От ЕП категорични: Турция не е готова за членство в ЕС!

В Брюксел обаче не се отказват от преговорите с Анкара
30 авг 2016 21:40,
65
От ЕП категорични: Турция не е готова за членство в ЕС!
Снимка: архив, Ройтерс

Турция не е готова за членство в ЕС и за сваляне на визите за пътуване в шенгенското пространство. Това стана ясно след заседание на външната комисия на Европейския парламент днес в Брюксел.

На него депутатите обсъдихана резултатите от мисията на шефа на комисията Елмар Брок и докладчика на ЕП за Турция Кати Пири в Анкара миналата седмица. Двамата бяха изпратени с благословията на шефа на парламента Мартин Шулц да проучат на място политическата ситуация след неуспешния опит за преврат от 15 юли.

Ако Турция иска да стане член на ЕС, тя трябва да е наясно, че ще трябва да спазва строги условия, каза Брок, който се обяви за продължаване на преговорите и дори за отваряне на още две преговорни глави.

Пири добави, че парламентът ще продължи да блокира свалянето на визите за турски граждани, докато не получи зелена светлина от Европейската комисия, че всички 72 условия за това са изпълнени. Доклад по въпроса се очаква през септември.

Брок, който е член на партията на германския канцлер Ангела Меркел, каза, че оставащите условия не са съществени и че турските власти са обещали бърз напредък с изключение на промяната на закона за борба с тероризма. Според него никой не настоявал сериозно визите да бъдат свалени от октомври.

ЕС иска определението за тероризъм да бъде стеснено, така че да не може да се използва за преследване на политически опоненти на властта и журналисти. Според Брок в момента, когато турското правителство се опитва да се справи с последиците от пуча, ще е трудно да се изпълни това условие, но Европа може да даде пътна карта на властите със срокове кога да се случи това. Срещу подобно обещание, турското правителство според него било склонно да спре заплахите, че ще пусне имигрантите към Европа. На 8 и 9 септември в Анкара ще бъдат върховният комисар на ЕС за външната политика Федерика Могерини и комисарят за разширяването Йоханес Хан, които щели да обсъдят как ще продължат отношенията между ЕС и Турция.

Елмар Брок Шефът определи като "глупава" идеята ЕС да се огради със стени, превръщайки членките си Гърция и Италия в лагери за имигранти. Ето защо според него Европа трябва да продължи да поддържа добри отношния с Турция и да се опита да я задържи в своя лагер, вместо да й позволи да отиде в друг, визирайки Русия. Брок добави, че срещите му с няколко турски министри и с премиера Йълдъръм са оставили в него впечатление, че Анкара ще продължи да спазва споразумението си с Европа за бежанците. Никой от членовете на турското правителство не поставил пред двамата пратеници на европарламента темата за връщането на смъртното наказание, за което се говореше ведна след опита за преврат.

Брок и Пири казаха, че ЕС подценява ефекта, който неуспешният опит за преврат е имал върху турското общество. Според Брок става дума за шок, предизвикан от разкриването на степента, до която гюленистите са успели да проникнат в обществото. Последователите на Фетула Гюлен развили тайни съюзи, които целели превземането на властта. Те се просмукали навътре в обществото чрез обучението на младите в обществото. Пири добави, че турското общество е силно травмирано от случилото се. Тя прогнозира, че преследването на гюленистите ще доведе до обтягане на отношенията между Турция и някои членки на ЕС.

Повечето колеги на Брок и Пири обаче говориха с тревога за развитието на ситуацията след преврата и за преследването на учители, писатели и журналисти. Британският консерватор Чарлз Танък обвини Меркел, че като се е обявила за поддържане на добри отношения с Ердоган, е ограничила възможностите за маневриране на европейската дипломация. Социалистите декларираха, че са срещу преврата, но и срещу контрапреврата и че споразумението за бежанците може да продължи, само ако и двете страни спазват ангажиментите си.

Пири и Брок увериха колегите си, че спазването на човешките права и върховенството на закона ще са решаващият тест за бъдещите отношения между ЕС и Турция. Вече имало разговори между Съвета на Европа и властите техни наблюдатели да следят за воденето на честни процеси срещу заговорниците от 15 юли. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


65
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
7
6
 
14
 
! Отговори
boyko.uzunov преди 7 години
А някой мисли ли какво ще стане с България,ако паднат визите?Най-напред ще се домъкнат *** дето избягаха преди30 год.След тях ще дойдат тези с парите и ние ще сме отново поробени от тях но икономически...Никакво членство на Турция в ЕС или България трябва да го напусне!И на кой му трябва ислямска държава в Европа?
6
0
 
11
 
! Отговори
Доган преди 7 години
Нито турция го иска нито европа растяяягат локуми пък и не е възможно на книга те турците в европа се утоляват и без това
5
10
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Турция е изкуствено обобщено понятие. Всъщност, става дума за седем различни области - Кюрдистан, превзета от Армения част, независим Исфендиар, независим Гериян, превзета от България част, превзета от Гърция част, независима Византия около Мраморно море.Ааа, и едно малко парченце, което принадлежи на Кипър.
4
5
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Никакви визи. Точка. Както каза колегата по-долу по-добре 2 милиона, отколкото 62.
3
3
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Абе я стига! Да свалим визите за 60 милиона терористи, защото заплашват, че иначе ще пуснат 2-3 милиона терористи към границата? Ами да ги пускат. Пак печелим повече отколкото ако маханем визите.
2
3
 
11
 
! Отговори
Шоп преди 7 години
Aз съм готов зa пaлaви игри с aфрикaнци !
1
3
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Етооо сега вече Войната за която говореше Б.БорисовОт Анкара ще започнеБаце да стяга Натовската ни Армия за Последен бойЕвропа не иска и да чуе и за Турският безвизов режим