствената цел на ЕС е да приема колкото се може повече бежанци и всеки европеец, който не е съгласен с тази идея е пиян, пропаднал параноик ли?! Аз съм твърдо против приема на бежанци и според мен границите незабавно трябва да се затворят. Това, че убиват европейци, изнасилват, крадат и тн. не е важно ли?! Ние просто трябва да търпим тихо и да ги издържаме?! Няма да стане!
10
1
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Запада вече е чернокожи *** , пакистанци , арабели.. Запада и САЩ умряха
9
3
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Корупцията идва от САЩ и Запада.. Западния елит е свикнал да живее от грабежи, мародерства..
8
3
 
39
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
ЕС не е СССР, нещо много по-лошо е! СССР беше една държава, а имаше икономически блок - СИВ, който беше обединяващ. ЕИО и СИВ са едно и също, но ЕС претендира за политическа власт над страните членки и това стяска и Великобритания, а не сама Източна Европа.
7
3
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Нормална ситуация, Запада си мислеше, че може да освободи Изтока, да му даде малко пари и той ще бъде послушен придатък. За протокола Изтока избяга от влиянието на Русия, защото не искаше да слуша, а да командва, сега се чувства силен да поиска това и от Запада, а там не са готови друг да им пише правилата.
6
3
 
56
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Защо се бави тая Европейска Армия Защо Нато трябва да охранява Въздушното пространство на Българиянима НАТО е Воената част на Европейският СъюзЗАЩО ТУРЦИЯ КОЯТО НЯМА НИЩО ОБЩО С ЕВРОПА ЩЕ ОХРАНЯВА БЪЛГАРИЯЗАЩО ТОВА ДА НЕ ГО НАПРАВИ ДЪРЖАВА ОТ ЕВРОПЕЙСКИЯТ СЪЮЗНАПРИМЕР ПОЛША ФРАНЦИЯ ИЛИ ДОРИ РУМЪНИЯЗАЩО ТУРЦИЯ???Помислете!!!
5
2
 
52
 
! Отговори
Чекист преди 8 години
Къв Запад, кви глупости. Сега всеки кавал пише и говори каквото си иска. По времето на Живков се напикаваха от страх, а сега бащиния. Пълна *** стана тази Европа, а най-лошото е, че България стана *** в квадрат.
4
4
 
53
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Европа като американски пудел е обречена. Или трябва да се еманципира от големия задокеански брат, или я чака разпад.
3
6
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
selqni vsichko e pod kontrol do kato mi vqrvate na lajite selqni etnicheskoto naprejenie e stara igra "razdelqi i vladei" selqni qshte prqdna riba! za prazna tikva
2
5
 
47
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Нещата се случват с пълна сила,запада не губи никаква битка защото не води процес на самозащита,тези които създадоха запада сега го затриват.Вижте какво става в БГ,закрива се митница,започна операция Румелия и отделяне на територия от бг и анексирането и към Турция.
1
0
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Зареди ухажването ще е , много хора се интригуват от танкове и стелтове и постоянно боботене за война