Кога ще стигнем европейците ли? Когато се движим 5 пъти по-бързо

Ще мине още половин век, за да получим срещу дохода си еврообема от стоки и услуги
25 яну 2017 19:33, Елка Василева
168
Кога ще стигнем европейците ли? Когато се движим 5 пъти по-бързо
Снимка: архив, Reuters

За 10 г. членство в ЕС покупателната способност в България се е доближила малко до европейските стандарти. Но повод за оптимизъм няма - България трябва да се движи 5 пъти по-бързо от Европа, за да навакса изоставането, пише Дойче веле.

Ако през 2007 година БВП на глава от населението в България, измерен през покупателната способност на гражданите, е съставлявал едва 40% от средната стойност за ЕС, то в момента той се е повишил до около 50 на сто.

Казано по друг начин - ако се запазят тези темпове на стопански растеж, ще мине още половин век, преди българите да започнат да получават срещу доходите си обема от стоки и услуги на средностатистическия европеец днес.

Може ли България да се движи по-бързо?

Професор Гарабед Минасян от Института за икономически изследвания на БАН смята, че въпреки застаряването на населението, емиграцията на млади хора и неефективните институции българската икономика има потенциал за значително по-високи темпове на растеж от сегашните 2-3% годишно.

"Да се говори за просперитет след половин век е много тъжно. Икономистът Джон Кейнс го е казал – в дългосрочен план всички ние ще сме мъртви и поради това трябва да ни интересуват най-вече днешният и утрешният ден. Понастоящем страната продължава да е на последното място в Европейския съюз с 6300 евро БВП на човек от населението. Румъния, с която България имаше равен старт при влизането в Общността, вече се е откъснала напред с 8100 евро. За да навакса изоставането, България би трябвало да поддържа стопански растеж от порядъка на 6-7 процента годишно, на фона на нарастването на европейската икономика с 1,5% на годишна база. С други думи - на всяка крачка напред от страна на ЕС България трябва да прави поне по пет. Но тя се движи прекалено мудно и бавно. Едва през 2014-2015 г. успяхме да достигнем равнището на БВП отпреди кризата през 2009 г.", изтъква Минасян.

Икономистът Руслан Стефанов от софийския Център за изследване на демокрацията цитира данни на Министерството на финансите, според които 10% от ръста на БВП на България след 2007 г. се дължи на подкрепата от европейските фондове.

"Благодарение на нея и на свободното движение на хора, стоки и капитали в Общия пазар българската икономика като цяло се развиваше по-успешно от стопанствата на повечето бивши съветски и югославски републики. Членството в Евросъюза смекчава последиците от най-тежките поражения върху икономиката и финансите на страната, какъвто например беше криминалният фалит на КТБ. За разлика от фалита на 46-те банки през Виденовата зима (1996-1997), когато повечето дребни вложители загубиха парите си, благодарение на европейските правила за гарантираните депозити този път вложителите получиха парите си обратно", припомня Стефанов.

На "червено" без европейските помощи

Проф. Минасян вижда една от причините за прекалено мудното сближаване с икономиките на ЕС в сметките по платежния баланс на страната. По негови изчисления в периода 2010-2014 г. от България са изнесени около 8 млрд. евро български резидентен капитал. А само за девет месеца през 2016 г. износът на капитали е достигнал 2 милиарда евро.

"Опасността България да излезе на "червено" е съвсем реална при спиране на средствата от европейските фондове. Заедно с ограничения приток на задгранични инвестиции и преводите на българите, работещи в чужбина, европейската солидарност държи българската икономика над водата", твърди Минасян.

Пак по негови разчети 3/4 от постъпващите в страната нетни финансови ресурси от европейските фондове се изнасят в чужбина, след като са били първоначално въвлечени в оборотите на българската икономика. "Така европейските пари пълнят джобовете на местните инвеститори, които предпочитат да ги изнесат зад граница. Големият въпрос тук е защо тези инвеститори не желаят да вложат печалбите в икономиката на собствената си страна", казва професорът от БАН.

Руслан Стефанов се спира на няколко други причини, като например това, че през последните десет години България не можа да промени имиджа си на нискобюджетна инвестиционна дестинация. "Страната продължава да привлича главно с евтината си работна ръка и ниските данъци. Няма диалог за начините за повишаване на равнището на заплащане или за насърчаване на иновациите (по този показател България заема 88-о място според Световния икономически форум – б.а.). Периферни теми са качеството на образованието и разходите за научно-изследователска дейност", припомня Стефанов.

Той не крие разочарованието си от това, че вместо да ни занимават сериозни теми, като например негативните ефекти от изгонването на компанията UBER, която плащаше на българските си сътрудници по 3000 лева на месец, продължават опитите за възкресяване на откровено корупционни проекти, като АЕЦ "Белене" и "Южен поток".

Неизползван потенциал

България е сред четирите най-силно засегнати от "изтичането на мозъци" страни в света, сочи индексът на световната конкурентоспособност на таланти, създаден от швейцарския Институт за развитие на управлението IMD. Според тази класация страната заема 88-о място по "привличане на мозъци”. А не е ли това заедно със застаряването, половинчатите реформи и калпавите институции, сред основните причини за бавното стопяване на разликите с Европа?

Руслан Стефанов отговаря така: "Ако към икономическите резултати на България се прибавят и резултатите на поне един милион българи, които работят в икономиките на развития свят, благодарение именно на членството в Европейския съюз картината ще бъде доста по-оптимистична. Разбира са, успешните кариери на български лекари в Германия или Норвегия не допринасят особено за подобряване на здравеопазването в България. Но заедно с това трябва да погледнем как се решават тези проблеми при съседите. В Румъния, например, по проект на имигрирал от Палестина лекар бе създадена една от най-ефективните системи за бърза помощ в Европейския съюз. Защо тогава не използваме уменията на пристигащите в България сирийски бежанци, някои от които са завършили тук висшето си образование", пита наблюдателят.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


168
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
71
4
 
8
 
! Отговори
от СТАРИЯ НЕСЕБЪР преди 7 години
До крайТи знаеш ли, какви *** имат любимите ти народи и какви страшни изпълнения правят Лятото на Сънито ?!Казват, че им е казано "На морето в България купонът е по 24 часа всеки ден."
70
4
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Какъв градски транспорт като го направиха (1.60) мутрите...
69
4
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Киев е хубав град пълен с бели хора и красиви блондинки :))))
68
2
 
10
 
! Отговори
Бай Миле преди 7 години
КОГА ЩЕ ГИ СТИГНЕМ ЕВРОПЕЙЦИТЕ ЛИ......? ТО Е ЯСНО.....!!!!КОГАТО ЦЪФНАТ НАЛЪМИТЕ.....ГАРАНЦИЯ. ...!!!!
67
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
108, и аз не пускам аварийки и обикновенно използвам градския, но за какво ти е кола, като няма къде да паркираш? Трябва да се върнеш обратно. Затова някои понякога паркират върху тротоара. Явно на запад имат много подземни паркинги - незнам.
66
1
 
12
 
! Отговори
Един от Северозапада преди 7 години
Този "Център за изследване на демокрацията", на Костов ли беше? Ясно....А какво са произвели лично те? През живота си 5 лева с труд и акъл не са изкарали, само на хранилка някъде са...
65
3
 
10
 
! Отговори
справка преди 7 години
До Анонимен 98Средната заплата на всички бивши републики от ссср е 22 паунда /50 лв/ на месец
64
2
 
15
 
! Отговори
Горд Бьлгсрин преди 7 години
Кога ще стигнем европейците ли?На кукуво лято!Селяни сме, и ще си останем такива ще такива за век и веков!
63
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
104, а като няма къде да се паркира къде да паркират хората
62
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
В БГ има закони и глобяват за превишена скорост, а за 5 пъти по бързо си в затвора.
61
1
 
12
 
! Отговори
А Н Т И преди 7 години
до неразбралитеАко ние бяхме галениците на СССР, то ГДР беше витрината на целия СИВ.След 89-та един туризъм ни остана с платежоспособни туристи, но и него го мафиотизираха както и цяла България.
60
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Докато държавата е управлявана от сегашните корумпирани политици, нещата няма да се оправят.Където и да отидем, ще е в пъти по-добре, отколкото в България, докато същите тези депутати ограбват народа.Ако искате по-добро бъдеще, трябва да се отървете от всички политици, които са на власт в момент, и които се готвят за следващ мандат.В противен случай, сте обречени на бедност и изчезване.Нацията ще просъществува тогава, когато корупцията изчезне от държавата.
59
5
 
8
 
! Отговори
Чорбаджията преди 7 години
Да истина е давам до 500лв. заплата макс. на 10 мързела дето съм цанил в скромният си цех за кухни и дограма! Обаче тя и рабптата им е и толкова не чине! Често се чудя дали да не ги псвпбодя всички и сам да си правя джамовете и секашетата!
58
4
 
13
 
! Отговори
Отвратен преди 7 години
Как няма да сме зле, като от 6 века сме роби на турци, руснаци и сега европейци. Защо ЕС не ни помогна срещу корупцията? Защото европейците ги устройва тук на власт да са послушковци, като Бойко! Дават ни някакви "европейски фондове" (трохи) за магистрали, а народа мизерства. Що било уредено във Франция и Германия? Ами цяла Европа изнемогва да хрантути гадните франки и селяните им!! Измислили са думичка за това: КОЛОНИАЛИЗЪМ/ЕКСПЛОАТАТОРСТВО.
57
4
 
12
 
! Отговори
РАЗМИСЛИ на ГЛАДНО преди 7 години
До Млад човекВ България ако имаш пари - всеки ден е празник и е най-хубаво.Но, тук имат пари НАШИТЕ хора.Правилния човек е НАШИЯ човек.За останалите има Ран-Ът !
56
3
 
8
 
! Отговори
емигрант преди 7 години
Ало, долният под мене. Прескочи до Москва. ,,Живеят"....Щото аз ги посетих това лято. Благодаря. Няма да повторя.
55
4
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До Млад човекТака мислиш, защото не си се сблъсквал с реалния живот. Все още мама и тати те хранят.Когато започнеш да работиш, а робовладелеца започне да то унижава с нищожна заплата, друга песен ще запееш.Когато не ти стигат пари за да изхраниш, облечеш и изучиш децата си, тогава ще видим дали в България е най-хубаво.
54
9
 
12
 
! Отговори
Млад човек преди 7 години
На мен ми харесва България и искам тук да живея цял живот и да помогна на България и на съгражданите ми с каквото мога. Студент съм и имах възможност да обиколя Запада - не съм кой знае колко впечатлен. Помнете: в България е най-хубаво!
53
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До ВасилевБате, ти дай 300-400 милиарда да построиме заводо, да купиме техниката, роботите, оборудването да развиваме 100-200 години ноу-хаи и да зимаме поне половината от техните заплати и сите като немци че работиме и че ги стигнеме.
52
3
 
12
 
! Отговори
Петолъчка преди 7 години
Това дето беше Бг да стигнем 1975-1985г. ще сме на 7то небе! Иначе ясно тези от запад са ползвали робски труд на 5 континента а днес ние сме им бели роби в т.нареченият ЕС! Назначават ни разни генерал губернатори като РазБойковци, Царове,Костовци и т.н! Мнпго ясно че глад ще ни мори!