Брюксел: Българите дишат вреден за здравето въздух!

ЕК представи оценката си за състоянието на природата у нас
6 фев 2017 20:18, Елка Василева
56
Брюксел: Българите дишат вреден за здравето въздух!
Снимка: архив, Булфото

Европейската комисия представи докладите за изпълнението на политиките за опазването на природата в държавите от ЕС.

В доклада за България се посочва, че нашата страна е постигнала значителни подобрения на екологичните показатели от присъединяването си към ЕС през 2007 година. Макар че българското законодателство правилно отразява екологичните изисквания, договорени в ЕС, прилагането им все още остава предизвикателство, се посочва в документа.

Качеството на въздуха продължава да буди сериозно безпокойство, отбелязва комисията.

Още по темата

Строителството в зоните от мрежата "Натура 2000", слабото прилагане на политиката за опазване на природата и биологичното разнообразие, слабата администрация, както и липсата на съответните планове за управление и цели за защита на местата от мрежата са някои от главните заплахи за природата и биологичното разнообразие в България.

Първите планове за управление на речните басейни показват значителни пропуски, които са видни от много слабата обработка на градските отпадъчни води.

Показателите за питейната вода в България достигат високи равнища на съответствие, а над 90 на сто от водите за къпане са с добро и отлично качество.

Основните предизвикателства, пред които е изправена България по прилагането на политиката и законодателството на ЕС в областта на околната среда, са осигуряването на по-добро опазване на човешкото здраве чрез прилагане на ефективни решения за намаляване на замърсяването на въздуха; осигуряване на инвестициите, необходими за извършването на подходящо събиране и пречистване на градските отпадъчни води; ефективно прилагане на природозащитното законодателство, пише в доклада.

С относително скромни усилия България би могла да се справи по-добре с проблеми, за които вече съществува солидна основа от знания и добри практики, посочва ЕК.

Комисията препоръчва нашата страна да осигури изпълнението на приетия план за управление на отпадъците и на програмата за предотвратяване образуването на отпадъци, включително мерките за закриване и възстановяване на всички депа за отпадъци, които не отговарят на изискванията, и прилагането на принципа "плащаш, колкото изхвърляш". Препоръчва се прилагането на истинска защита на обектите по "Натура 2000".

България е дадена за пример с добрия си план за управление на отпадъците. Отчита се, че нашата страна отговаря почти изцяло на изискванията за качеството на питейната вода.

От друга страна България няма всеобхватна програма за политика за кръгова икономика. Въпреки нарастващото търсене на екологично чисти изделия и услуги заинтересованите страни все още се въздържат да инвестират в тези области.

България следва да наблегне на изпълнението на задължението си за разделно събиране на отпадъци, за да се повиши преработката на сметта, като се даде предимство на разделното събиране на биологичните отпадъци.

Българското Черноморие е застрашено от наземните източници на замърсяване (органични вещества от река Дунав). Рибният запас в Черно море намаля значително през последните три десетилетия, като разнообразието на рибата за търговски улов от около 26 вида е спаднало до само шест вида. България трябва да завърши процеса на определяне на специалните защитени зони от мрежата "Натура 2000", да въведе природозащитни цели и мерки, да осигури достатъчно възможности за запазване или възстановяване на видовете и местообитанията, препоръчва ЕК.

За реките се отчита, че само 47,2 на сто от естествените повърхностни водни обекти у нас са с добро или много добро екологично състояние, а 34 на сто от силно променените или изкуствените водни обекти имат добър или много добър екологичен потенциал. Според ЕК причината е в пропуски в системата за наблюдение, оценка на вредните въздействия и методологиите за класификация на състоянието на водните обекти.

Измерванията показват, че българите в цялата страна дишат въздух, който се определя като вреден за здравето и това има значителни икономически последици за производителността на труда и за системата на здравеопазването.

България е с най-високите концентрации на фини прахови частици в градска среда измежду всичките 28 държави на ЕС.

Това прави България държавата в ЕС с най-висок дял на външни разходи, свързани със замърсяването на въздуха, което води до загуба на над два милиона работни дни и над 11 000 случая на преждевременна смърт годишно.

Високото енергийно потребление на икономиката предполага по-висок от средния дял на приходите за екологично данъчно облагане чрез енергийното данъчно облагане. Въпреки това българската екологична насоченост на данъчната система остава под въпрос, тъй като делът на приходите от данъци за замърсяване е под средния дял за ЕС. Правилното прилагане на съществуващите екологични данъци въз основа на принципа "замърсителят плаща", включително и за замърсяването на въздуха, депонирането на отпадъци и енергийните източници може да помогне за промяната на поведението на данъкоплатците и да допринесе за постигането на екологичните цели, заявява ЕК.

Нестабилните политики и липсата на доверие в основни обществени институции като съдебната система, представляват значителни пречки пред инвестициите в българската икономика. Корупцията остава сериозен проблем и отговорът на националните власти на този проблем продължава да се възпрепятства от слабите и разпокъсани институции, пише в доклада. 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


56
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
33
1
 
3
 
! Отговори
Pipi преди 7 години
Нали това е целта да затрият европа и само се чудят как да си измият ръцете
32
0
 
14
 
! Отговори
анонимен преди 7 години
наи мрьсен вьздух наи лоши храни законодателство насочено срещу хоратаотвратителна мед помощ никакви политици всичко в дьржавата е противнарода
31
4
 
14
 
! Отговори
Reuters :} преди 7 години
Брюксел: Българите дишат вреден за здравето въздух!Да *** бруселските пидори койЗабрани природния газ уса и брусел (бил руски - смилянски няма)Ни направи бананова република същите и има наглостта да плямпат- колите виновни да ги сменим с магарета- и при това заради непочистения сняг 90% от авто парка остана неподвиженШибанни доллни шо.роши !
30
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Няма забележки за МПС-тата, но има за фините прахови частици, които почти на 100% идват от промишлените производства използващи твърдо гориво, вкл. тецовете на въглища, а в населените места и от отоплението на твърдо гориво и от неизмитите улици, но така е навсякъде по света с изключение на неизмитите улици.
29
2
 
4
 
! Отговори
анонимен преди 7 години
Замърсителят се казва ЛУК ОИЛ - Е ко праим сега ?
28
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Само Беларус и Латвия имат по-ниска продължителност на живота от Бг
27
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Бг е на първо място в Европа по белодробни и сърдечно съдови заболявания и почти в дъното по средна продължителност на живота. Това е показател за чистия въздух!
26
1
 
2
 
! Отговори
Nana преди 7 години
Zapochva antituristicheskata kampania.
25
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
"Idi na edin svetofar v Evropa i pochakai malko na cherveno,da vidish kakvo znachi naistina chist vazduh pri nalichie na more ot koli okolo teb."Разбира се, те колите там изпускат чист кислород от ауспусите. С кеф да си навреш носа в някой ауспух и да дишаш с пълни гърди. ;D
24
3
 
1
 
! Отговори
Slivnalia преди 7 години
Ei,maloumniko "anonimen".Stoi si na chist vazduh,kato nqma predpriqtiq.Idi na edin svetofar v Evropa i pochakai malko na cherveno,da vidish kakvo znachi naistina chist vazduh pri nalichie na more ot koli okolo teb.
23
0
 
5
 
! Отговори
дизелгейт преди 7 години
Дааа, знаем как на запад си мерят нивото на замърсяване, след 10-на години пак ще им лъснат лъжите.
22
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Данните от станциите в Сф и днес показват прахово замърсяване над нормите, а миналата седмица праховите частици бяха 8 пъти над позволеното!!!Имаме къща в чужбина, прозорците мога година да не ги мия и си стоят чисти, в Банкя и София на втория ден се стича кал по тях след измиване!В Париж нивото на праховите частици винаги са много по-ниски от Сф, гледайте реалните данни в нета по часове и дни
21
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Количеството ни на замърсители е многократно по-малък от развитите икономики в ЕС, нито по брой автомобили, нито по брой заводи можем да се мерим с тях, пък въздухът им бил по-чист от нашия, айде бе! Нещо се опитват яко да ни пързалят.
20
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Nie zatova idvame v bryuksela da dishame po chist vuzduh
19
0
 
0
 
! Отговори
Академична заповед преди 7 години
Да се смени Бьлгсрския вьздух с непалския вьздух!
18
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
То с ядрена не може, с въглища не може, ясно е целта на западноевропейските мъже - искат те да ни топлят, ама ние не сме такива, аре стига, тц!
17
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
С тоз ЕС и въздуха стана мръсен, не тъй не става нека ЕС ни построи АЕЦ Белене сeга за да се пречистим.
16
1
 
7
 
! Отговори
Рома преди 7 години
Ааа сега дали и аз не мога ли да осъдя държавата да ми плати "вредни"?
15
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Освен вреден въздух, сме подложени и на звуково замърсяване от Брюксел.
14
0
 
4
 
! Отговори
хахахаааа........ преди 7 години
Маниет заяви, че след Brexit-а - предстоящото напускане на общността от Великобритания, е "желателно" да последват "Полекзит, Унгрекзит, Румекзит, Булекзит".вреден за здравето въздух!